DOLAR 32,1894 -0.11%
EURO 34,9663 0.31%
ALTIN 2.422,470,05
BITCOIN 22184281.62311%
İstanbul
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’nin en büyük moda markalarından Koton, halka arz oluyor
 • Haberler34
 • Ekonomi
 • Türkiye’nin en büyük moda markalarından Koton, halka arz oluyor

Türkiye’nin en büyük moda markalarından Koton, halka arz oluyor

ABONE OL
30 Nisan 2024 18:15
Türkiye’nin en büyük moda markalarından Koton, halka arz oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Koton, orta vadede yurt içi ve yurt dışında 130 ile 150 yeni mağaza açmayı planlıyor. 

Türkiye’nin moda ve perakende öncüsü olan Koton Mağazacılık ve Dokumacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz için yaptığı müracaat 25 Nisan 2024 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. 30 Nisan ile 2-3 Mayıs 2024 tarihlerinde talep toplanacak halka arzda pay başına fiyat 30,50 TL olarak belirlendi. Halka arz sonrasında Koton’un halka açıklık oranının %16,5 olması hedefleniyor. Halka arzın konsorsiyum liderliğini İş Yatırım üstlenirken, Ak Yatırım da konsorsiyum eş lideri olarak görev alıyor.

1988 yılında İstanbul Kuzguncuk’ta 25 metrekarelik bir mağazayla kurulan Koton, bugün hazır giysi kesiminde milletlerarası bir moda perakende markası olarak faaliyetini sürdürüyor.  Kadın, erkek, çocuk, kategorilerinde “one stop shop” olarak tek noktada tüm giysi gereksinimlerini karşılayan koleksiyonlar tasarlayan ve satışını gerçekleştiren Koton, son 10 yıldır Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nde yapılan araştırmalarda ‘En Beğenilen Bayan Giysi Markası’ seçildi. Koton, 7.900’ü aşan çalışanıyla küresel ve kurumsal bir anlayışla faaliyetlerini sürdürüyor. 

FAVÖK %26,6

Yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriyle konsolide cirosunu 2023 yılsonu prestijiyle yaklaşık 17,2 milyar TL düzeyine taşıyan, franchise mağazalar da dâhil olmak üzere 437 mağazası ve online ticaret ile eserlerinin 70 ülkeye satışını gerçekleştiren Koton, özgün ve verimli çalışma modeli sayesinde brüt kâr marjını %52, FAVÖK marjını ise %26,6 seviyesinde gerçekleştirildi.

Ürünlerinin %88’ini yerli tedarikçilerden sağlayarak, Türk dokuma ekosisteminin gelişimine katkıda bulunan Koton, 2023’te, perakende ve online satış kanallarıyla birlikte 300 milyondan fazla ziyaretçiye ulaştı ve 60 milyon adedin üzerinde eser satışı gerçekleştirdi. Mağazaları, online satış kanalları ve toptan satış teknikleriyle Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya dek Koton markalı eserlerini küresel seviyede modaseverlerle buluşturan şirket, bugün gelirinin %34,5’ini yurt dışı faaliyetlerinden elde ediyor. Koton, son olarak Fildişi Cumhuriyeti, Cezayir ve Mısır’da yeni mağazalarını hizmete soktu. Önümüzdeki periyotta Kuveyt, Katar, Umman ve Macaristan’da mağaza açmaya hazırlanan Koton, orta vadede yurt içi ve yurt dışında 130 ila 150 yeni mağaza açılışı planlanıyor.  

İlginizi Çekebilir;  Marble İzmir 29. kez kapılarını açıyor

Türk dokumacılık dalında sürdürülebilirliğin öncüsü 

Koton, sürdürülebilirlik yaklaşımıyla da Türk dokumacılık kesiminde öncü adımlar atıyor. 2020 yılında yayımladığı “Yaşama Saygı” Manifestosu ile sürdürülebilirlik yaklaşımını ortaya koyan ve 2040 yılına kadar karbon nötr şirket olma gayesiyle yatırımlar gerçekleştiren Koton, 2023 yılında gelirinin %30’unu sürdürülebilir eserlerden sağladı.

Halka arz edilecek paylar 

Borsa İstanbul’da süreç görmeye hazırlanan Koton’un halka açıklık oranının %16,5 olması hedefleniyor. Halka arzda mevcut ortaklardan Yılmaz ailesi ile Nemo Apparel B.V’in sahip olduğu mevcut hisseler ve sermaye artırımı yoluyla çıkarılacak yeni hisseler olmak üzere toplam 136.600.000 adet B kümesi hisse satışa sunulacak.

Halka arzdan elde edilecek gelirin %30-40’ı yurt içi ve yurt dışı mağaza açılışları ve yenilemeleri, depo otomasyon yatırımları ile bilgi teknolojileri yatırımları, %60-70’i büyüme maksatlı eser alımlarına yönelik işletme sermayesi finansmanı için pahalandırılacak. Kâr dağıtım politikası çerçevesinde, dağıtılabilir net periyot kârının en az %20’sinin pay sahiplerine dağıtılması hedefleniyor.

Halka arzın ayrıntılarını paylaştılar 

Koton Yönetim Kurulu Lideri Yılmaz Yılmaz, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Koton CEO’su Dr. A. Bülent Sabuncu İstanbul’da Mandarin Oriental Bosphorus‘ta düzenlenen basın toplantısında halka arzın detaylarını ve büyüme maksatlarını açıkladı.   

Koton Yönetim Kurulu Lideri Yılmaz Yılmaz, mevzuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Türkiye’nin en büyük hazır giysi markalarından biri konumuyla güçlü biçimde yolumuza devam ediyor ve büyüme seyahatimizde kilit bir adım olarak halka açılıyoruz. Halka arzdan elde edeceğimiz gelirle yeni yatırımlara imza atacağız. Koton olarak yurt içinde ve yurt dışında yeni mağaza açılışları gerçekleştirmeye, bilgi teknolojilerine yönelik geliştirmelerle online ekosistemimizi büyütmeye ve sürdürülebilirlik siyasetimizi destekleyen daha az su ve güç tüketimine yönelik teknolojilerin kullanılmasını sağlayacak yatırımlara odaklanacağız.” 

“Sektöre örnek olacak karlılık performansımız var”

Koton CEO’su Dr. A. Bülent Sabuncu, ise şu bilgileri paylaştı: “Son derece başarılı bir yıl tamamladık. 2023’te enflasyona nazaran endekslenmiş mali tablo sonuçlarına nazaran yaklaşık 17,2 milyar TL ciro ile kapatırken, 2021-2023 arasında yaklaşık %10 gerçek büyüme kaydettik. Brüt kâr marjımızı %52, FAVÖK marjımızı ise %26,6 olarak gerçekleştirerek dala örnek olacak bir kârlılık performansı ortaya koyduk. Yurt dışı satışlarımız da düzgün sonuçları destekledi. Yurt dışının toplam ciro içindeki hissesini %34,5’e taşıdık. Önümüzdeki periyotta bunu %35’in üzerine taşımak istiyoruz. Geçen yıl yurt dışında 23 mağaza açtık. Kongo, Fildişi, Mısır ve Cezayir üzere yeni ülkelere giriş yaptık. Mevcutta Türkiye dışında 29 ülkede mağazamız bulunuyor. Birinci amaçlarımız içinde Macaristan, Umman, Katar ve Kuveyt var. Öte yandan küresel seviyede yürüttüğümüz e-ticaretin çok kıymetli bir büyüme alanımız olmayı sürdürmesini istiyoruz. Şu an e-ticaret’in toplam satış gelirlerimiz içindeki hissesi %10,7 oranında. Üç yıl içinde hem Türkiye, hem de yurt dışında kendi online satış kanallarımız ve iş birliği yaptığımız pazaryerleri aracılığıyla bu oranı %15 – 20’lere ulaştırmayı planlıyoruz.”  

İlginizi Çekebilir;  Ak Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonları, Küresel Yatırımcılardan Yoğun İlgi Görüyor!

Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz ise şunları söyledi: “Halka arz, pek çok açıdan bizim için çok değerli bir adım. Bu kademeye gelmiş olmamız, bugüne kadar yaptığımız tüm düzgün işlerin teyidi niteliğinde. Halka arzı, Koton’un potansiyelini ortaya koyacak, organizasyonumuzun itibarını artıracak kilit bir adım olarak görüyoruz.” 

RAKAMLARLA KOTON (2023)

 • Türkiye’de 241 ve yurt dışında 196 mağaza olmak üzere toplamda 437 mağaza 
 • Mağazalar ve e-ticaret yoluyla 70 ülkede satış
 • Yurt dışı gelir oranı %34,5
 • 35 yıllık moda ve perakende deneyimi 
 • Mağaza ve e-ticaret kanallarına 300 milyon ziyaret
 • 60 milyon adet eser satışı  
 • %88 yerli tedarik oranı 
 • 10 kez “En Beğenilen Bayan Markası” 
 • Türkiye’de “İyi Pamuk Teşebbüsü’ne (Better Coton Initiative) üye olan birinci perakende şirketi 
 • 7933 çalışan 
 • 17,2 milyar TL ciro 

HALKA ARZIN KÜNYESİ

 • Halka arz öncesi sermaye: 795.500.000 TL
 • Sermaye artırımı: 34.150.000 TL 
 • Halka arz sonrası sermaye: 829.650.000 TL
 • Halka Arz Satışa Sunulan Hisse Adedi: 136.600.000 adet B kümesi pay 
 • Birim hisse fiyatı: 30,50 TL**
 • Halka Arz Büyüklüğü (Tüm Hisselerin Satılması Durumunda): 4.166.300.000 TL
 • Halka açıklık oranı (Tüm Payların Satılması Durumunda): %16,5
 • Konsorsiyum Lideri: İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 • Konsorsiyum Eş Lideri: Ak Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.