DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 0%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Marble İzmir 29. kez kapılarını açıyor

Marble İzmir 29. kez kapılarını açıyor

ABONE OL
16 Nisan 2024 17:09
Marble İzmir 29. kez kapılarını açıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 29’uncusu düzenlenecek Marble İzmir-Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, yarın Fuar İzmir’de düzenlenecek merasimle kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Türk doğal taşının dünyaya açılan kapısı olan Marble İzmir, 17-20 Nisan 2024 tarihlerinde kesimi bir ortaya getiriyor. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, Marble İzmir’e 29’uncu defa konut sahipliği yapmanın gururunu yaşadıkları belirterek “Fuarımızı her yıl biraz daha büyütecek, doğal taş bölümünün geleceğine İzmir’den istikamet vereceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen doğal taş dalının en büyük global buluşması Marble İzmir Milletlerarası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 17 Nisan 2024 saat 11.00’de düzenlenecek merasimle 29’uncu kere kapılarını açıyor. Bu yıl Çemar Traverten&Mermer ana sponsorluğunda düzenlenen fuarda, tüm doğal taş firmaları Gaziemir’deki Fuar İzmir’in kapalı hollerinde yer alırken C holünün büyük bir kısmı ile D holünün tamamı makine ve teknoloji firmalarına tahsis edildi. Blok mermer alanı da geçen yıl olduğu üzere renk renk, çeşit çeşit bin 500’e yakın blok doğal taşın sergileme alanı olacak. Bu yıl Marble İzmir’de bölüm temsilcilerinden gelen talepler üzerine alınan karar doğrultusunda, sırf doğal taş ve doğal taş eserleri ile makine ve teknolojileri sergileniyor. 

“İzmir’den taraf vereceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, doğal taş ihracatının can damarı ve bölümün dünyaya açılan kapısı olan Marble İzmir’e 29’uncu defa mesken sahipliği yapmanın gururunu yaşadıkları belirterek “Marble İzmir ile Türk doğal taşının dünyaya açılarak pazar hissesini artırması bölüm açısından büyük değer taşıyor. 29 yıldır dal fuarı, fuar da kesimi büyütüyor. 1995’te 47 yerli iştirakçisiyle başlayan ve 4 bin 719 kişiyi ağırlayan Marble İzmir, geçen yıl bin 15 iştirakçisi ile 148 ülkeden 9 bin 56’sı yabancı toplam 79 bin 153 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Fuarın bu yıl Türkiye ve dünyanın dört bir yanından 100 bine yakın ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Fuarımızı her yıl biraz daha büyütecek, doğal taş dalının geleceğine İzmir’den istikamet vereceğiz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  İşverenler 2024'te Daha Yüksek Maaş Ve Daha Fazla Yan Hak Vermeyi Hedefliyor

Alım heyetleri ile ticaret hacmi artacak

Marble İzmir için ABD, Orta Doğu ile Asya ve Avrupa bölgelerindeki ticari ataşeliklerle işbirlikleri yapılırken fuara dünyanın dört bir yanından iştirakçi ve ziyaretçi bekleniyor. Ticaret Bakanlığı’nın ihracata yönelik dayanaklarıyla Ege Maden İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile ortak yürütülen üç farklı alım heyeti programı düzenlenecek. Bu programlar kapsamında amaç ülke olarak belirlenen Birleşik Krallık, Güney Kore, Fransa, İtalya, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Umman, Katar, Kuveyt ve Azerbaycan’dan dal profesyoneli ağırlanacak. İZFAŞ tarafından yürütülen B2B programına da 186 yabancı alıcı katılıyor. Fuar müddetince, iştirakçi firmaların müşterilerle süratli ve tesirli biçimde görüşmesi sağlanacak. Web sayfası üzerinden Avustralya’dan İtalya’ya, ABD’den Çin’e kadar dünyanın her kıtasındaki toplam 59 ülkeden, bin 912 yabancı ziyaretçi müracaat kaydı da alınmış durumda.

Katılımcı listesi geniş

Marble İzmir’de doğal taş ve eserleri ile madencilik sarf gereçleri, fabrika ve atölye sarf materyalleri, madencilik makineleri, iş makineleri ve ağır ekipmanlar, fabrika ve atölye makineleri, etraf muhafaza, geri dönüşüm ve kazanım sistemleri, sektörel kuruluşlar, bilgi süreç ve yazılım firmaları, nakliye ve lojistik hizmetler, finansman ve kredilendirme hizmetleri, kamu ve resmi kurumlar, dernek, birlik ve STK’lar, medya kurum ve kuruluşları iştirakçi olarak yer alacak. Fuarın ziyaretçi profilini ise tüm dünyadan doğal taş sürece makine ve teknolojileri bayi ve toptancıları, doğal taş uygulamacıları, inşaat ve taahhüt şirketleri, proje idare ve danışmalık şirketleri, yapı kontrol şirketleri, mimarlık ofisleri, yapı marketler, yapı materyalleri toptancıları, perakendeci ve dağıtıcıları, inşaat makineleri bayi ve toptancıları, madencilik ve doğal taş şirketleri oluşturuyor. 

İlginizi Çekebilir;  Avrupa'nın İlk Tier-1 PV Modül Fabrikası Türkiye'de Açılıyor

“Değişik” dizaynlar Marble İzmir’le hayat buluyor

Fuar kapsamında doğal taş tasarım yarışı da düzenleniyor. Marble İzmir, bu yıl 6’ncısı düzenlenen Memleketler arası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’yla da genç dizayncıları dalın yenilikçi firmalarıyla bir ortaya getiriyor. Müsabaka ile doğal taş ihracatının tasarım ve mimariyle desteklenerek katma pahası yüksek eserlerle artması ve Türk doğal taşının pazarda yenilikçi yüzünün ortaya konulması amaçlanıyor.

Yarışmaya, bu yıl 20 ülkeden genç dizayncı adayları doğal taş kullanarak oluşturdukları toplam bin 265 projeyle katıldı. Tasarımcıların heyet değerlendirmesi sonucu finale kalan 34 projesi, kesimin yenilikçi firmaları tarafından hayata geçirilecek ve ödül kazananlar 29. Marble İzmir Fuarı’nda aşikâr olacak.  

Kentte Marble İzmir rahmeti yaşanacak

Marble İzmir bölüme ve yan kesimlerine, ihracata, istihdama katkı sağlamasının yanı sıra evvelki yıllarda olduğu üzere bu yıl da turizmden konaklamaya, ulaşımdan yiyecek içecek bölümüne kadar birçok alanda kent ve ülke iktisadına müspet tesir sağlayacak. Fuar nedeniyle kente gelecek yerli, yabancı iştirakçi ve ziyaretçiler, İzmir’de Marble rahmetini hissettirecek. 

420 milyon dolara ulaştı

Marble İzmir birinci yapıldığında doğal taş ihracatı 77 milyon dolarken yıllar içinde fuarın da katkısı ile Türkiye’nin doğal taş ihracatı 2 milyar doları aştı. Bu yılın birinci üç ayında da Türkiye doğal taş ihracatı, geçen yılın birebir devrine nazaran artışla 420 milyon dolara ulaştı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.