DOLAR 32,4837 0.64%
EURO 34,9517 0.05%
ALTIN 2.407,160,69
BITCOIN 2162162-1.9232%
İstanbul
29°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Ak Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonları, Küresel Yatırımcılardan Yoğun İlgi Görüyor!
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Ak Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonları, Küresel Yatırımcılardan Yoğun İlgi Görüyor!

Ak Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonları, Küresel Yatırımcılardan Yoğun İlgi Görüyor!

ABONE OL
19 Nisan 2024 16:00
Ak Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonları, Küresel Yatırımcılardan Yoğun İlgi Görüyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yönetilen büyüklüğün 2024 yıl sonu prestijiyle 150 milyon dolara ulaşmasını hedeflediklerini belirten Ak Portföy Genel Müdür Yardımcısı Göktürk Işıkpınar; “İlk teşebbüs sermayesi yatırım fonunu kurduğumuz 2016 yılından bugüne Türkiye’de kurulu GSYF sayısı 350 adet oldu.

Bu fonların da yarısından fazlası 2022 yılından sonra kuruldu. İlgi çoğunlukla bir süreçte yatırıma dönüşen fiyatın 200 bin dolar ile 1 milyon dolar ortası olduğu tohum basamağı teşebbüslere yöneldi” dedi.     

Göktürk Işıkpınar kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ak Portföy bünyesinde 11 adet fonla yatırım yapıyoruz. 2016 yılında başladığımız ve en etkin yatırımlarımızın devam ettiği portföyümüze, olumlu temel faaliyet karı yaratabilen ‘büyüme sermayesi’ temasına ek olarak, 2020 yılında hem öbür VC fonlarına yatırım yaptığımız hem de bir arada ortak yatırımlar gerçekleştirdiğimiz ‘teknoloji’ temasını ekledik. 2017 yılında Türkiye’de birinci Güneş Gücü Yatırımı yapan GSYF olarak, ayrıyeten ‘yenilenebilir enerji’ temasına farklı bir dikeyde daha fazla odaklanmaya karar verdik.”

Ak Portföy’ün Sabancı Ventures’ın kurulmasına dayanak sağladığını ve birebir vakitte Akbank’ın çalışanları için kurduğu Akbank Venture Builder Fonu’nun kuruluşu ve idaresinde faal rol aldıklarını paylaşan Işıkpınar; “Kısa bir müddet evvel Akbank ile Teşebbüs Bankacılığı müşterilerine de yatırım yapacağımız 20 milyon dolar fiyatındaki Ak Portföy Birinci Teknoloji Teşebbüs Sermayesi Fonu kapsamında iş birliğimize başladık. Bugün, Türkiye girişimcilik ekosistemine büyük katkılar sunacağına inandığımız yeni iş birliğimize adım atmanın heyecanı içerisindeyiz. 

Fintech ekosisteminin kıymetli bir paydaşı olan Akbank LAB ile işbirliğimizi derinleştirdik. Akbank LAB ile birlikte çalışan teşebbüslere kaynak aktaracak bir işbirliği modeli geliştirdik. Ayrıyeten Akbank’ın memleketler arası kurumsal teşebbüs sermayesi kolu olan ve 100 milyon dolarlık sermayesiyle yola çıkan Akbank Ventures BV stratejisine katkı sağlayan çok kıymetli bir paydaş olduk” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Selçuklu Belediyesi ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında düzenlenen teknoloji ve robot yarışması TEKNO-SEL büyük bir ilgi ile başladı

Günümüzde kıymetli yatırım alanları olarak gösterilen yenilenebilir güç, IoT, Bulut Teknolojileri ve karbon elyaf dokuma üzere alanlara Ak Portföy’ün 2016 yılında girmeye başladığının altını çizen Göktürk Işıkpınar; “Ak Portföy olarak öncü rolümüzü daima sürdürdük. Birinci Güneş Gücü alanı yatırımımızı 2016 yılında gerçekleştirdik. Akabinde 2017 yılında Trio Taşınabilir ile IoT alanında yer almaya başladık. 2018 yılında karbon elyaf ipliğinden karbon elyaf kumaşı dokuyan Spinteks ile ortaklığımızı oluşturduk. 2020 yılında Türkiye’nin bağımsız en büyük bulut teknolojileri platformu hizmeti sunan Bulutistan ile ortaklığımızı başlattık. Günümüzde bu teşebbüslere yurtiçi ve yurtdışı yatırımcılardan talepler geliyor.  Portföyümüzdeki 4 şirket için potansiyel alıcılarla görüşüyoruz. İlgilenen potansiyel alıcılar ABD ve Asya kaynaklı stratejik yatırımcılar ile yeniden ABD’li Teşebbüs Sermayesi Fonlarından oluşuyor” dedi. 

Ak Portföy’ün bugüne kadar yatırım yaptığı teşebbüsler ortasından ikisinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 15 Turcorn adayı ortasında yer almasından büyük memnunluk duyduklarını paylaşan Göktürk Işıkpınar, “Ülkemizde doğan 7 unicorn teşebbüs, hem dünyaya hem de Türkiye’ye değerli muvaffakiyetler kazandırmış durumda. Biz de bu gelişimi desteklemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar yatırım yaptığımız 42 teşebbüs ortasından 2’sinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 15 Turcorn adayı ortasında yer alması gurur verici” dedi. Işıkpınar ayrıyeten, portföylerinde öne çıkan firmalar ortasında, tüm online ödemeleri tek merkezden yöneten ödeme sistemleri geçidi Craftgate’in ve süratle gelişen açık bankacılık dalında, bireylerin ve şirketlerin verimli çalışmasını sağlayacak öncü teşebbüslerden biri olan Finekra’nın bulunduğunu belirtti. 

Işıkpınar kelamlarını şöyle tamamladı; 

“Önümüzdeki devirde Türkiye’den çıkan Fintechler ve AI tabanlı teşebbüslerin potansiyel bir yatırım alanı oluşturduğunu görüyoruz. Bankacılık sisteminin fintechlere olumlu yaklaştığı görülüyor. Fintechler teknolojiyi daha süratli geliştirebiliyor. Bu da fintechler için değerli bir fırsat. Burada kendini ispat etmiş teşebbüslerin süratle küresele açılabileceğini düşünüyoruz. Bunun yanısıra istikrarlı bir portföy oluşturmak ismine daha düşük büyüme suratı ancak karlı işletmelerin güzel yatırım adayları olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir;  Akbank Sürdürülebilirlik Temalı Sendikasyon Kredisini Rekor Taleple Yeniledi

Ayrıca birinci çeşitte aldığı yatırımı verimli kullanan yatırımların Serie A yatırım tipinde değerli bir potansiyel oluşturacağını düşünüyoruz. 2018 yılından beri tohum kademesi fonlarının 1252 adet süreçte toplam 680 milyon dolar yatırım yaptıklarını görüyoruz. Bu alanda önemli bir ağırlaşma var. Varsayımlarımıza nazaran önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Serie A yatırım muhtaçlığının 1 milyar doları bulacağını düşünüyoruz. Bu ölçekteki teşebbüsleri yakından takip ediyoruz. 2023 yılına baktığımızda tohum basamağındaki yatırımlar kategorisinde İngiltere, Almanya ve Fransa’dan sonra Türkiye olarak 4.sırada yer aldık. Birebir başarıyı Serie A yatırımlarda da girişimcilerimizi destekleyerek göstermeliyiz.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.