DOLAR 32,2999 -0.06%
EURO 35,1563 0.54%
ALTIN 2.400,09-0,61
BITCOIN 22001851.33761%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Tarımda Sürdürülebilirlik ve Finansmanın Rolü: KKB’nin 2023 Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması Raporu Yayınlandı
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Tarımda Sürdürülebilirlik ve Finansmanın Rolü: KKB’nin 2023 Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması Raporu Yayınlandı

Tarımda Sürdürülebilirlik ve Finansmanın Rolü: KKB’nin 2023 Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması Raporu Yayınlandı

ABONE OL
16 Mayıs 2024 12:15
Tarımda Sürdürülebilirlik ve Finansmanın Rolü: KKB’nin 2023 Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması Raporu Yayınlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi Kayıt Ofisi (KKB), finansal bilgi idaresinde değerli rol oynayan kuruluşlardan biri olarak tarım bölümündeki mevcut durumu ve dönüşümleri yakından takip etmeye devam ediyor. Kurum, Tarım Kredileri Kıymetlendirme Sistemi (TARDES) üzere inovatif eserleriyle çiftçilerin banka kredilerine erişimini kolaylaştırırken, birebir vakitte tarımın geleceğini sektörel araştırma ve tahliller yoluyla takip ediyor. Bu kapsamda KKB’nin her yıl yürüttüğü Türkiye Ziraî Görünüm Saha Araştırmalarının bu yıl beşincisi kamuoyu ile paylaşılıyor. 

KKB, çiftçilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için 2014 yılında hizmete sunduğu Tarım Kredileri Kıymetlendirme Sistemi (TARDES) ile Türkiye’deki finansal kuruluşlardan tarım kredisi almak isteyen çiftçilerin kredi değerlendirmesini süratli, pratik ve yanlışsız bir biçimde yapmalarını sağlıyor.

“2023 yılında 30 milyar dolar tarım ve besin ihracatı gerçekleştiren Türkiye, küresel olarak kıymetli bir tarım ve besin tedarikçisidir”

KKB Eser Geliştirme ve Pazarlama İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Siyasal tarım dalının yalnızca ülkemiz için değil, global besin güvenliğinin anahtarı olduğunu vurguluyor. Pandemi ve sonrasında yaşanan global olaylar, neredeyse tüm bölümlerde arz ve talep istikrarlarını bozarken, tarım ve besin kesiminin de değerinin arttığını vurgulayan  Serkan Siyasal kelamlarını şu biçimde sürdürüyor: “Tarım bölümü yalnızca ülkemiz için değil global olarak da besin garantisinin anahtarı pozisyonundadır. Pandemi ve ardından yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı, neredeyse tüm bölümlerde arz ve talep istikrarlarını bozmuştur. Buna rağmen her iki olayda da en çok tarım ve besin dalı öne çıkmıştır. Son olarak Ortadoğu’da ve Kızıldeniz’de artan tansiyon de güç ve besin ticareti üzerinde dolaylı tesirlere yol açmaktadır. Öteki yandan bu yeni olaylar, global tarım görünümünü uzun müddettir esasen gerilim altına sokmuş olan iklim değişikliğini ortadan kaldırmamaktadır. Global ziraî emtia fiyat endeksi son 3 yıldır soluklanmadan üst gitmiş ve 60 yıllık doruğunu kırmıştır. Tüm dünya devletleri bu sebep ve sonuçların gölgesinde besin teminatlarını garanti altına almak için ağır bir arz ve enflasyon gayreti içindedir. Bu durum dünyanın en büyük 21. ulusal gelirine, 18. nüfusuna ve 9. tarım iktisadına sahip olan ülkemiz açısından da birebirdir. 2023 yılında 30 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştiren Türkiye yalnızca kendi vatandaşları için değil, özellikle Avrupa Birliği, Ortadoğu ülkeleri ve Rusya için en değerli tarım ve besin tedarikçilerinden birisidir. Ülkemizdeki her bir çiftçinin ve her bir hektar tarım toprağının geleceği esasen tüm dünya için stratejik bir ehemmiyete sahiptir. KKB olarak biz bu şuurla son 5 yıldır nizamlı olarak Türkiye Ziraî Görünüm Saha Araştırması Raporunu hazırlamakta ve kamuoyunun yararına sunmaktayız. Böylelikle, toplumun tüm bölümlerine alandaki fiili durumu sunarak tarım kesimi için yapılacak araştırma, tahlil, izleme-değerlendirme, yatırım, ürün/hizmet geliştirme ve siyaset belirlenmesine yardımcı olmayı hedefliyoruz.” 

KKB tarım saha araştırmaları ile Türkiye tarımında dataya dayalı genel bir bakış

İlginizi Çekebilir;  Dünya Tahıl İşleme Endüstrisi İstanbul'da Buluştu.

Araştırma sonuçları, Türkiye’nin tarım kesiminde karşılaşılan değerli zorlukları ve kesimdeki yapısal değişimleri ortaya koyuyor. Türkiye’de tarım kesiminde kıymetli değişimlerin yaşandığını da gösteriyor. Ortalama çiftçi yaşı 53,4 bulunurken, genç çiftçi oranında bir artış gözlenmemesi bölümdeki yaşlanma eğilimini yansıtıyor. Öte yandan, çiftçilerin tercih ettiği birinci 20 eser ortasında pamuk, buğday, mısır, ayçiçeği ve arpa öne çıkıyor ve bu eserlerde ortalama ekiliş alanları 100 dekarı aşarak kesimdeki üretim potansiyelini yansıtıyor. 

Çiftçilerin karşılaştığı temel problemler ortasında girdi pahalılığı (%97), iklimsel sorunlar (%64) ve personel bulamama (%39) üzere ekonomik ve iklimsel faktörler öne çıkıyor. Bu bilgiler, bölümdeki yapısal değişimin yanı sıra ekonomik ve iklimsel risklerin de dikkate alınması gerektiğini gösteriyor. KKB’nin tarım saha araştırmaları kesimin sürdürülebilirliği için gerekli pek çok parametreyi merceğine alarak gelecek için tesirli siyasetler geliştirmek ismine değerli bir kılavuz sağlıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.