DOLAR 32,2044 -0.09%
EURO 35,0820 -0.16%
ALTIN 2.422,81-0,26
BITCOIN 22280500.60107%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

UCLG Başkanı Altay, 10. Dünya Su Forumu’nda Su Konusundaki Adaletsizliğe, Gazze Halkını Su ve Gıdadan Mahrum Bırakan Soykırıma Dikkat Çekti
  • Haberler34
  • Gündem
  • UCLG Başkanı Altay, 10. Dünya Su Forumu’nda Su Konusundaki Adaletsizliğe, Gazze Halkını Su ve Gıdadan Mahrum Bırakan Soykırıma Dikkat Çekti

UCLG Başkanı Altay, 10. Dünya Su Forumu’nda Su Konusundaki Adaletsizliğe, Gazze Halkını Su ve Gıdadan Mahrum Bırakan Soykırıma Dikkat Çekti

ABONE OL
22 Mayıs 2024 14:57
UCLG Başkanı Altay, 10. Dünya Su Forumu’nda Su Konusundaki Adaletsizliğe, Gazze Halkını Su ve Gıdadan Mahrum Bırakan Soykırıma Dikkat Çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Forum kapsamında UCLG Lokal ve Bölgesel İdareler Günü: Mahallî ve Bölgesel İdarenin Siyasi Süreci bahisli oturumda konuşan Lider Altay, “Bugün gerçekleştirilen toplantı büyük umutlara vesile olsa da şu anda dünyanın pek çok yerinde acı çeken insanlara şahit oluyoruz.

Suyun korunması ve sürdürülebilir kullanımı, yalnızca bugünün değil, geleceğimizin de teminatıdır. Suyun adaletli dağıtılmaması; tüm dünyada tansiyon ve çatışmaların yaşanmasına neden olabilir. Su hususlarında uyuşmazlıkların tahlili için tüm paydaşlarla diyalog ve uyumumuzu güçlendirmeye devam etmeliyiz” dedi. Toplantıyı kıymetlendiren Lider Altay, “Dünya üzerinde insanların suya erişimi, suyun sürdürülebilir bir kaynak olarak tüm insanların hizmetine sunulması, toplumsal refahın artırılması gibi konularda UCLG Başkanı olarak kanaatlerimizi ifade ettik.

Ayrıca her memleketler arası toplantıda olduğu üzere burada da Gazze’de yaşayan kardeşlerimizin su ve besinden mahrum bırakılarak soykırıma uğradıklarını ve bu soykırımın bir an evvel bitmesi için milletlerarası toplumun daha fazla ses çıkarması konusuna dikkat çektik. Toplantının tüm dünyada yaşayan insanların suya ulaşımına katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.

Birleşmiş Kentler ve Mahallî İdareler Dünya Teşkilatı (UCLG) ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Endonezya’nın mesken sahipliğinde düzenlenen 10. Dünya Su Forumu’na katıldı.

Forum kapsamında gerçekleştirilen UCLG Lokal ve Bölgesel İdareler Günü: Lokal Ve Bölgesel İdarenin Siyasi Süreci Açılış Toplantısı’nda konuşan Lider Altay, günümüzde, dünya genelinde artan nüfusun ve süratli kentleşmenin su kaynakları üzerindeki baskıyı her geçen gün artırdığına dikkati çekti.
 
“YEREL İDARELERİN SU KULLANIMI ÜZERİNDEKİ SORUMLULUĞU BÜYÜK EHEMMİYET TAŞIMAKTA”

İklim değişikliğinin su döngüsünü olumsuz istikamette etkileyerek, kuraklık ve su kıtlığı üzere meselelerin daha da yaygınlaşmasına neden olduğuna değinen Lider Altay, “Bu durum, suyun sürdürülebilir idaresinin ne kadar kritik olduğunu bir kere daha gözler önüne sermektedir. Hal böyleyken lokal idarelerin su kullanımı üzerindeki sorumluluğu büyük değer taşımaktadır. Mahallî ve bölgesel idareler olmadan su ve sanitasyonla ilgili temel hizmetlere üniversal erişim mümkün değildir” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Büyükakın, Hemşireler Gününü kutladı

“SUYUN KORUNMASI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR KULLANIMI, YALNIZCA BUGÜNÜN DEĞİL, GELECEĞİMİZİN DE TEMİNATIDIR”

Konya’nın tüm dünyayı tehdit eden global iklim değişikliğini çok fazla hissettiğine işaret eden Lider Altay, suyun faal ve verimli kullanımı noktasında Konya Büyükşehir Belediyesi olarak yürüttükleri çalışmalardan bahsettiği konuşmasına şu sözlerle devam etti: 

“Bugün gerçekleştirilen toplantı büyük umutlara vesile olsa da şu anda dünyanın pek çok yerinde acı çeken insanlara şahit oluyoruz. Birleşmiş Milletler Su Konferansı’nın akabinde kabul edilen ve hala yürürlükte olan 800 taahhüt; bu bahsin değerini bir sefer daha kanıtlamaktadır. Suyun korunması ve sürdürülebilir kullanımı, yalnızca bugünün değil, geleceğimizin de teminatıdır. Bu nedenle suyu büsbütün teknik bir boyuta hapseden sektörel bir yaklaşımdan uzaklaşmak gerekmektedir. Suyun; sıhhat, iktisat, barış, diplomasi ve daha pek çok kesimi etkileyen global, siyasi, jeopolitik bir düzlemde kesişen bir mevzu olarak kabul edilmesi zaruridir.” 

BAŞKAN ALTAY SU SIKINTISININ ÇÖZÜMÜNDE KÜRESEL İŞ BİRLİĞİ VURGUSU YAPTI

“Günümüzde su, adaletten uzak formda istifade edilen en temel ömür haklarının başlarında geliyor” diyen Lider Altay, “Birleşmiş Kentler ve Lokal İdareler Teşkilatı ile Global Vazife Gücü bünyesinde bir ortaya gelen temsilcilerimiz, bu sorunun çözülmesinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu rol yalnızca kentlerde ve metropollerde değil, tıpkı vakitte çölleşen ve tekrar iskân edilen kırsal alanlarda da kendini göstermektedir. Mahallî ve bölgesel önderler olarak karşılaştığımız zorlukları tek başımıza çözemeyiz. Forumun öteki ortakları olan; bakanlıklar, milletvekilleri, havzalar, örgütlü sivil toplum kuruluşları ve kurumsal dalla güçlü bir uyum sağlamalıyız. Bugünkü toplantımız işte bu ruhu oluşturmaya ve tüm paydaşlarımızla güçlerimizi birleştirmeye vesile olmaktadır” sözlerini kullandı.

“SUYUN ADALETLİ DAĞITILMAMASI; TÜM DÜNYADA TANSİYON VE ÇATIŞMALARIN YAŞANMASINA NEDEN OLABİLİR”

İlginizi Çekebilir;  Egeli zeytin zeytinyağı ihracatçıları ambalajlı ihracatı ödüllendirdi

İş birliği ve diplomasiyi teşvik etme konusundaki gayretlerin sürdürülmesi gerektiğini lisana getiren Lider Altay, “Suyun adaletli dağıtılmaması; tüm dünyada tansiyon ve çatışmaların yaşanmasına neden olabilir. Su mevzularında uyuşmazlıkların tahlili için tüm paydaşlarla diyalog ve uyumumuzu güçlendirmeye devam etmeli; lokal, bölgesel ve milletlerarası iş birliğini vurgulamayı sürdürmeliyiz. Su ekosistemlerinin sürdürülebilir idaresi konusunda en düzgün uygulamalardan faydalanmalıyız” dedi.

“ŞEHİRLER GÜÇLÜ OLURSA TOPLUMLAR GÜÇLÜ OLUR”

UCLG olarak Dünya Su Forumu’nun bir partneri olmanın kendileri için çok değerli ve değerli olduğunu belirterek, bu imkanı sunduğu için Endonezya Devleti’ne ve Dünya Su Forumu’na teşekkür eden Lider Altay, “Bugünün meselesini çözmekten öte sürdürülebilir bir yapı ortaya koymak zorundayız. Zira dünyanın kaynakları sınırsız değil ve gelecekte çocuklarımıza çok daha yeterli bir dünya bırakmak için sürdürülebilirliği en temel husus olarak her vakit gündemde tutmak zorundayız. Daima birlikte Birleşmiş Milletler kalkınma gayelerini gerçekleştirmek için ağır bir gayret içerisinde olmak zorundayız. UCLG olarak bu hususta ağır bir gayret gösteriyoruz. Ayrıyeten bizim bir misyonumuz de kentler ortasındaki irtibatı güçlendirmek ve bilgi paylaşımını artırmak. Zira şuna inanıyoruz; kentler güçlü olursa toplumlar güçlü olur” açıklamalarında bulundu.

“GAZZE’DE YAŞAYAN KARDEŞLERİMİZİN SU VE BESİNDEN MAHRUM BIRAKILMASINA DİKKAT ÇEKTİK”

Başkan Altay, toplantının akabinde 10. Dünya Su Forumuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Forum kapsamında öncelikle Endonezya Cumhurbaşkanı’nın iştirakiyle açılış programına katıldıklarını daha sonra da Endonezya Dışişleri Bakanı ve Tarım Bakanı ile birlikte forumda konuşma gerçekleştirdiklerini belirten Lider Altay, “Dünya üzerinde insanların suya erişimi, suyun sürdürülebilir bir kaynak olarak tüm insanların hizmetine sunulması, toplumsal refahın artırılması gibi konularda UCLG Başkanı olarak kanaatlerimizi ifade ettik. Ayrıyeten her milletlerarası toplantıda olduğu üzere burada da Gazze’de yaşayan kardeşlerimizin su ve besinden mahrum bırakılarak soykırıma uğradıklarını ve bu soykırımın bir an evvel bitmesi için memleketler arası toplumun daha fazla ses çıkarması konusuna dikkat çektik. Toplantının tüm dünyada yaşayan insanların suya ulaşımına katkı sağlamasını temenni ediyorum” cümlelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Mehmet Şimşek: Enflasyon yaz aylarında hızlı bir şekilde düşecek

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.