DOLAR 33,0627 0.71%
EURO 36,0591 0.55%
ALTIN 2.562,610,53
BITCOIN 19197761.52131%
İstanbul
30°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Mehmet Şimşek: Enflasyon yaz aylarında hızlı bir şekilde düşecek
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Mehmet Şimşek: Enflasyon yaz aylarında hızlı bir şekilde düşecek

Mehmet Şimşek: Enflasyon yaz aylarında hızlı bir şekilde düşecek

ABONE OL
26 Nisan 2024 14:24
Mehmet Şimşek: Enflasyon yaz aylarında hızlı bir şekilde düşecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Capital, Ekonomist, Start Up ve CeoLife mecmuaları tarafından 2012 yılından beri düzenlenen Uludağ İktisat Zirvesi’nin açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, OVP’nin çalıştığını ve enflasyonda yaz aylarında süratli bir düşüş beklediklerini söyledi.

İş ve iktisat dünyasının kalbinin attığı Uludağ İktisat Doruğu (UEZ Sapanca 2024) başladı.

2012 yılından bu yana Capital, Ekonomist, Start Up ve CeoLife dergileri tarafından düzenlenen UEZ, bu yıl 13’üncü kere Türkiye ve dünyanın saygın siyasetçilerini, iş dünyası başkanlarını ve akademisyenlerini ağırlıyor.

“Sorumlu ve Hassas Liderlik: Teknoloji ve Yapay Zekâ Çağında Gezegen ve İnsanlıkla Uyumlu Bir Sisteme Öncülük Etmek” temasıyla düzenlenen zirvenin ana sponsorluğunu Uber üstleniyor.

Zirvenin açılışında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, seçim sonrası ortaya konulan Orta Vadeli Program’ın (OVP) çalıştığını ve enflasyonda yaz aylarında süratli bir düşüş beklediklerini kaydetti. Merkez Bankası’nın bir enflasyon patikası olduğunu ve 2023 Haziran ile 2024 Haziran devrini bir dezenflasyon devri değil geçiş devri olarak gördüklerini kaydeden Şimşek, “Dezenflasyon bu yılın ikinci yarısında başlayacak. Enflasyon yaz aylarında çok süratli düşecek. Piyasa 3-4 ay gecikmeyle amaçlarımızı yakalayacağımızı gösteriyor. Ekim ayında 12 ay sonrası için enflasyon beklentisi yüzde 45’ti, bugün yüzde 35. Yaz aylarında süratli düşüş olacak. Bunda baz tesiri var lakin program tesiri de var. Şu anda piyasa 3-4 aylık gecikmeyle amacı yakalayacaksınız diyor” dedi.

Programı güçlendirecek adımlar atıldı

Bakan Şimşek, önümüzdeki periyotlarda çalıştığına vurgu yaptığı Orta Vadeli Programı güçlendirecek adımlar attıklarını kaydederek, şöyle devam etti: 

“Program bizim öngördüğümüz çerçevede sonuç veriyor lakin bu programı güçlendireceğiz ve Türkiye’nin her alanda ıslahatla Türkiye’nin dönüşümünü hızlandıracağız. Yalnızca büyük bir iktisat değiliz çok da güçlü performansımız var. Enflasyonun düşmesiyle birlikte dışarıdan direkt yatırımcıların ilgisi artacak. Türkiye’deki yatırımcılar da dışarıda yatırım yapmak yerine ülkeye yatırım yapacak.

İlginizi Çekebilir;  "Askıda İyilik" ile Bayram Coşkusu Çoğalıyor

Dönüşüm geleceği şekillendirecek

UEZ Sapanca 2024’ün açılış konuşmasını yapan Capital&Ekonomist&StartUp Mecmuaları Yayın Yöneticisi Sedef Seçkin Büyük, iş dünyasının gündemindeki büyüme, yeşil ve teknolojik dönüşüm, yeni kuşakların eğitimi ve toplumsal dönüşüm mevzularını ve bu dönüşümlerin geleceği nasıl şekillendireceğini ele aldıklarını söyledi. Teknolojiye, bilimsel ilerlemelere karşın hala insanlığın dünyanın dört bir yanında zelzele, olağandışı ve şiddetli meteorolojik hadiseler, fırtınalar, seller üzere doğal afetlerden büyük ziyan gördüğünü belirten Büyük, şu sözleri kullandı:

Hedef, yeşil ve teknolojik ihtilali gerçekleştirmek

“Su, hava, topraktaki kirlenme ve iklim krizi üzere sorunlar artık alarm noktasında. Dahası da var… Su, besin, güç üzere kıt ve pahalı kaynakların paylaşımı için her yıl yeni ve büyük, boyutları da büyüyen savaşlar arka arda bomba üzere patlıyor. Bu patlamaların yıkıcı ve yok edici dokunaklı tesirleri tüm insanlığa sıçrayarak derin yaralar açıyor. Gezegenin ve insanlığın muhtaçlık duyduğu kalıcı barış ortamını sağlayabilmek, yeşil ve teknolojik ihtilali gerçekleştirebilmek ise lakin ‘sorumlu ve hassas bir liderlik’ anlayışıyla mümkün. İşte bu bakış açısıyla ‘sorumlu ve hassas liderliğin’ ehemmiyetine ve pahasına 2024 yılı tepemizde özel bir vurgu yapmak istedik.

Yenilikçi bir bakış açısı

Bizler de dünyamızın içinde bulunduğu bölgesel çatışmalar, savaşlar, ekonomik bloklaşma ve iklim krizi üzere çıkmazlardan hassas, sorumlu ve yenilikçi bir bakış açısıyla bilime, yeniliğe, gençlerin eğitimine ve beşere verilen kıymetle kurtulabileceğine inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, başkanımız Atatürk de ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin en asıllı prensiplerinden biri olan yurtta barış, dünyada barış gayesi, insaniyetin ve medeniyetin refah ve ilerlemesinde en temelli etken olsa gerektir’ diyerek sorumlu, hassas, barışçıl bir liderliğin dünyanın refahı için olmaz olmaz olduğunun altını çiziyor.

Uludağ İktisat Doruğu 2024’ün panel hususlarını da ana temamız çerçevesinde ‘dijital dönüşüme öncülük etmekten’, ‘yapay zekanın yaratacağı dönüşüme’, yeni jenerasyonları çağın gereklerine uygun yetenek ve bilgilerle donatabilecek eğitim sistemlerinden inovatif fikir ve teşebbüslerin değerine dek geniş bir perspektifi kapsayacak biçimde bir bütünün kesimleri olarak yapılandırdık.”

İlginizi Çekebilir;  Güneydoğu'nun 3 aylık hububat ihracatı 836,5 milyon dolar

Uber dijital dünyayı gerçek dünyaya bağladı

Zirvenin açılışında konuşan Uber EMEA Mobilite Lider Yardımcısı Anabel Diaz, “Türkiye, Uber için yalnızca bu bölgenin değil, dünyanın en kıymetli pazarlarından biri olma potansiyeline sahip. İstanbul, Uber’in Londra, New York ve Mexico City üzere dünya çapındaki en büyük kentlerinden kimileriyle tıpkı düzeyde bulunuyor. Türkiye, Uber’in birinci 5 ülkesinden daha fazla turist çekiyor. Uber’in buradaki işinin belkemiğini temsil eden mahallî taksi şoförleriyle paydaşlık kurarak Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak istiyoruz. Teknolojimizin yararlarını Türkiye genelinde daha fazla kente ve topluma ulaştırmaya, kentlerimizin hareket etme formunu düzgünleştirme ve herkes için daha fazla ekonomik fırsatın önünü açmak için mahallî kurumlar ve operatörlerle iştirak kurmaya kararlıyız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.