DOLAR 32,8634 0.03%
EURO 35,6394 -0.15%
ALTIN 2.550,620,23
BITCOIN 2180047-0.61649%
İstanbul
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Büyükşehir Muğla Planlama Ajansı ve Üniversite İşbirliği için İmzaları Attı
  • Haberler34
  • Gündem
  • Büyükşehir Muğla Planlama Ajansı ve Üniversite İşbirliği için İmzaları Attı

Büyükşehir Muğla Planlama Ajansı ve Üniversite İşbirliği için İmzaları Attı

ABONE OL
12 Temmuz 2024 18:39
Büyükşehir Muğla Planlama Ajansı ve Üniversite İşbirliği için İmzaları Attı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muğla Planlama Ajansı (MUPA) ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Teknoloji Transfer Ofisi ortasında uyum, işbirliği protokolü Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar iştirakiyle gerçekleşti.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni kurulan Muğla Planlama Ajansı (MUPA) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi arasında imzalanan iş birliği protokolü ile sürdürülebilir kalkınma ve bilimsel bilgiye dayalı planlama süreçlerinin başlaması hedefleniyor. Protokol Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Turhan Kaçar tarafından imzalandı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla Planlama Ajansı (MUPA) Temmuz Meclisi’nde Kuruldu

Muğla Planlama Ajansı (MUPA) Temmuz ayı meclisinde oy birliğiyle kurularak başkanlığına Tansu Özcan seçildi. MUPA 2024 seçim stratejisi olarak belirlenen “Dünya Kenti Muğla” vizyonu doğrultusunda daima öğrenen, öğrendiğini paylaşan ve bunu daima birlikte yapan jenerasyon bir iş modeli olarak tasarlanıyor. Mahallî İdareler bünyesinde Türkiye’de İstanbul ve İzmir’den sonra üçüncü planlama ajansı. Muğla’nın stratejisini inşa ederken krizlere karşı dayanıklılığını arttırmak ve kenti güçlendirmek için planlamaya muhtaçlık duyuldu. Bunun için kısa-orta-uzun vadede kendisiyle, bölgesiyle, ulusal ve memleketler arası arena ile bağının kurulması gerekliydi.

Dünya’nın ve Türkiye’nin en kıymetli kentlerinden biri olan, doğal ve kültürel hoşlukları, ekonomik zenginlikleri ile korunması gereken pahalı bir kent olan Muğla’da Mahallî idare ile üniversite bilim ve eğitim için güçlerini birleştiriyor. Üniversitenin sahip olduğu akademik bilgi birikimi, araştırma kapasitesi ve uzman takımı ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 13 ilçedeki farklı alanlardaki deneyimleri birleşiyor. Bu iş birliği ile üniversite, mahallî idare deneyimlerini birleştirerek kent planlaması ve kalkınma projeleri daha faal ve verimli bir biçimde hayata geçirebilecek.

İlginizi Çekebilir;  Urla'da Yeni Dönemin İlk Meclis Toplantısı Gerçekleşti

Rektör Prof.Dr.Turhan Kaçar; “Üniversite-Belediye ortasında bilgi paylaşımını amaçlıyoruz.”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Turhan Kaçar protokol imza merasiminde; “Bugün Muğla Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte işbirliği, güç birliği protokolü için toplandık. Proje geliştirme noktasında çağdaş dünyayı, yapay zekayı düşündüğümüzde, teknolojinin bu kadar süratli geliştiği günümüzde üniversitemizin teknolojik, entelektüel kapasitesini Muğlamızın yeterliliği için kullanmak fikriyle bir ortaya geldik. Üniversitemiz Muğlamızın kültürel, toplumsal hayatına katkı sunan kıymetli bir modülü. Bu proje ile Üniversite-Belediye ortasında bilgi paylaşımını amaçlıyoruz.” dedi.

Başkan Aras; “Üniversitemizle imzaladığımız protokol Dünya Kenti Muğla vizyonumuza da büyük katkı sunacak.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras işbirliği protokol merasiminde şunları söyledi; “Dünya Kenti Muğla vizyonu ile çıktığımız yolda; bu iş birliği protokolü, Muğla’mızın sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşması için atılmış büyük bir adımdır. Üniversitemiz sahip olduğu bilgi birikimi, araştırma kapasitesi, uzman takımıyla Muğlamıza çok büyük katkı sunuyor. Bu işbirliği ile bilgi ve deneyimlerinden çok daha fazla yararlanacağız. Kentimizin planlanması ve kalkınma projelerimizin daha faal, verimli hayata geçirebilmesi için fırsat olacak. Bilhassa sürdürülebilir kalkınma amaçlarımız var. Etraf dostu sürdürülebilir projeler geliştirmek, Muğla’nın kültürel, doğal mirasını müdafaa altına almak istiyoruz. Üniversitemizin bu alanlardaki uzmanlığına güveniyoruz. Eğitim ve kapasite geliştirme gayelerimiz doğrultusunda üniversitemizle birlikte belediye çalışanımıza, vatandaşlarımıza yönelik eğitim programları düzenlemek istiyoruz. Kentimizin kalkınmasında daima birlikte olmak, akademik ve bilimsel bilgiyle kararlar vermek istiyoruz.

Dünya Kenti Muğla vizyonu ile yola çıktık. Bu proje bu yolda bizlere büyük katkı sağlayacak. Üniversitemize teşekkür ediyor, bizlere bu projede katkı sunacak tüm paydaşlara da kapımızın açık olduğunu belirtmek istiyorum. Genç bir grubumuz var, onlara çok güveniyorum ve onların da Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi mezunu, sizlerin öğrencileri olmaları bizleri ayrıyeten keyifli etti.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Faber-Castell, hayal gücünü destekleyen atölyeleri ile Yaratıcı Çocuk Festivali'nde

Muğla Büyükşehir Belediyesi Planlama Ajansı (MUPA) ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi İşbirliği protokolü ile;

-Bilimsel Araştırma ve Data Analizi: Üniversite ile birlikte yürütülecek araştırma projeleri sayesinde, Muğla’nın muhtaçlıklarını ve potansiyelini bilimsel temellere dayalı olarak tahlil edilecek. Bu datalar, stratejik planların temelini oluşturacak.

-Sürdürülebilir Kalkınma: Etraf dostu ve sürdürülebilir projeler geliştirerek, Muğla’nın doğal ve kültürel mirası müdafaa altına alınacak. Üniversitenin bu alandaki uzmanlığı projelerin muvaffakiyetinde kilit rol oynayacak.

-Eğitim ve Kapasite Geliştirme: Üniversite ile birlikte, belediye çalışanına ve halka yönelik eğitim programları düzenlenecek. Bu sayede, kentin kalkınmasında herkesin faal bir rol alması sağlanacak.

-Yenilikçi Projeler ve Teknoloji Kullanımı: Üniversitenin inovasyon ve teknoloji alanındaki birikiminden faydalanarak, yenilikçi projeler geliştirilecek. Bu projeler, Muğla’nın hayat kalitesini artıracak ve kenti geleceğe hazırlayacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.