DOLAR 32,1883 -0.1%
EURO 34,9741 0.33%
ALTIN 2.423,790,11
BITCOIN 22334152.87842%
İstanbul
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

TEMA Vakfı: Biyolojik çeşitliliğin korunması için “Planın Parçası Olun” ve geleceği şekillendirin!
  • Haberler34
  • Gündem
  • TEMA Vakfı: Biyolojik çeşitliliğin korunması için “Planın Parçası Olun” ve geleceği şekillendirin!

TEMA Vakfı: Biyolojik çeşitliliğin korunması için “Planın Parçası Olun” ve geleceği şekillendirin!

ABONE OL
21 Mayıs 2024 13:00
TEMA Vakfı: Biyolojik çeşitliliğin korunması için “Planın Parçası Olun” ve geleceği şekillendirin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Lideri Deniz Ataç, “Her geçen gün, gezegenimizi yaşanabilir kılan doğal varlıklar tükeniyor. Yaşanan biyolojik çeşitlilik kaybı, insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük krizlerden biri. Artık değişim vakti, elimizi taşın altına koymak zorundayız.” diyerek biyolojik çeşitliliğin korunması için atılması gereken adımlara dikkat çekti

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından her sene 22 Mayıs’ta kutlanan Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü’nün bu yılki teması “Planın Kesimi Olun” olarak belirlendi.

Ekosistemlerin temel bileşeni olan biyolojik çeşitlililiği müdafaanın; havayı, suyu ve gıdayı yani elhasıl tüm ömrü korumak olduğunu belirten TEMA Vakfı, her bir bireyin yapacağı küçük katkıların bir ortaya geldiğinde büyük sonuçlar doğuracağını ve daima birlikte harekete geçme vaktinin geldiğini vurguladı. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Lideri Deniz Ataç, Dünya’da tüm ömrün birbirine bağlı olduğunu söyleyerek “İnsan faaliyetleri sonucunda 1970’den günümüze kadar biyolojik çeşitlilikteki azalma %68 oranına ulaşmıştır. Lakin bu telaş verici tabloyu bilakis çevirmek mümkün. Daha az tüketerek, israftan kaçınarak, tamir ederek, dönüştürerek, paylaşarak, atıkları azaltarak, doğayı kirleten kimyasal kullanımından kaçınarak, iklimi koruyarak, tabiattaki ayak izimizi azaltarak, doğal alanların korunması konusunda birlik olarak ve en kıymetlisi toplumsal duyarlılığımızı artırarak bunu başarabiliriz. Yapacaklarımız yalnızca bugünü değil,  geleceğimizi de korumak demektir.” dedi.

Dünya’da 1 milyon çeşidin kuşağı tehlike altında

Biyolojik çeşitlilik kaybının ana nedenlerinin iklim değişikliği, etraf kirliliği, istilacı çeşitler, orman ve çayır-mera topraklarının ziyan görmesi ile bu yerlerden çok yararlanma olduğunu belirten Ataç, “Bugün, buzul alanlar hariç karaların %75’i insan faaliyetlerinin tesiri altında. Yapılan araştırmalara nazaran, karalarda biyolojik çeşitlilik kaybının %70’i ise tarım faaliyetlerinden kaynaklanıyor ve tarım faaliyetlerinin, jenerasyonu tehlike altında olan 24.000 tıbbın tükenmesinden sorumlu olduğu tabir ediliyor. Buna karşılık, üretilen besinin %33’ü ise ne yazık ki israf oluyor. Denizlerde ve okyanuslarda da ömrün neredeyse tamamının yok olduğu 245.000 km2 alan bulunuyor. Bunun yanında denizlerin %66’sı kirlilik ve balıkçılıktan etkilenmiş durumda. Ülkemizde son yıllarda deniz salyası (müsilaj) kirliliği yaşanan Marmara Denizi bu durumun örneklerinden birini oluşturuyor.” biçiminde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Bornova'da ilk meclis

Dünyamızdaki 1 milyon tıbbın kuşağının tehlike altında olduğunu vurgulayan Deniz Ataç, “İnsanlığın refahı, ekosistemlerin sunduğu hizmetlere bağlıdır. Bugün, global iktisadın %50’si doğal varlıklardan elde ediliyor. Bu nedenle tüm canlıların hayatı için tehdit oluşturan bu sorunun tahlili ismine acil olarak harekete geçilmesi gerekiyor. Aksi halde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndaki ilgili başlıklarda yer alan 44 amacın 35’inin gerçekleşmesi mümkün olmayacak.” dedi.

“Biyolojik çeşitliliği korumak üniversal bir sorumluluktur”

Türkiye’nin kıtalar ortasında bir köprü olmasının yanı sıra üç tarafının denizlerle çevrili olması, topoğrafyası ve iklim çeşitliliği ile değerli bölgelerden biri olduğunu belirten Deniz Ataç, “Türkiye dünyada üç farklı bitki coğrafyasına sahip seçkin ülkelerden biri. Ülkemizdeki bitki çeşitlerinin %32’si, yani yaklaşık 3.700 çeşit dünyada yalnızca Türkiye’de yetişiyor. Bunun yanında Dünya genelinde karasal ekosistemlerde korunan alan oranı %17 iken bu oran Türkiye’de %14. Dünya’da 2030 yılına kadar bu oranın %30’a çıkarılması hedefleniyor. Sahip olduğumuz zenginliği korumak için korunan alanların artırılması gerekiyor. Örneğin, biyolojik çeşitliliğin yüksek olduğu birçok kıymetli tabiat alanı şimdi müdafaa altına alınmadı.” dedi.

Doğamızın ve sahip olduğumuz biyolojik çeşitliliğin korunmasının üniversal bir sorumluluk olduğunun altını çizen Ataç, “Biyolojik çeşitlilik kaybı, insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük krizlerden biri. Artık değişim vakti, elimizi taşın altına koymak zorundayız. Bu yılın teması olan ‘Planın Modülü Olun’ daveti da tüm insanların biyolojik çeşitliliği korumak için adım atması gerektiğini vurguluyor. Sivil toplum, kamu ve özel bölüm iş birliğiyle birlikte herkesin biyolojik çeşitliliği müdafaa konusundaki kararlılığını gösterecek adımlar atması lazım. Hakikaten 2022 yılında gerçekleşen Kunning-Montreal Global Biyolojik Çeşitlilik Çerçevesi’nde de bunun altı çizilmişti.” sözlerinde bulundu.

Biyolojik çeşitlilik zenginliğinin, gelecek jenerasyonların ömür kalitesini ve gezegenimizin sürdürülebilirliğini sağlamak için hayati değere sahip olduğunu söz eden Ataç, “Unutmamalıyız ki, Kurucu Onursal Liderimiz Yaprak Dedemiz merhum A. Nihat Gökyiğit’in her vakit belirttiği üzere, ‘Evrenin o akıl almaz tertibini istikrarda tutan biyolojik zenginliktir.’ Biz de TEMA Vakfı olarak A. Nihat Gökyiğit Biyolojik Çeşitlilik Projesi ile ülkemizdeki biyolojik çeşitliliğinin korunmasının ne kadar hayati olduğunu bir defa daha hatırlatmak istiyoruz ve herkesi biyolojik çeşitliliği korumak için sorumluluk almaya çağırıyoruz.” biçiminde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Eğitimin Geleceği: Dijital Çağda Global Yetenekler Geliştirmek

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.