DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,120,39
BITCOIN 18996530.54723%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Eğitimin Geleceği: Dijital Çağda Global Yetenekler Geliştirmek
  • Haberler34
  • Eğitim
  • Eğitimin Geleceği: Dijital Çağda Global Yetenekler Geliştirmek

Eğitimin Geleceği: Dijital Çağda Global Yetenekler Geliştirmek

ABONE OL
27 Nisan 2024 14:00
Eğitimin Geleceği: Dijital Çağda Global Yetenekler Geliştirmek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UEZ Sapanca 2024’ün ikinci gününde birinci panelin sponsorluğunu Test Education üstlendi. 

Test Education Centre Kurucusu Fulya Yalezan, son devirde Türkiye’den yurt dışına giden öğrenci sayısının yaşanan krizler ve milletlerarası kimlik edinme maksadı nedeniyle arttığına dikkat çekti.

Capital, Ekonomist, Start Up ve CeoLife mecmuaları tarafından düzenlenen Uludağ İktisat Tepesi (UEZ Sapanca 2024), bu yıl 13’üncü kere Türkiye ve dünyanın saygın siyasetçilerini, iş dünyası önderlerini ve akademisyenlerini ağırladı.

“Sorumlu ve Hassas Liderlik: Teknoloji ve Yapay Zekâ Çağında Gezegen ve İnsanlıkla Uyumlu Bir Sisteme Öncülük Etmek” temasıyla düzenlenen tepe ikinci gününde de ağır iştirakle gerçekleşti.

UEZ Sapanca 2024’ün ikinci günündeki birinci panelin konusu “Eğitimin Geleceği: Dijital Çağda Küresel Yetenekler Geliştirmek” olurken, panelin sponsoru Test Education oldu. 

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Lideri Mehmet T. Nane, panelistlerin Türkiye’de ve dünyada kendi alanlarında değerli muvaffakiyetler elde ettiklerini kaydetti.

Panelde konuşan Test Education Centre Kurucusu Fulya Yalezan, eğitimdeki gelişmeler ve meselelerden bahsetti. Yurt dışı eğitimin Türkiye açısından yeni olmadığını anlatan Yalezan, şöyle konuştu:

“Öğrencilerimizin en büyük sorunu yalnızca soru çözmek. Geleceğe dair planlarını, her şeyini bu sorulara bağlıyor ve mutsuz bir ergenlik geçiriyorlar. Yurt dışında bunları görmüyoruz, öğrenciler dersini çalışırken, sporunu ve hobilerini de yapıyor. 

Son yıllarda liyakatin yerini sadakat aldı. Mutsuzluk, ümitsizlik ve heyecan kaybı yurt dışı eğitimde çok büyük artış yarattı diyebiliriz. Dünya vatandaşlığı ve milletlerarası kimlik edinme uğraşı da yurt dışı eğitime yönlendiriyor.

Milli eğitim sistemi çok sık değişiyor

İş dünyası olarak son periyotta en çok şikayetçi olduğumuz mevzu, takımlarda istikrar. Lakin son devirde en fazla değişen bakanlık ulusal eğitim bakanlığı. Cumhuriyet devrinde 70 milli eğitim bakanı değişmiş. Bu hükümette yalnızca 9 tane değişti. Merkez bankası lideri 27 tane. Milli eğitim bakanı ortalama 1,5 yıl misyonda kalmış. Sistem oturmadığı için burada bir toplumsal çürüme yaşıyoruz. Her gelen yeni bir sistem deniyor, uyguluyor.

İlginizi Çekebilir;  EÜ Öğrenci Dekanlığı gençlerle el ele

Krizlerde talep artıyor

Covid-19 pandemisinde yüzde 300 talep patlaması yaşadıklarını anlatan Yalezan, “Ülkemizde ne kadar kriz olursa bizim dalımız o kadar büyüyor. Savaş, hükümet krizleri olunca biz büyüyoruz. Keşke krizler olmasa biz büyümesek. Beşerler kriz ortamında çocuklarını kurtarmak için yurt dışına gönderiyor” diye konuştu.

Kırılma anları yaşanıyor

Panelin bir öteki konuşmacısı Akademisyen/Yazar New York Üniversitesi Prof. Dr. Selçuk Şirin, çağdaş kurumsal eğitim ile kalkınma ortasındaki alakanın eğitime yatırım yapılınca kalkınmanın artması biçiminde geliştiğine dikkat çekti. Tarih boyunca eğitimde pek çok kırılma anının yaşandığını kaydeden Sevecen, “Bunların birincisi buharlı motorların gündeme gelmesi. 21’inci yüzyılın başlangıcında internetin gündeme gelmesi büyük bir kırılma anıydı. Bunu kimi ülkeler çok âlâ kıymetlendirdi. Artık yeni bir kırılma anı geliyor. Yapay zeka dediğimiz kavram gündelik hayatın her alanına ve time de sirayet ediyor” dedi.

Üniversitelerin yapısı gözden geçirilmeli

Tüm dünyada eğitim sistemlerinin en âlâ ölçülen kurumlar olduğunu kaydeden Sevecen, PISA testlerinde G20 ülkesi olan Türkiye’nin dünya sıralamasında 40-50 ortasında olduğunu belirtti. “Bu geleceğe dair bana umut vermiyor. Tıpkı formda üniversiteler de ölçülüyor. Türkiye’de 208 üniversite var. Bunların üçte ikisinin milletlerarası geçerliliği yok. Türkiye’deki üniversitelerin 3’te 2’sini kapatsanız ülkeye büyük bir tasarruf sağlamış olursunuz. Sonlu kaynağınız varsa geri dönüşü en yüksek yere harcayacaksınız” tabirlerini kullanan Hoş, Türkiye’nin dünyanın birinci 1.000 üniversitesi içinde 11 üniversitesinin olduğunu, Türkiye nüfusunun 10’da biri ölçeğindeki İsrail ve Yunanistan’ın da sıralamada 11 üniversitesinin olduğuna dikkat çekti.

20 milyon genç yüzyılı kurtarabilir

Türkiye’nin doğal kaynağı olan genç nüfusunun giderek azaldığını ve hiçbir vakit eskisi üzere olamayacağını kaydeden Sevecen, “Şu an var olan 20 milyon genci âlâ eğitip kullanabilirsek bu yüzyılı kurtaracağız. Bizim sıra dışı düşünen jenerasyonlara muhtaçlığımız var fakat şu an Türkiye’nin eğitim sistemi buna müsait bir sistem değil” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'nin sultani çekirdeksiz kuru üzümünün ihraç fiyatı dolar bazında yüzde 29 arttı

Öğrencilerin motivasyon ve cümbüşe muhtaçlığı var

Eğitimde gereksinimlerin vakitle değiştiğini kaydeden İstanbul Saint-Joseph Lisesi Müdürü Paul Georges, gençlerin daha spontan olduğunu ve şahsî sorularını yöneltmekte tereddüt etmediklerini belirtti. Z jenerasyonunun farklı beklentileri ve algıları olduğunu ve eski nesillere nazaran daha az formel olduklarını anlatan Georges, “Kişisel görüşlerini kolaylıkla açıklayabiliyorlar. Öğrencilerin çok fazla motivasyona ve cümbüşe muhtaçlığı var. Onlara çalışma disiplini vermek gerekiyor. Daha fazla gerçek hayat tecrübesine gereksinim duruyorlar. Hem veliler hem de öğrencilerin daha fazla rehberliğe gereksinim duyulduğunu görüyoruz. Kimi vakit aile yapılarında karmaşık durumlar oluyor. Pandemi sonrasında bir topluluğa ilişkin olma hissine muhtaçlıkları var. Pandemiden çok etkilendi bu çocuklar. Gençler etraf sorunlarına yönelik dert duyuyorlar. Yeşil maharetleri kazandıracak okullara muhtaçlığımız var” dedi.

Öğrenciler zorlanıyor

Türkiye ve Fransa’daki okullar ortasındaki farklara da işaret eden Georges, yakın devirde okula gelen Fransız öğretmenlerin not ve imtihanlara ait gerilimlerin yabancı öğretmenleri çok şaşırttığını belirtti. “Öğrencilerin son sınıfta neden bu kadar yorgun olduklarını söylüyorlar. Öğrencilerin misyonların gerçekleştirmek için telaşı, vakti, gücü çok fazla zorlanıyor. Öteki taraftan, öğretmenler buraya geldiğinde hayranlık duyuyorlar zira öğrenciler çok nazikler, onlara kulak vermeye hazırlar. Fransa’da öğretmenlerin itibarı eskisi kadar yüksek değil hatta tehlikeli hale gelmiş durumda” dedi.

Sanayi ile iş birliğinin artması lazım

Üniversite sanayi iş birliğinin artması gerektiğini tabir eden Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Sitti, “Ar-Ge noktası çalışılması lazım. Doktora seviyesinde olan bireylerin daha çok iş dünyasında yer edinmesi gerekiyor. Üniversitelerin şirketler tarafından sponsor edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Üniversitelerde nitelik yerine sayının ön planda olduğunu vurgulayan Sitti, şöyle konuştu: 

“Olan genç nüfusumuzu göze aldığımızda bunlara eğitimi ulaştırmamız da lazım. Bütün üniversitelerimiz âlâ bizim diyebilmemiz gerekiyor. Öğretmen, altyapı ve kültürü oluşturmamız lazım. Önümüzdeki 15 yıl içinde bu avantaj olan gençleri yeterli yetiştirdiğimiz vakit kıymetli bir avantajımız var. Eğitimin yalnızca mesleksel olmadığını, kültürel ve toplumsal bütünü olduğunu gösteriyoruz. Bizim bu kaliteyi öne almamız gerekiyor. 

İlginizi Çekebilir;  Sporun kalbi bir ay boyunca Nilüfer'de atacak

İyi liselerimizden yurt dışına gidenlerin oranız 20-30 yıl evvel yüzde 20 düzeylerindeydi. Şu anda birçok yurt dışına gidiyor. Bu oranları daha düzgün düzeye çıkarma noktasında çalışmamız lazım.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.