DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21678430.31844%
İstanbul
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Kurumlar yükselişe geçip zincirlere göz dikerken VC finansmanı, alt yapı, oyun ve yapay zeka için yeniden canlanıyor
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Kurumlar yükselişe geçip zincirlere göz dikerken VC finansmanı, alt yapı, oyun ve yapay zeka için yeniden canlanıyor

Kurumlar yükselişe geçip zincirlere göz dikerken VC finansmanı, alt yapı, oyun ve yapay zeka için yeniden canlanıyor

ABONE OL
19 Nisan 2024 17:36
Kurumlar yükselişe geçip zincirlere göz dikerken VC finansmanı, alt yapı, oyun ve yapay zeka için yeniden canlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hacim bakımından dünyanın en büyük üç kripto borsasından biri olan Bybit, dijital varlıklara ait profesyonel içgörüler sunan sektör lideri araştırma enstitüsü Treehouse ile paydaşlık kurarak 2024 Kurumsal Kesim Raporu’nu birlikte yayınladı. Rapor, klasik finans (TradFi) ile mukayeseli olarak dünya genelinde kripto kullanımının mevcut durumuna ait kapsamlı bir tahlil sunuyor.

Ekim 2023’ten Mart 2024’e kadar olan periyotta, kripto dalı kıymetli bir paha artışı yaşadı ve piyasa pahası 1 trilyon doların biraz üzerindeyken mart ayı sonunda 2,5 trilyon doların üzerine çıktı. Bu üst hakikat gidişat, artan yatırımcı inancını ve kripto ekosistemine değerli bir sermaye akışını yansıtmaktadır.

Bulguları daha derinlemesine inceleyen rapor, türev piyasasındaki yükseliş eğilimlerinin yanı sıra BTC ve ETH için giderek artan agresif zincir içi faaliyetlerin göstergelerini ortaya koyuyor. Ayrıyeten, kurumların yatırım davranışlarını zincir üzerindeki ölçümler aracılığıyla araştırıyor ve AI ve BTC ekosistem projelerine artan ilgiyi vurguluyor.

Rapor ayrıyeten, ETF’lerin potansiyel uzun vadeli tesirlerini araştırıyor ve yaklaşan Bitcoin yarılanması olayından neler beklenebileceğine dair iç görülerin yanı sıra, erken yükseliş belirtileri göstermeye başlayan 2024 boğa koşusu için vurgulanan ana temaları sunuyor.

 

Kurumsal Odak Alanları: Önemli Noktalar

Türev piyasası giderek yükseliyor

Mart 2024’teki 30 gün boyunca uzun vadeli alım-satım çarpıklıkları incelendiğinde, mart ayı boyunca piyasadaki nispeten yatay harekete karşın hem BTC hem de ETH’nin çoklukla büyük bir alım primi sergilemesi ile birlikte besbelli bir yükseliş hissi ortaya çıkıyor.

Bu eğilim, yatırımcıların yıl sonuna hakikat bu iki kripto majörünün uzun vadeli fiyat potansiyeline ait genel olarak yükseliş görünümünü koruduğunu gösteriyor.

 

Mükemmel TradFi hedge’i olarak Bitcoin

Hem BTC hem de ETH’nin klâsik endeksler, pay senedi yahut sabit gelirle olan korelasyonları her durumda %3’ün altında kalmaktadır. BTC’nin bilhassa büyük pay senedi endeksleriyle negatif getiri korelasyonu göstermesi, pay senedi odaklı portföyler için bir çeşitlendirme müdafaası olarak potansiyel rolüne işaret etmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Marble İzmir 29. kez kapılarını açıyor

BTC ve ETH’ye (eşit ağırlıklı) %5’lik mütevazı bir tahsisatla, S&P 500’ün Sharpe oranı 2,20’den 3,15’e yükseltilebilir ve bu da %43,6’lık bir artışı temsil eder. Yatırımcılar ek riskleri isteyerek üstlendikçe ve kripto portföylerine daha fazla sermaye ayırdıkça bu tesir daha bariz hale gelir. 

 

Meydan okuyan zincirlere yönelik yenilenen ilgi

2023’ün 4. çeyreğinin başından bu yana, meydan okuyan zincirlerin lokal tokenları ETH’ye kıyasla değerli bir performans sergilemiştir. Örneğin SOL, bu meydan okuyan tokenlar ortasında en güzel performans gösteren token olarak ortaya çıktı ve 2021’de TVL ve süreç hacmine nazaran en büyük meydan okuyan zincir olarak gözlemlenen eğilimi sürdürdü.

 

Finansmanın artırılması: Altyapı, oyun ve yapay zeka projeleri

Kripto dalındaki Risk Sermayesi (VC) finansmanı kıymetli bir canlanma gösterdi. 2023’ün 4. çeyreğinde, VC mutabakat sayısı %21 artarak 174 mutabakata ulaştı ve açıklanan fon %29’luk bir artışla 1,42 milyar dolara ulaştı. 2024’ün birinci çeyreğinde, 2023’ün 4. çeyreğine kıyasla %36’lık bir artışla, toplamda 1,94 milyar $’a ulaşan açıklanmış fonlama ile 243 muahede yapıldı.

Altyapı projeleri, blok zinciri ekosisteminin temel ögelerini desteklemek için değerli ölçüde sermaye çeken VC yatırımlarının ana odağı olmaya devam ediyor. Bu projeler, donanım cüzdanları ve blok zinciri bilgi sağlayıcıları da dahil olmak üzere çeşitli bölümleri kapsamakta, bölümdeki zorlukları ele almak ve yeniliği teşvik etmek için kıymetli tahliller sunmaktadır.

Geleneksel piyasa kripto ile bütünleştikçe, TradFi iştirakçileri ve yeni gelenler için artan karmaşıklıklar ortasında gezinmek için daima zorluklar ortaya çıkıyor. Gelişen bu ortamda bir adım önde olmak için bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.