DOLAR 32,1978 -0.1%
EURO 34,9544 0.28%
ALTIN 2.422,850,07
BITCOIN 22081161.8408%
İstanbul
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İBB’nin köklü kuruluşu İSKİ, en son 2016 yılında güncellenen dijital altyapısını, yaklaşık 1 milyar liralık bir yatırımla yeniledi ve yenilemeye devam ediyor
  • Haberler34
  • Gündem
  • İBB’nin köklü kuruluşu İSKİ, en son 2016 yılında güncellenen dijital altyapısını, yaklaşık 1 milyar liralık bir yatırımla yeniledi ve yenilemeye devam ediyor

İBB’nin köklü kuruluşu İSKİ, en son 2016 yılında güncellenen dijital altyapısını, yaklaşık 1 milyar liralık bir yatırımla yeniledi ve yenilemeye devam ediyor

ABONE OL
6 Mayıs 2024 18:42
İBB’nin köklü kuruluşu İSKİ, en son 2016 yılında güncellenen dijital altyapısını, yaklaşık 1 milyar liralık bir yatırımla yeniledi ve yenilemeye devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çok muvaffakiyet elde ettiğimizi düşünüyorum. Ve kırdığımız bu hizmet, üretim ve yatırım rekorlarını İstanbul’da yeni devirde de devam ettireceğiz. Biz, daima daha güzelini ve daha fazlasını hedefleyen bir takımız. Bizde yorulmak olmayacak. Lakin birlikte çalışmak olacak. Kibir ya da tek bir kişinin bildiği bir halden öte; ortak aklın, birlikte düşünmenin, birlikte karar vermenin tadını çıkaran bir takım olacağız. Ve bunlar bizim verimliliğimizi arttıracak. Bütün bunları yaparak, vazifemizi de yerine getirmiş olacağız. En sıkıntı vazifeleri yerine getirmek için hazır bir ekibiz” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) esaslı kuruluşu İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ), en son 2016 yılında güncellenen dijital altyapısını, çağın getirdiği teknolojik imkanlar doğrultusunda büsbütün yenilemek için harekete geçti. “İSKİ Dijital Dönüşüm Projeleri” tanıtım toplantısı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP milletvekili Yunus Emre ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Mithat Bülent Özmen’in katılımlarıyla, İSKİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantı, İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’nın bilgilendirme konuşması ve İSKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı Tayfun İşbilen’in projenin ayrıntılarını paylaştığı sunumuyla başladı. 

“İFADE ETMEKTEN GERİ DURMUYORUM”

Geçmiş 5 yıllık periyotlarında; ekonomik zorluklardan pandemiye, siyasi engelleme uğraşlarından doğal afetlere kadar uzanan aksiliklere karşın, birbirinden farklı hizmet kollarında başarılı olduklarının altını çizen İmamoğlu, “İnanın tabir etmekten artık geri durmuyorum; geçtiğimiz devir yapmış olduğumuz yatırımların yarıştırılacağı bir 5 yıl yok. Bizim çok ileride olduğumuzu düşünüyorum. Çok muvaffakiyet elde ettiğimizi düşünüyorum. Ve kırdığımız bu hizmet üretim, yatırım rekorlarını İstanbul’da yeni devirde de devam ettireceğiz. İSKİ’nin de kendi özel sayfasında hassas ve pahalı bir durum vardır. O da yaptığı yatırımlarda, bilhassa altyapıda rekor düzeyde bir periyodu başarmıştır. Ve sahiden bütçe zorluklarıyla da başarmıştır” dedi. 

“İBB VE İSKİ OLARAK ‘GÖRÜNMEZ YATIRIMLAR’ YAPTIK”

İBB ve İSKİ’nin yaptığı altyapı yatırımlarından kimilerinin “görünmez yatırımlar” olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, bir kısım teknolojik yenilenmelerin de bu kapsamda olduğuna vurgu yaptı. Teknolojik manada önemli yatırımlar yaptıklarını kaydeden İmamoğlu, “Bu görünmüyor, gözükmeyen bir iş. Bu istikametiyle biz, bu alanda da güçlü işler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Yer altında yağmur, su yahut kanal, atık sularla ilgili yatırımlar yaparken ya da kronikleşmiş su baskını sıkıntılarını çözerken, bilhassa az evvel söz edilen, suyun o büyük seyahati; ta Melen’den, İstanbul’a farklı barajlarımızdan içme suyu arıtma tesislerine ya da Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçiş esnasında çok kapsamlı işlerimizi hakikaten daima birlikte yönettik. Mesela bizim devrimizde, savlı bir formda söylüyoruz, Boğaz’a ve Marmara Denizi’ne atık su girişi konusunda yürüttüğümüz yatırımlar, tarihe geçmiş bir yatırım devridir. Ve hakikaten aşikâr noktalarda artık bunu sıfıra indirmiş düzeyde olmanın da gururunu yaşıyoruz” diye konuştu. 

İlginizi Çekebilir;  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden ailelere atıksız yaşam kampı

“YAKLAŞIK 1 MİLYAR LİRAYA YANLIŞSIZ GİDEN BİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM YATIRIMINI YAPMIŞ OLDUK”

İSKİ’nin, dere yataklarının ıslahı ve kente yeşil alanlar kazandırma noktasında da değerli çalışmalara imza attığını belirten İmamoğlu, “Bütün bunlar görünen, görünmeyen, yerin altı, yerin üstü, o dijital altyapısı ve teknolojik süreçler tam işlemediğinde, bütün yaptığınız işler, aslında vatandaşa da verimli bir halde ulaşamıyor. Bu istikametiyle de bilgi teknolojileri, yazılımlar, siber güvenlik sistemlerini yenileme muhtaçlığını, az evvel anlatılan tüm ayrıntılarıyla, çok kıymetli bir dijital dönüşüm projeleriyle bir arada sonuca ulaştırdık ve artık hoş bir yatırım sürecini de şöyle de başardığımızı orada gördük; tahminen o çok atlanmış olabilir, ıskalanmış olabilir. Bizden evvelki devirde -son 5 yıl için konuşalım- baktığınızda yıllık daha az bütçeyi kullanan bu dairemiz, tıpkı devirde bir de bu yatırımı yaptı. Yani rutin hizmeti verirken, örneğin, yıllık 35-36 milyon dolarlık bir bütçe kullanıyorken, bizim devirde bunun 26-27 milyon dolarlara düşmüş olduğunu gördük. Lakin biz, bu periyotta yaklaşık 1 milyar liraya hakikat giden bir dijital dönüşüm yatırımını da yapmış olduk ve meseleleri tahlile kavuşturmuş olduk” sözlerini kullandı. 

“TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMLE BİRLİKTE 3 MAKSADA ULAŞACAĞIZ…”

Teknolojik dönüşümle birlikte 3 maksada ulaşacaklarına vurgu yapan İmamoğlu, “Öncelikle abonelerin İSKİ hizmetinden daha süratli ve daha verimli faydalanabilmelerini sağlamak… Bu, 7 milyon abonenin memnunluğu manasına geliyor. İkinci olarak; İSKİ bilgi sistemlerinin kesintisiz ve daha süratli çalışmasını sağlamak. Ve bu da olağan tesirli ve verimli bir halde iş üretmesini sağlayacak bir emele hizmet ediyor. Üçüncü olarak da eski bilgi sistemlerinin, bilhassa siber güvenlik alanındaki eksiklerini gidermek. İSKİ Genel Müdürlük Yerleşkesi’nde kurulan sistemin bir de birebir yedeğini kurma konusundaki çalışmalarımız da çok değerlidir. Afet durumunda bu olmadığı takdirde, büyük problemler yaşanabiliyor. Bilhassa zelzele afeti, burada en kıymetli kaygımız. Bu mevzuda yatırım yapmamız gerekiyordu. İSKİ sistemlerinin kesintisiz çalışmasını sağlayacak ortamında sağlandığı bir yatırım oldu” bilgilerini paylaştı. 

İlginizi Çekebilir;  Başkan İbrahim Sandıkçı: "Canik'e modern şehir yapısı kazandıracağız"

“ÖNCÜ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

İSKİ’nin dijital dönüşümünün çok sayıda altyapı projesini de kapsadığına dikkat çeken İmamoğlu, şöyle konuştu: 

“İstanbullulara nitelikli hizmet sunma konusunda, öncü olmaya devam edeceğiz. Az evvel bahsedilen güçlü birtakım bilgiler vardı. Örneğin; 2019-2024 yılları ortasında online süreç adedinin yüzde 335 artmış olması kıymetli. Dijital fatura değerli bir kavram. Bunun daha da büyümesini istiyoruz. Bunu yaparak hem süreci kolaylaştırıyoruz hem kağıt kullanmıyoruz. Birçok aslında kazanımı var. Online süreç mühleti yüzde 85 azaldı. Data iletim suratı 50 kat arttı. Data transfer müddetleri yüzde 65 azaldı dijital sisteminde. Yerin altında, yerin üstünde, dijital dünyada, gördüğünüz üzere faal çalışmalara İSKİ olarak devam ediyoruz. Kendini halkın hizmetine adayanlar için çalışmanın da başarmanın da sonu yok. Kendimiz çok enerjik hissediyoruz. Çok kararlı hissediyoruz. İstanbul’un bütün yeterliliklere, tüm hoşluklara layık olduğunu düşünüyoruz. Zira bizler başardıkça, vatandaşın bizimle birlikte memnun olduğunun farkındayız. Hatta bizden beklentisinin de arttığını biliyoruz. Ki bu da vatandaşın hakkıdır her vakit daha güzelini, daha uygun hizmeti alabilmek. Biz de aslında daima daha uygununu ve daha fazlasını hedefleyen bir takımız. Bizde yorulmak olmayacak. Lakin birlikte çalışmak olacak. Kibir ya da tek bir kişinin bildiği bir halden öte; ortak aklın, birlikte düşünmenin, birlikte karar vermenin tadını çıkaran bir grup olacağız. Ve bunlar bizim verimliliğimizi arttıracak. Natürel bütün bunları yaparak, misyonumuzu de yerine getirmiş olacağız. En güç misyonları yerine getirmek için hazır bir grubuz.”

“BİZDEN EVVELKİ SÜREÇ İÇERİSİNDE, İSKİ’NİN SU ÜNİTE FİYATLARI EPEY YÜKSEKTİ”

2019’da vazifeye başladıklarında, suda yüzde 40’ın üzerinde indirim yaptıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Yani suyu, daha ucuza vatandaşımıza verme konusunda kararlılığımızı ortaya koyduk. Suyun fiyatını indirirken, aslında oradaki kriterimiz şuydu: Sahiden bizden evvelki süreç içerisinde, İSKİ’nin su ünite fiyatları hayli yüksekti. Bir devir, yanlış hatırlamıyorsam 2013 yıllarında, metreküpü 1,8 dolarlara kadar çıkan, vatandaşa yansıyan, faturaya yansıyan ünite fiyatı vardı. Şu anda bu, 0,6 dolarlarda. Yani bu kadar aslında aşağı inmiş durumda. Alışılmış bu kadar inmesinin bir öbür tesiri de var, onu söyleyeyim. Türkiye’de yükselen enflasyon, ne yazık ki maliyetlerin çok yüksek artması, evet insanlarımızı çok etkiliyor ancak bizi de etkiliyor. Ne yazık ki maliyetlerimizi çok üste tırmandırıyor. Daima enflasyonun çok altında kalan fiyat artışlarıyla bu 5 yılı yönettik. Ve o bakımdan zordu işimiz. Fakat biz, bu düşük metreküp fiyatına karşın ve fiyat artışı yapamamamıza karşın, biz, İstanbul’da bu 5 yılla yarışacak bir öteki 5 yıllık yatırım devri olarak kendimize rakip görmüyoruz. Bu bağlamda biz, kendimize yalnızca rakip olarak tekrar kendimizi görüyoruz. İnşallah bunu daha da üste taşıyacağız” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'nin en büyük moda markalarından Koton, halka arz oluyor

BAŞA: “SİSTEMİN TEĞE BİR YEDEĞİ, İBB BAŞAKŞEHİR DATA MERKEZİ’NDE DE KURULACAK”

Dr. Başa’nın verdiği bilgilere nazaran; İSKİ’nin Eyüpsultan’daki Genel Müdürlük yerleşkesinde kurulan sistemin teğe bir yedeği, İBB Başakşehir Bilgi Merkezi’nde de kurulacak. Bu sayede, afet durumunda dahi, İSKİ sistemlerinin kesintisiz çalışması sağlanacak. Proje; teknolojik olarak kullanım ömrü dolmak üzere olan ve günümüz gereksinimlerine karşılık vermeyen İSKİ’nin dijital altyapısının, tüm yazılımlarının, bilgi teknolojileri ve siber güvenlik sistemlerinin yenilenmesi muhtaçlığı üzerine geliştirildi. Mevcut sunucular, en son 2016 yılında güncellenmiş ve fizikî donanım yüklü bir bilgi teknolojisi altyapısı kullanılmaktaydı. Bu durum, daha çok bakım ve güç maliyeti oluşturmaktaydı. Bununla birlikte daima artan dijital dönüşüm talepleri, mevcut altyapıyı yetersiz kılmaktaydı. Daima değişen siber akın usullerine karşı alınacak önlemler ve yasal regülasyonlara ahenk için aktüel donanım ve lisans yatırımlarına gereksinim duyuldu. 2022 yılında başlayan dönüşüm sürecinde, öncelikli olarak yazılım ve donanım altyapısı yenilendi. Aktüel ağ ve siber güvenlik donanımları ile daha süratli ve daha inançlı bir bilgi teknolojileri altyapısı oluşturuldu. Dijital Dönüşüm Projeleri ile 2019-2024 yılları ortasında online süreç sayıları, şimdiden yüzde 335 arttı, süreç mühletleri ise yüzde 85 azaldı. Data transfer mühletleri yüzde 65 azalırken, sunucu sistemleri ortasındaki bilgi iletim suratı, 50 kat arttı. Devam eden proje kapsamında; İSKİ abonelerine hizmet eden mukavele, faturalandırma ve ödeme sistemleri ile ilgili 78 farklı uygulama, yeni altyapıya uygun olarak baştan hazırlanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.