DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19037810.51797%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Ford Otosan Ekosistemdeki Liderliğini Sürdürüyor “Lojistik Servis Sağlayıcıları Sürdürülebilirlik Manifestosu” ile Karbon Nötr Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Ford Otosan Ekosistemdeki Liderliğini Sürdürüyor “Lojistik Servis Sağlayıcıları Sürdürülebilirlik Manifestosu” ile Karbon Nötr Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor

Ford Otosan Ekosistemdeki Liderliğini Sürdürüyor “Lojistik Servis Sağlayıcıları Sürdürülebilirlik Manifestosu” ile Karbon Nötr Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor

ABONE OL
26 Nisan 2024 15:24
Ford Otosan Ekosistemdeki Liderliğini Sürdürüyor “Lojistik Servis Sağlayıcıları Sürdürülebilirlik Manifestosu” ile Karbon Nötr Hedefine Emin Adımlarla İlerliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

”Gelecek Şimdi” vizyonu ile ortaya koyduğu uzun periyotlu sürdürülebilirlik gayeleri doğrultusunda tüm ekosistemde dönüşümün öncüsü olma emeliyle faaliyetlerini sürdüren Ford Otosan, materyal tedarikçilerinin akabinde lojistik servis sağlayıcıları ile de sürdürülebilirlik manifestosunu açıkladı. 

Lojistik operasyonlarında 2035 yılına kadar karbon nötr gayesine ulaşmada dev bir adım niteliğindeki bu manifesto ve performans değerlendirmesine yönelik yol haritası ile Ford Otosan, sürdürülebilirlik bakış açısının tüm ekosistemde yaygınlaşmasını amaçlıyor.

Otomotiv bölümünün dönüşümüne öncülük eden “Gelecek Şimdi” vizyonu doğrultusunda sürdürülebilirlik alanında başkan iş ortaklarıyla çalışma gayesiyle faaliyetlerini sürdüren Ford Otosan, bedel zincirini şekillendirecek değerli bir adıma daha imza attı ve Lojistik Sürdürülebilirlik Konferansı’nda ”Lojistik Servis Sağlayıcıları Sürdürülebilirlik Manifestosu”nu paylaştı.

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında epey geniş bir lojistik ağına sahip olan ve lojistik operasyonlarında 2035 yılına kadar karbon nötr maksadıyla ilerleyen Ford Otosan bu manifesto ile yol haritasını netleştirdi. Yol haritası, lojistik süreçlerinde yer alan paydaşların Ford Otosan’ın çevresel, toplumsal ve yönetişim prensipleriyle uyumlu bir biçimde çalışmasını, performanslarının izlenmesini ve kendilerini geliştirmek ismine aksiyon almalarını hedefliyor.

Ford Otosan Gereç Planlama ve Lojistik Lideri Onur Sarıkaya, “Otomotiv kesimini şekillendirmeye odaklanan vizyonumuz doğrultusunda, sürdürülebilir bir geleceği inşa etmeye kararlı olduğumuzu Lojistik Servis Sağlayıcıları Sürdürülebilirlik Manifestosu ile bir kere daha vurguluyoruz. Bu manifesto, Ford Otosan’ın sürdürülebilirlik, inovasyon ve sorumlu iş uygulamaları bedellerini çok âlâ yansıtıyor. Sürdürülebilirlik alanında paydaşlarımızla iş birliği yapmaya ve geleceğimizi şekillendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Sektörün öncüsü manifesto

Ford Otosan’ın Lojistik Servis Sağlayıcıları Sürdürülebilirlik Manifestosu, Türkiye otomotiv bölümünde lojistik zincirinde sürdürülebilirlik ve karbon nötr olma ile ilgili hayata geçirilen öncü bir proje olarak öne çıkıyor. Manifesto uyarınca Ford Otosan’ın lojistik zincirindeki paydaşlarından beklediği taahhütler şöyle sıralanıyor:

İlginizi Çekebilir;  Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, belediye girişinde bulunan panolara astığı mal beyanı belgesiyle mal varlığını kamuoyuyla paylaştı

·       Ford Otosan’ın 2035 yılına kadar karbon nötr lojistik zinciri, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon amacını destekleyecek projeleri önceliklendirmek, güç verimliliği projelerini uygulamak. Geri kazanılmış materyal ve güç kaynakları kullanımını artıracak tasarım, faaliyetler ve raporlamalarda bulunmak.

·       Cinsiyet, cinsel yönelim, ırk yahut fizikî özellikleri gaye alan kalıp yargıları pekiştiren lisan kullanımına karşı çıkmak. Açık, adil, şiddetsiz bağlantısı teşvik etmek. Eşitlikçi, kapsayıcı bir siyaset benimsemek ve insan haklarına bedel veren kurumlarla iş birliği yapmak.

·       Toplumsal yatırım projeleri, bağış ve sponsorluk faaliyetleri aracılığıyla operasyonların bulunduğu ülkelerdeki toplumu desteklemek.

·       Tüm iş ve süreçlerde; kanunlara, Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu memleketler arası mukavelelere, Birleşmiş Milletler Global Unsurlarına (Global Compact) uymak, hesap verebilirliği ve açıklığı unsur edinmek.

  • Tüm iş, hareket ve süreçlerde Ford Otosan Çalışma Unsurları ve Etik Kuralları ile Tedarik Zinciri Ahenk Politikası’na uygun hareket etmek.

Lojistikte öncü uygulamaları hayata geçiren Ford Otosan, lojistik faaliyetlerinin bir kısmını demiryolu sınırı kullanarak daha düşük emisyon düzeyi ile yapıyor. Elektrik, hidrojen ve gibisi düşük emisyonlu ekipman ve rotaları kullanmak üzere lojistikte karbon nötr yol haritasına da sahip olan Ford Otosan, uygun altyapıların hazırlanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Ford Otosan, sürdürülebilirlik performansıyla zirvede

Yenilikçi bakış açısıyla tüm ekosistemi sürdürülebilir ve dijital teknolojilerle dönüştürmeyi odağına yerleştiren Ford Otosan, 2022’de hayata geçirdiği “Gelecek Şimdi” vizyonuyla çevresel, toplumsal ve yönetişim alanlarında yarar yaratmak için çalışıyor. Ford Otosan güçlü, kapsamlı ve kararlı adımlarla ilerlediği sürdürülebilirlik seyahatine çalışanlarını, tedarikçilerini, bayi ağını ve iş ortaklarını da dahil ediyor.

2022 yılında Bilim Temelli Gayeler Teşebbüsüne 2050 yılında net sıfır olma taahhüdünü vererek, Tedarikçi Sürdürülebilirlik Manifestosu’nu da 2023’te yayımlayan Ford Otosan, sürdürülebilirliği tedarikçi seçiminde bir kriter olarak belirlemişti. Bu doğrultuda kritik eser kümelerini üreten tedarikçilerle iş birliği yaparak Karbon Nötr Yol Haritası’nı oluşturmuştu.

İlginizi Çekebilir;  İGA İstanbul Havalimanı İşletmesi CEO'luğuna Selahattin Bilgen asaleten atandı

Ford Otosan, sürdürülebilirlik performansı sonucunda milletlerarası derecelendirme kuruluşu S&P Küresel tarafından hazırlanan ve kıymetli bir referans noktası olan 2024 Global Sürdürülebilirlik Yıllığı’na girmeye hak kazanan birinci Türk otomotiv şirketi pozisyonunda bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.