DOLAR 32,1894 -0.11%
EURO 34,9663 0.31%
ALTIN 2.422,470,05
BITCOIN 22184281.62311%
İstanbul
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Çalışanlarına yatırım yapan şirketler sürdürülebilir başarının kapısını açıyor
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Çalışanlarına yatırım yapan şirketler sürdürülebilir başarının kapısını açıyor

Çalışanlarına yatırım yapan şirketler sürdürülebilir başarının kapısını açıyor

ABONE OL
24 Mayıs 2024 11:27
Çalışanlarına yatırım yapan şirketler sürdürülebilir başarının kapısını açıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ancak bunu mümkün kılan bir ortam yaratmak, kuruluşlar ve başkanlar için giderek daha zorlaşıyor. Bunu sağlamayı başaran şirketlerin en değerli stratejilerinin başında, eğitim yoluyla çalışanların gelişimine yapılan yatırım yer alıyor. ‘Mutlu ve Başarılı çalışan=Başarılı şirket’ denkleminin farkına varan şirketler, çeşitli mevzularda şirket içi eğitimlere yönelerek çalışanlarına yatırım yapıyor.

Son yıllarda büyük değişime sahne olan iş dünyasında, itimada dayalı bir kurum kültürü oluşturan ve çalışan odaklı kararlar alan şirketlerin yükselişi başladı. Her geçen gün daha fazla şirket ‘Mutlu ve başarılı çalışan=Başarılı şirket’ denkleminin farkına varıyor ve çalışanlarına daha fazla yatırım yapmaya yöneliyor. 

Şirketlerin çalışan mutluluğuna verdiği ehemmiyet, yalnızca iş yerindeki atmosferi değil, birebir vakitte şirketin finansal performansını da olumlu istikamette etkiliyor. Araştırmalar, çalışanlarına yatırım yapan şirketlerin, BIST30 endeksindeki şirketler ortasında iki kat daha yüksek performans gösterdiğini işaret ediyor. Çalışan memnunluğu ile finansal muvaffakiyet ortasındaki dikkat çeken alaka, şirketlerin kurum kültürü ve çalışanlarına yönelik yatırım yapma zorunluluğunu ortaya koyuyor. 

Great Place to Work Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalar da itimat seviyesi yüksek kurum kültürü oluşturmanın kritik bir yatırım stratejisi olduğunu gösteriyor. ‘En yeterli işveren’ unvanına sahip şirketler, kurum kültürü ve yüksek itimat seviyesinin inşası için yapılan yatırımı lüks olarak değil, rekabet konusunda bir avantaj olarak görüyor.

Çalışana yatırım, geleceğe yatırım…

Geniş ve uzmanca tasarlanmış eğitim programlarıyla beyaz yakalı profesyonellerin meslek gelişimine odaklanan Teedo Online Eğitim Platformu’nun Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Yöneticisi Cansu Karagül, çalışan mutluluğunun ve bunu sağlamak hedefiyle çalışanlara yapılan yatırımların yeni iş dünyasında şirketlerin başarısı için kritik bir faktör haline geldiğini söyledi. Çalışanlarına yatırım yapan şirketlerin geleceklerine yatırım yaptığını vurgulayan Karagül, “Şirketlerin, değişen çalışma dinamiklerine ahenk sağlamak, duygusal muhtaçlıkları karşılamak, tesirli liderlik ve bağlantı kurmak, eğitim ve gelişim fırsatları sunmak ve iş kültürünü güçlendirmek için gayret göstermeleri gerekiyor. Lakin bu formda, çalışanların memnunluğunu artırabilir ve uzun vadeli sürdürülebilir başarıyı sağlayabilirler” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  PepsiCo Türkiye, Dünya Günü'nde Sürdürülebilirlik Çalışmalarını Açıkladı

Eğitimler, çalışan memnunluğunu artırıyor

Şirket bünyesinde çalışanların aidiyet hissini artırarak daha yüksek performans göstermelerini sağlayan yatırımlar ortasında eğitim programları öne çıkıyor. Çalışan eğitimi, son periyotta çalışanları elde tutmak kadar, geleceğe yönelik vasıflı bir iş gücü yaratmak için de hayati bir iş stratejisi haline geldi. Şirket içi eğitim programlarının çalışanların çalışma formunu güzelleştirmeye, yeni fikirleri teşvik etmeye ve şirketin gayelerine ulaşmasına yardımcı olduğunu belirten Karagül, “Sürekli öğrenme fırsatları sunmak çalışanların iştirakini artırırken, devamsızlığı da azaltıyor. Daha yüksek üretkenlik ve karlılık sağlıyor” dedi.  

Teedo Online Eğitim Platformu Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Yöneticisi Cansu Karagül, şirket içi eğitim programlarının çalışanların meslek gelişimi ve şirketin sürdürülebilir başarısı üzerindeki tesirlerini şöyle sıraladı: 

Daha Yüksek Verimlilik: Şirketlerin eğitim ve gelişim fırsatları sunmasının en temel yararlarından biri, çalışanların verimliliğinin artmasıdır. Daha verimli çalışanlar, iş süreçlerinin daha faal bir biçimde yürütülmesine katkıda bulunur ve hasebiyle şirketin karlılığını artırır.

Daha Fazla Müşteri Memnuniyeti: Nitelikli eğitim alan, katma kıymeti yüksek ve memnun çalışanlar, müşterilere daha düzgün hizmet sunar, şirketin hizmet kalitesini artırır. Müşteri memnuniyeti arttıkça müşteri sadakati ve tekrarlı satışlar artar, bu da şirketin gelirini artırır.

Düşük Çalışan Sirkülasyonu: Mesleki ve ferdî gelişimine yatırım yapılan çalışanın şirketine karşı aidiyet duygusu artar, hasebiyle çalışan sirkülasyon oranı azalır. Çalışan sirkülasyonu azaldıkça işe alım ve eğitim maliyetleri düşer, bu da şirketin maliyetlerini azaltır ve karını artırır.

İnovasyon ve Yaratıcılık: Şirketlerin çalışanlarına verdikleri eğitimler, onların yaratıcılığını ve inovasyon yeteneklerini teşvik eder. Yaratıcı ve yenilikçi fikirler, şirketin pazara yeni eser ve hizmetler sunmasını sağlarken rekabet avantajı da yaratır.

İyi Prestij ve Marka Bedeli: Çalışanlarına kıymet veren şirketler, ekseriyetle daha güzel bir patron markası oluşturur. Âlâ bir patron markası olmak, günümüzde nitelikli çalışanları çekmek ve elde tutmak için çok değerli bir kriter. Bu da şirketin rekabet gücünü ve münasebetiyle uzun vadede karlılığı artırır.

İlginizi Çekebilir;  Roqu Mobility, Scooter Modellerini Ortadoğu Pazarına Tanıttı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.