DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21012541.79284%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

PepsiCo Türkiye, Dünya Günü’nde Sürdürülebilirlik Çalışmalarını Açıkladı
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • PepsiCo Türkiye, Dünya Günü’nde Sürdürülebilirlik Çalışmalarını Açıkladı

PepsiCo Türkiye, Dünya Günü’nde Sürdürülebilirlik Çalışmalarını Açıkladı

ABONE OL
20 Nisan 2024 14:42
PepsiCo Türkiye, Dünya Günü’nde Sürdürülebilirlik Çalışmalarını Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, Türkiye’de ve dünyada sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamak için pep+ stratejisi doğrultusunda çalışmaya devam ediyor. PepsiCo, 22 Nisan Dünya günü kapsamında pep+ stratejisi çatısı altında gerçekleştirdiği çalışmaları paylaştı. ‘Pozitif Tarım’ ve ‘Pozitif Seçenekler’ ile birlikte pep+ stratejisinin üç temel bileşeninden birini oluşturan ‘Pozitif Bedel Zinciri’ başlığı altında net-sıfır emisyona ulaşma, net su müspet şirket olma ve ambalaj sürdürülebilirliğini uygunlaştırma üzere çalışmalarını sürat kesmeden sürdürüyor. 

Uzun yıllardır sürdürülebilirliği en temel odak alanlarından biri olarak gören ve tüm ekosistemin sürdürülebilir olması gayesiyle çalışan dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Emellerini rehber alarak daha yaşanabilir bir dünyanın inşasına katkı sağlamak için çalışıyor.

Bu hususta hayata geçirdiği projelerle PepsiCo küresel içerisinde dikkat çeken ve iklim değişikliği ile gayret bahislerinde birçok unsur imza atan PepsiCo Türkiye, bu mevzudaki çalışmalarını güçlendirmeye devam ediyor. PepsiCo Türkiye bu eforunu bilhassa 2021’de açıkladığı uçtan uca stratejik bir dönüşüm vizyonunu içeren pep+ ile bir iş stratejisine dönüştürdü.  PepsiCo Türkiye pep+ stratejisinin üç temel bileşeninden biri olan “Pozitif Paha Zinciri” başlığı altında net-sıfır emisyona ulaşma, net su olumlu şirket olma ve ambalaj sürdürülebilirliğini güzelleştirme tarafındaki çalışmalarını güçlendiriyor. Bu kapsamda yenilenebilir güç kullanımı, su verimliliği, geri dönüştürülmüş PET kullanımı üzere projelerine odaklanmaya devam ediyor.

22 Nisan Dünya Günü kapsamında PepsiCo’nun sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile uğraş çalışmalarına değinen PepsiCo Türkiye, Kurumsal Alakalar Kıdemli Direktörü ve Sürdürülebilirlik Lideri Esra İren, “Sürdürülebilir bir besin sistemi için PepsiCo Olumlu (pep+) ile gezegen limitleri içinde çalışırken, dünyamız ve beşerler için olumlu bir değişime ilham vererek; tüm paydaşlar için paha yaratacak bir yaklaşımla çalışıyoruz. PepsiCo Olumlu stratejimizin üç temel bileşeninden biri olan Olumlu Bedel Zinciri kapsamında karbon emisyonunu azaltmaya yönelik yatırımlara büyük bir değer veriyoruz.  “Pozitif Değer” diye tanımladığımız başlık altında “Sıfır Emisyon”, “Net Su Olumlu Hedefi” ve “Sürdürülebilir Ambalaj” başta olmak üzere birçok mevzuda yaptığımız çalışmalarla döngüsel ve kapsayıcı bir iktisat oluşturmaya yardımcı olmak üzere çalışıyoruz. PepsiCo mutlak sera gazı emisyonunu 2015’e kıyasla 2030’da %40 azaltmayı, 2040 yılına kadar net sıfır emisyon elde etmeyi taahhüt ediyor. Biz de PepsiCo Türkiye olarak yaptığımız yatırımlarla bu küresel taahhütlere güçlü bir katkı sağlıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Altay: "Bulunduğumuz Her Yerde Gazze'nin ve Mazlum Coğrafyalarda Sıkıntı Çeken Müslüman Kardeşlerimizin Haklarını Savunuyoruz"

“PepsiCo Türkiye olarak, sürdürülebilir bir besin sistemi inşa etmek ve iklim değişikliğinin tesirlerini hafifletmek için çalışmaya devam ediyoruz”

Yenilenebilir güce yaptığı yatırımlarla, PepsiCo içerisinde tüm dünyada %100 yenilenebilir elektrik gayesine ulaşan birinci ülkelerden biri olduklarını söyleyen İren, “Fabrikalarımızın elektrik muhtaçlığının %40’ını Organik Atık Sürece Tesislerimizde ürettiğimiz elektrik ve güneş gücü yatırımlarımızla karşılıyoruz. Manisa ve İzmir fabrikalarımızda bu oran 60% üzerine çıkarıyoruz. Elektrik gereksinimimizin geri kalan kısmını yenilenebilir elektrik tedariki sağlayan şirketlerden temin ediyoruz. Sürdürülebilir Ambalaj konusunda da bugüne kadar önemli aksiyonlar aldık. Şu anda geri dönüştürülmüş PET kullanımında önder firmalardanız. Fabrikalarımızda su verimliliğini artırmak üzere birçok çalışma yapıyoruz. Örneğin Manisa Fabrikamızın açıldığı 2018 yılından bu yana yaptığımız çok sayıda proje ile fabrikamızda kilogram başına tükettiğimiz suyu %45 oranında azaltmayı başardık. Bununla birlikte su verimliliği için birçok yenilikçi proje üretmeye de devam ediyoruz. PepsiCo Türkiye olarak bu küresel amaçlarımızın bir yansıması olarak son olarak Manisa Fabrikamızda hayata geçirdiğimiz, Türkiye’de bir birinci olan Biyometanizasyon Tesisi ile organik atıklardan biyometan gazı üretmeyi başladık. Biyometanizasyon Tesisi ile hem meskenlerde, işyerlerinde kullanılan doğal gazın yerine geçebilecek daha verimli biyometan gazı üreterek hem karbon salımını düşürecek yenilikçi bir işe imza atmış hem de güç tüketiminde doğal kaynakların kullanımını azaltmayı başarmış olacağız. PepsiCo Türkiye olarak, sürdürülebilir bir besin sistemi inşa etmek, dünyanın yenilenmesine yardımcı olmak, iklim değişikliğinin tesirlerini hafifletmek gayesiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.