DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21658820.05131%
İstanbul
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Visa dijital çağa yönelik sunduğu yeni ürünlerle ödeme kartlarını yeniden tanımlıyor
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Visa dijital çağa yönelik sunduğu yeni ürünlerle ödeme kartlarını yeniden tanımlıyor

Visa dijital çağa yönelik sunduğu yeni ürünlerle ödeme kartlarını yeniden tanımlıyor

ABONE OL
16 Mayıs 2024 19:57
Visa dijital çağa yönelik sunduğu yeni ürünlerle ödeme kartlarını yeniden tanımlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya genelinde tüketicilerin ödeme ve tahsilat halleri son beş yılda, geçmiş 50 yılda olduğundan daha fazla değişti. E-ticaret ve gömülü ödemelerden temassız eser ve hizmet alışverişlerine, tüketici alışkanlıkları yeni ödeme yollarına daima ahenk sağlayarak gelişti. Visa (NYSE:V), San Francisco’da gerçekleştirdiği yıllık Visa Ödeme Forumu’nda, işletmeler, iş yerleri, tüketiciler ve onlara hizmet veren finans kurumlarının gelecek gereksinimlerini karşılamaya yönelik, ­ödeme kartları alanında ihtilal yaratacak yeni eser ve hizmetlerini tanıttı.

Visa Ürün ve Strateji Başkanı Jack Forestell, “Ödemeler sektörü bir dönüm noktasından geçiyor. ­Üretken yapay zeka üzere yeni teknolojiler, gerek alışveriş yapma, gerekse bütçemizi yönetme formumuzu süratle değiştiriyor. Visa olarak gerçek manada dijital dünyaya yönelik ödeme kartı tecrübelerinin yeni jenerasyonunu açıklamaktan gurur duyuyoruz. Bugün duyurduğumuz yeni kart özellikleri ve dijital yenilikler, tüketicilere daha şahsileştirilmiş, rahat kullanımlı ve inançlı bir geleceğin kapılarını açıyor” dedi.

Visa’nın açıkladığı ve ilerleyen aylarda piyasaya sürülmesi planlanan yeni eser ve hizmetler ortasında şunlar yer alıyor:

Visa Flex Esnek Kart (Visa Flexible Credential) 

Visa pazar araştırmaları, kart kullanıcılarının yarıdan fazlası, birden fazla ödeme kartı numarasına tek bir kart eseri üzerinden erişmek istediğini ortaya koyuyor.   Visa Flex Esnek Kart, tek bir kart eseri üzerinden tüketicilerin farklı ödeme metotları ortasında geçiş yapmasına imkan vererek, seçim yapma yetkisini kart hamilinin eline bırakacak. Bu sayede tüketiciler diledikleri parametreleri kendileri ayarlayarak, ödemelerini kart üzerindeki ister banka kartı, ister kredi kartı, ister Artık Al Sonra Öde ile örneğin 4 taksitte yahut ödül puanıyla gerçekleştirme tercihini yapabilecek. 

Tüm aygıtlarda Temassız (Tap to Everything)

Dünya genelinde hala kullanımda olan altı milyar taşınabilir aygıt, tüketicilere NFC antenli (Yakın Alan İletişimi) temassız ödeme kabulüyle uyumlu bir aygıt parkı sunuyor. 2023 sonu prestijiyle Visa’nın dünya genelindeki temassız ödeme penetrasyonu %65’e ulaştı. 2019’daki temassız penetrasyon oranının iki katı olan bu sayı, temassız ödemelerin günümüzdeki en uygun alışveriş tecrübelerden biri olduğunu doğrular nitelikte.

İlginizi Çekebilir;  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın geleneksel olarak düzenlediği 38. Genç Günler, 8 Mayıs 2024 tarihinde 28. Bedia Muvahhid Ödül Töreni ile başlıyor

Bu yıl, taşınabilir aygıtlar üzerinden temassız ödeme yapmanın yeni yolları da Visa tecrübesinin ayrılmaz bir modülü olacak.

  • Tap to Hisse (Temassız Ödeme): rastgele bir taşınabilir aygıt kart kabul eden bir POS terminali haline gelebilecek.
  • Tap to Confirm (Temassız Kimlik Teyidi): İnternette alışveriş sırasında kolay kimlik doğrulaması yapılabilecek.
  • Tapp to Add Card (Temassız Kart Ekleme): Taşınabilir cüzdan yahut uygulamaya kart eklerken güvenliği artırır.
  • Tap to P2P (Kişiden bireye temassız para gönderimi): Aile fertleri yahut arkadaşlar ortasında para gönderilmesine imkan tanır.

Visa Passkey Hizmeti 

Dijital dünyada bireylerin kimlik doğrulaması son derece karmaşık ve sahteciliğin önemli ölçüde artmasındaki değerli etkenler biri. Günümüzde internette meydana gelen sahtecilik oranı, fizikî ortamdakinden 7 kat daha fazla.

En yeni Fast Identity Online (FIDO) standartlarını temel alan Visa Passkey Hizmeti, tüketicilerin kimlik doğrulamasını gerçekleştirerek online ödemeleri yüz yahut parmak izi tarama üzere biyometrik doğrulama prosedürleriyle süratli bir biçimde onaylıyor. İnternet alışverişlerinde, “Visa Passkey” şifre anahtarları, tek kullanımlık şifre yahut güvenlik kod muhtaçlığını ortadan kaldırarak daha süratli ve inançlı ödeme süreçlerine imkan tanıyor.

Forestell, “Dünya genelinde online ödemelerde misal bir ödeme tecrübesi, milletlerarası işlerlik ve kolaylık arayışı var. Ödemeler için özel tasarlanan “Visa Passkey” şifre anahtarlarımız ödeme tecrübesini kesintiye uğratmadan kimlik doğrulaması yapabildiği için kesime eşik atlatan bir uygulamayı temsil ediyor. Visa Passkey Hizmeti, dünyanın neresinde olursa olsun ister bir web sitesinde, ister taşınabilir temaslı bir aygıtta, ödeme tecrübesindeki pürüzleri azaltırken güvenliği de artırıyor” dedi.

Visa Click to Hisse + Visa Passkey Hizmeti

Visa, Visa Passkey Hizmetinin birinci uygulamalarından birini e-ticaret ödemeleri için inançlı sanal ödeme tecrübesi sunan Click To Hisse (Tıkla ve Öde) içerisine entegre ederek daha kusursuz ve inançlı bir ödeme tecrübesini geniş ölçekte sunuyor. Dünyada birçok pazarda kart ihraç eden kuruluşlarla iş birliği yapan Visa, tüketicilerin kart bilgileri ve şifrelerini elden girmelerine gerek kalmaması maksadıyla Click to Hisse (Tıkla ve Öde) ve Visa Passkey Hizmetini kartların sahiplerine ulaştığı andan itibaren aktifleştirilmesi için çalışıyor.

İlginizi Çekebilir;  Yabancı ilgisini üzerine çeken yerli hisseler

Açık Bankacılık ile Ödemeler (Pay by Bank) 

Kartsız gerçekleşen ödemeler, kartlı yapılan ödemelerle tıpkı tecrübesi, güvenliği ve muhafazayı sunmamakta. Hesaptan hesaba para transferleri üzere elektronik ödemeler, dijital ihtilalin dışında kaldı. Visa’nın açık bankacılık ödeme hizmeti Hisse by Bank ile hesaptan hesaba (A2A) ödeme tecrübesi dijitalleşiyor ve kolaylaşıyor. Böylece tüketiciler ister hesaptan hesaba para transferi olsun, ister kredi başvurusu olsun, isterse de kredi kartı üzere öteki bir finansman kaynağıyla ödeme olsun, nasıl ödeyeceklerine ait daha fazla seçeneğe kavuşuyorlar. Visa, açık bankacılık alanında faaliyet gösteren finansal teknoloji kuruluşu Tink’i satın aldıktan sonra, Avrupa’da milyonlarca banka müşterisine yenilikçi finansal idare araçları sağlarken ödeme tecrübelerindeki pürüzleri de ortadan kaldırdı. Şirket artık bu yeni teknolojiyi A.B.D.’deki müşterilerine de sunmaya hazırlanıyor. 

Visa Protect: Hesaptan Hesaba ödemelerde güvenlik katmanı 

Visa ağı üzerinden her yıl geçen 200 milyardan fazla süreç üzerinde 500 farklı bilgi ögesi tahlil edilerek mümkün sahtecilik teşebbüsleri gerçek vakitli olarak önleniyor. Dünyanın dört bir yanındaki Gerçek Vakitli Ödemeler (RTP) ağlarıyla çalışan Visa, 30 yıldır kullandığı Yapay Zeka alanında elde ettiği uzmanlıkla RTP ağlarında hesaptan hesaba ödemelerde sahteciliğin önlenmesini sağlıyor. Halen Latin Amerika pazarlarında uygulanan, İngiltere’de ise pilot çalışması bulunan hesaptan hesaba ödemelerde finansal kuruluşların daha evvel tespit edemediği sahtecilik hadiselerinin %60’ı şimdiden bu sayede tespit edilmiş durumda.

Verilerin Tokenize edilmesi 

Son 10 yılda Visa, ödemeleri tokenize ederek ve hassas kart bilgilerini ödeme akışından çıkartarak ödemeler ekosistemine güvenlik kattı. Bugün dünya genelinde iş yerleri ve kart çıkartan kuruluşlar tarafından da geniş ölçekte benimsenen bu teknoloji sayesinde Visa tarafından gerçekleştirilen tüm süreçlerin %29’u tokenize edilmiş durumda. Yeni data mevzuatları, tüketicilerin data saklılığı uygulamalarına yol gösterirken ve üretken yapay zeka tüketicilerin internette yeni şeyleri keşfetme formunu dönüştürürken Visa, ödeme bilgilerinin bu yeni ve düzgünleştirilmiş tecrübelerin sağlanmasında rol oynadığına ve tüketicilerin daha fazla kelam hakkı olması gerektiğine inanıyor. Visa, tokenizasyon altyapısını kullanarak tüketicilere kendi datalarını denetim etmeleri ve yapay zeka dayanaklı daha uygun alışveriş tecrübeleri elde etmeleri için yeni bir yol sunmayı hedefliyor. 

İlginizi Çekebilir;  Big Chefs Üst Yönetimi Şirkete Ortak Oluyor

Visa bilgi tokenleri, tüketicilerin online alışveriş yaparken banka yahut hizmet aldıkları finansal kuruluşlara datalarının paylaşımına müsaade vermelerini, daha sonra da kullandıkları bankacılık uygulaması üzerinden bu dataların neresi ile paylaşıldığını ve gerek gördükleri takdirde datalarına erişimi iptal etmelerine imkan tanıyor. Bilgi tokenları ile Visa ve üye bankaları, üye işyerlerinin tüketicilerden alışveriş yaparken daha şahsileştirilmiş teklifler almak için onay isteyebileceği bir alışveriş tecrübesi de sağlayabiliyor. Tüketici kabul ederse, art planda Visa üye iş yerine, tüketicinin süreç bilgilerine dayalı olarak yapay zeka tarafından oluşturulan içgörüleri de içeren özel bir data tokenı iletir. Data token’ı, alışveriş yapan tüketiciye gerçek vakitli teklifler sunmak için satıcının yapay zeka altyapısıyla uyumlu kullanılabiliyor. Visa ayrıyeten bilgilerin nerede paylaşıldığını tespit etmek için bilgi token’ını tüketicinin bankasına ileterek, tüketicinin taşınabilir bankacılık uygulamasında bilgilerin nerede paylaşıldığını kolaylıkla inceleyebilmesine ve dilerse erişimi iptal etmesine de imkan sağlıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.