DOLAR 32,2415 0.18%
EURO 34,9869 0.38%
ALTIN 2.420,800,46
BITCOIN 22222832.52415%
İstanbul
20°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

UN Global Compact, Avrupa Birliği Temsilcileri ve İş Dünyasını Sürdürülebilirlik Gündemiyle Biraraya Getirdi
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • UN Global Compact, Avrupa Birliği Temsilcileri ve İş Dünyasını Sürdürülebilirlik Gündemiyle Biraraya Getirdi

UN Global Compact, Avrupa Birliği Temsilcileri ve İş Dünyasını Sürdürülebilirlik Gündemiyle Biraraya Getirdi

ABONE OL
18 Nisan 2024 16:54
UN Global Compact, Avrupa Birliği Temsilcileri ve İş Dünyasını Sürdürülebilirlik Gündemiyle Biraraya Getirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UN Küresel Compact, 17 Nisan’da Avrupa Parlamentosu’nda, Avrupa Parlamentosu Üyelerini, Avrupa Komitesi temsilcilerini, iş dünyasını ve Avrupa’daki UN Küresel Compact Lokal Ağlarının Genel Sekreterlerini biraraya getirdiği “UN Küresel Compact: AB Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Rekabet Gücü için Dönüşümün Anahtarı” başlıklı bir konferans düzenledi.

Konferans, Kurumsal Sürdürülebilirlik Durum Tespiti Direktifi (CSDDD) ve Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporlama Direktifi (CSRD) üzere yeni düzenlemeler doğrultusunda çalışan şirketleri desteklemek için UN Küresel Compact ve Mahallî Ağlarının Avrupa kurumları ve AB üye devletleriyle birlikte nasıl çalışabileceğine odaklandı. Bu düzenlemelerin, global paha zincirleri boyunca sürdürülebilir ve sorumlu kurumsal uygulamaları teşvik etmeyi amaçladığı vurgulandı. UN Küresel Compact, şirketleri sadece ahenk standartlarını karşılama değil, birebir vakitte uzun vadeli amaçları benimseme, etkiyi ve rekabet gücünü artırmaları için destekliyor.

Etkinlikte iş dünyasının sürdürülebilirlik kalkınmaya olan tesiri ve rekabet gücünü artıracak uygulamaları tartışıldı; UN Küresel Compact’in programları yoluyla iş dünyasının stratejilerini AB gündemiyle uyumlu hale getirmede oynayabileceği değerli rolün altı çizildi. Aktiflikte konuşan Avrupa Parlamentosu Üyesi Samira Rafaela “Son yıllarda Avrupa Birliği, şirketlerin insan hakları ve etraf üzerindeki tesirlerini farklı hallerde ele almayı amaçlayan bir dizi düzenlemeyi uygulamaya koymuştur. UN Küresel Compact, yasa koyucuların tekliflerinde ve karar alma süreçlerinde yararlanabilecekleri muazzam bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahiptir. Birlikte daha fazlasını yapabiliriz; bilgi ve uzmanlığı aktarmak ve farkındalık yaratmak için çalıştaylar, eğitimler ve kampanyalar düşünebiliriz.” dedi.

UN Küresel Compact Küresel Operasyonlar Lideri Ole Lund Hansen ise “Program portföyü ve AB genelinde sahip olduğumuz güçlü ayak iziyle UN Küresel Compact’in AB kurumsal sürdürülebilirlik gündeminin gelişmesine kıymetli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz. Şirketler için ahengin ötesine geçerek gerçek bir tesir yaratmak ve böylelikle dayanıklılığı ve rekabetçiliği güçlendirmek önemli.”  dedi.

İlginizi Çekebilir;  Enerjisa Enerji, yatırımlarını artırarak Türkiye'nin enerji dönüşümüne katkı sağladı.

Oturumlarda Avrupa Birliği Kurumsal Sürdürülebilirlik Direktiflerinin şirketlerin rekabetçiliği üzerindeki tesiri; şirketlerin raporlama yükümlülükleri ve irtibat çalışmalarındaki trendler ve sorumluluklar değerlendirildi. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı kapsamında kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki gelişmelerin tartışıldığı son oturuma Koç Holding Sürdürülebilirlik ve Paydaş İlgileri Müdürü Seda Çınlar katıldı. Çınlar AB sürdürülebilirlik gündeminin Türkiye’deki şirketlerin iş yapış biçimleri ve tedarik zinciri üzerindeki tesirleri hakkında görüşlerini paylaştı.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.