DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2080088-1.26305%
İstanbul
12°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

UCLG Başkanı Altay Latin Amerika Belediyelerine Seslendi: “Daha Adil ve Daha Sürdürülebilir Şehirler İnşa Etme Vizyonumuzu Birlikte Gerçekleştirebiliriz”
  • Haberler34
  • Gündem
  • UCLG Başkanı Altay Latin Amerika Belediyelerine Seslendi: “Daha Adil ve Daha Sürdürülebilir Şehirler İnşa Etme Vizyonumuzu Birlikte Gerçekleştirebiliriz”

UCLG Başkanı Altay Latin Amerika Belediyelerine Seslendi: “Daha Adil ve Daha Sürdürülebilir Şehirler İnşa Etme Vizyonumuzu Birlikte Gerçekleştirebiliriz”

ABONE OL
18 Nisan 2024 17:15
UCLG Başkanı Altay Latin Amerika Belediyelerine Seslendi: “Daha Adil ve Daha Sürdürülebilir Şehirler İnşa Etme Vizyonumuzu Birlikte Gerçekleştirebiliriz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Kentler ve Lokal Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Kosta Rika’da düzenlenen UCLG Yönetim Kurulu toplantısı kapsamında UCLG Latin Amerika Bölge Teşkilatının Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı. Toplantıya yalnızca UCLG Lideri olarak değil, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Lideri sıfatıyla da katıldığını belirten Lider Altay, “FLACMA ve TDBB farklı coğrafyalarda faaliyet gösteriyor olsalar da globalleşen dünyada lokal problemler çoğunlukla birebir düzlemde hareket etmektedir. İmkânlar ve sonlar değişse de mahallî idarelerin tek muhtaçlığı daha adil ve daha sürdürülebilir bir kent inşa etmektir. Bu kapsamda teşkilatlarımız ortasındaki ilişkileri, karşılıklı iş birliği ve tecrübe paylaşımı temelinde geliştirmemiz mümkündür. Karşılıklı iş birliği ve tecrübe paylaşımı, bizi bir ortaya getiren ortak amaçlara ulaşmamızı sağlayacaktır. Birlikte hareket ederek, daha adil ve daha sürdürülebilir kentler inşa etme vizyonumuzu gerçekleştirebiliriz” dedi.

Birleşmiş Kentler ve Mahallî İdareler Dünya Teşkilatı (UCLG) Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, UCLG Latin Amerika Bölge Teşkilatı (FLACMA) Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Latin Amerika belediyelerine seslendi.

“BELEDİYE HAREKETİNİN BİRLİĞİ HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ”

Kosta Rika’da FLACMA üyesi ülkelerden belediye liderleri ile çok sayıda mahallî ve bölgesel temsilcinin katıldığı toplantıda konuşan Lider Altay, dünyanın böylesine karmaşık bir devirden geçtiği bir vakitte, belediye hareketi birliğinin her zamankinden daha değerli olduğuna değindi.

Demokrasi için, toplumsal ahenk için, hiç kimseyi ve hiçbir yeri geride bırakmayan adalet için birleşilmesi gerektiğine vurgu yapan Lider Altay, “İnşa etmek için çok çalıştığımız milletlerarası hukukun temellerine hürmet duyulmasını sağlamalı ve bizi birbirimize bağlayan dayanışma ruhunu ve iştiraklerimizi güçlendirmeye devam etmeliyiz. FLACMA’nın teşkilatımızın ön saflarında yer alacağını, üyelerinin iştirakini sağlayacağını ve onların vizyon ve pahalarını kolektif gündemimize taşıyacağını biliyoruz. Kısa mühlet evvel gerçekleştirilen su istişaresi de bunun bir örneğidir ve bu idare konseyinde gerçekleştirilecek tartışmalar dünya çapındaki pozisyonumuzu güçlendirmek için de hayati değer taşıyacaktır” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Tugay 2. İzmir Otizm Yürüyüşü'ne katıldı "Çocuklarımızı kent yaşamı içinde görmek istiyoruz"

“İŞ BİRLİĞİ VE TECRÜBE PAYLAŞIMI, BİZİ BİR ORTAYA GETİREN ORTAK AMAÇLARA ULAŞMAMIZI SAĞLAYACAKTIR”

Toplantıya sadece UCLG Başkanı olarak değil, aynı vakitte 30 farklı ülkeden 1.200’e yakın üye belediyesi bulunan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Lideri olarak da katıldığını anımsatan Lider Altay konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Bugün burada, coğrafik sonların ötesinde, farklı kültürlerin ve toplumların temsilcisi olarak bulunuyoruz. FLACMA ve TDBB farklı coğrafyalarda faaliyet gösteriyor olsalar da globalleşen dünyada mahallî problemler çoğunlukla tıpkı düzlemde hareket etmektedir. İmkânlar ve hudutlar değişse de lokal idarelerin tek gereksinimi daha adil ve daha sürdürülebilir bir kent inşa etmektir. Bu kapsamda teşkilatlarımız ortasındaki ilişkileri, karşılıklı iş birliği ve tecrübe paylaşımı temelinde geliştirmemiz mümkündür. Nüfus artışı, kentleşme, iklim değişikliği ve toplumsal eşitsizlikler üzere hususlar, yalnızca aşikâr bir coğrafyada değil, global bir düzlemde herkesi etkilemektedir. Fakat, bu zorlukları aşmak için elimizde büyük bir potansiyel var. İşte bu potansiyeli harekete geçirmek için, FLACMA ve TDBB üzere teşkilatlar ortasındaki bağları güçlendirmeliyiz. Karşılıklı iş birliği ve tecrübe paylaşımı, bizi bir ortaya getiren ortak gayelere ulaşmamızı sağlayacaktır. Bu nedenle, bu toplantıyı bir başlangıç olarak görmeli ve birbirimizle daha yakın bir iş birliği içinde olmalıyız. Birlikte hareket ederek, daha adil ve daha sürdürülebilir kentler inşa etme vizyonumuzu gerçekleştirebiliriz.”

“YENİ PERİYODA BÜYÜK BİR HEYECANLA BAŞLIYORUZ”

Konuşmasının sonunda FLACMA üyelerine seslenen Lider Altay, “Daha adil, daha sevecen ve barışçıl bir dünyaya ulaşmak için yanınızda duran bir dünya teşkilatının modülü olduğunuzu unutmayın. FLACMA’nın Bölge Teşkilatı Genel Sekreterliği olarak üstlendiği rol hayati kıymet taşımaktadır. UCLG’nin kuruluşundan bu yana geçen 20 yıl boyunca yaptığı çalışmalar ve teşkilata olan bağlılığı nedeniyle 1 Mayıs 2024 tarihinde San Jose belediye başkanlığını devredecek olan Johnny Araya’ya teşekkür ediyorum. Bu yeni periyoda büyük bir heyecanla başlıyoruz. Misyona başlayacak olan yeni lider Kelvin Cruz’a tam takviyemizi söz ederek kendisiyle dayanışma temennimizin olduğunu bilmesini istiyoruz. İdare Konseyinizin çıktılarının dünyaya ulaşmasını sağlamak için dünya teşkilatınıza güvenebileceğinizi bilmenizi isterim. Sizlere ortak gündemimize katkıda bulunmaya ve kentlerdeki ömrü ve geleceği şekillendirmeye davet ediyorum” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

İlginizi Çekebilir;  Çocuklar nisan ayında Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu'yla hem gülecek hem bilinçlenecek

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.