DOLAR 32,3348 0.01%
EURO 35,2063 0.59%
ALTIN 2.408,88-0,24
BITCOIN 22072931.55484%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’nin en uzun soluklu gençlik festivali Genç Günler’in 38.’sinde, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde söyleşi konuğu Müjdat Gezen’di
  • Haberler34
  • Gündem
  • Türkiye’nin en uzun soluklu gençlik festivali Genç Günler’in 38.’sinde, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde söyleşi konuğu Müjdat Gezen’di

Türkiye’nin en uzun soluklu gençlik festivali Genç Günler’in 38.’sinde, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde söyleşi konuğu Müjdat Gezen’di

ABONE OL
12 Mayıs 2024 13:42
Türkiye’nin en uzun soluklu gençlik festivali Genç Günler’in 38.’sinde, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde söyleşi konuğu Müjdat Gezen’di
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11 Mayıs’ı Dünya Yardım Günü İlan Etti

Konuşmasına 11 Mayıs’ı Dünya Yardım Günü ilan ettiğini söyleyerek başlayan Gezen, rastgele bir koltuk numarasını söyleyerek seyircilerden bir genci üye yaptı. “Herhangi bir maddi külfeti yok, o gün istersen çiçek sula, bir sokak köpeğini besle…” diyerek bugün herkesi birine yardım etmeye çağıran Gezen, bugünün nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “11 Mayıs Dünya Yardım Günü.. Bir gün oturuyorum meskende, benim sabaha karşı uykum kaçar, ne yapabilirim diye, ne yapayım ne yapayım dedim, ben bilmiyorum bilgisayar kullanmayı, eşim Leyla’ya, internetten bir bak boş gün var mı dedim, 365 gün dolu, 29 şubat da dolu. 11 Mayıs, bir tane buldum. 11 Mayıs Dünya Yardım gününü ben kendi kendime ilan ettim. Aç birine sandviç ısmarlayın, bir köre kitap okuyun, sokak kedisi besleyin… Siz de istediğiniz bir güzelliği listeye ekleyin. Beşerler artık unutmaya başladılar, her şey kötülük üzerine. Dünyayı iki kere dolaştım, çok hoş bir ülkede yaşıyoruz, öğrencilerime sakın bir yere gitmeyin diyorum. Herkes gitmek istiyor. Senede bir gün beşerler diyebilir ki, ben de bir gün insanlara yardım edeyim diyebilirler.”

“Muhsin Ertuğrul’dan Çok Korkardık”
Moderatör Can Başak’ın “Sizin devrinizde birebir semtten birçok değerli sanatçı çıkıyor. Bugün neden bu semtlerde bu türlü sanatkarlar çıkmıyor” sorusuna cevaben, “Savaş Dinçel, Zeki Alasya, Metin Akpınar… Bizim hocalarımız uygundu. Max Meinecke, Ahmet Kutsi Tecer, Sabahattin Kudret Aksal üzere hocalarımız vardı” dedi. Gezen, İstanbul Kent Tiyatrosu’na girişini ve anılarını da anlattı: “1960 yılında bu tiyatroya girdiğimde Muhsin Hoca genel sanat yönetmeniydi. Çok korkardık. Biz Muhsin Hoca’ya hürmet ve sevgi duyardık fakat çok korkardık. Kendi gelemediği vakitlerde fötr şapkasını asardı biz geldi zannederdik. Savaş Dinçel ve ben disiplinsizlik yüzünden bu tiyatrodan iki sefer kovulduk. Savaş ile Rumeli Hisarı şovlarında yaramazlık yaptığımız için çocukça şeyler…

İlginizi Çekebilir;  Çocuklar için 'Oyun Tahtası Resim Atölyesi' Trump Art Gallery'de

Tepebaşı’nda Dram Tiyatrosu’nda bir odası vardı. Orada oyun koyardı. Sabah altıda kahvaltısını ediyor, duşunu alıyor, oradan saat yedide Haydarpaşa’ya vapurla Karaköy’e, Tünel’den Beyoğlu’nda iniyor, saat tam onda kepenkleri indirir provaya başlardı. Oyuncu bir kızımız geliyor kapı kapalı, içeri giremiyor. Üçüncü gün kapının önünde bekliyor, Muhsin Hoca gelince hocam diyor, ben seçildim lakin provalara giremiyorum, geç kaldığımdan ötürü. Muhsin Hoca ona şunları söylüyor: “Ada vapuru sen geç kaldın diye bekler mi? Hayır. Benim bir vapur kadar da mı değerim yok, diyor. Ben bundan çok şey öğrendim. Üçüncü zil sendromu diye bir şey vardır, o zil çaldığında antre için hazır olacaksınız. Asla mazeret kabul edilmez. Bir oyuncu, bütün yirmi dört saat içerisinde iki saat o ceketi çıkarıp oyuncu ceketini giyemiyorsa, ben ona oyuncu demem. Benim babam öldü, babamı çok severdim, gazeteler yazmışlar Necdet Gezen öldü, Müjdat Gezen babasını kaybetti diye. Ben Maksim Gazinosunda stand up yapıyorum, kimi bayanlar ağlıyor. Babamın cenazesinden üçe yirmi kala, üzerine toprak atarken, küreği ağabeyime verip ayrılmış ve programa gelmişim. Tam adapte olamadım galiba, program düşük güçle gidiyor. Fark ediyorum. Ortada tuvalete gittim çektim sifonu, ağladım, rahatladım. Ali vardı bugün çok keyifsizsiniz dedi, Ali babam öldü dedim. Bir komedyenin babası ölemez. Biz bu mesleği seçerken diğerinin silah zoruyla seçmedik.

Ünlü bir aktör babam ölürse sahneye çıkmam, dedi. Bu türlü bir lüksümüz yok, bu mesleği seçerken dikkatli seçin. Benim üzere 81 yaşına geldiğinizde, hala şu kutsal tahtanın üzerinde olmayı istiyorsanız.”

“Bir Gün Param Olursa Fiyatsız Bir Okul Açacağım”
Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin kuruluşunu şöyle anlattı: “Ben Ayşegül (İşsever) Hocanız’ın okuduğu okulda hocalık yapıyordum. O vakitler öğrenciler harç yatırarak okula kayıt yaptırıyordu. Bir öğrencim harç paramı yatıramadığım için okula kayıt yaptıramıyorum dedi, baktım cebimde 35 lira var, harç parasını verdim, girdi imtihana kaydoldu, mezun oldu. 25 lira için bir insanın hayatı değişebilir mi, diye düşündüm. Bir gün param olursa fiyatsız bir okul açacağım dedim, açtık 34 yıldır devam ediyoruz.

İlginizi Çekebilir;  Excalibur Gaming Laptoplarda Nisan Ayına Özel %10 İndirim Fırsatı

Oyuncumuz Sevil Akı, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin birinci öğrencilerinden olarak, hocası Müjdat Gezen’i ve okul yıllarını anlattı: “Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin birinci öğrencileri olmak çok ayrıcalıklıydı. Olmayan hoca yoktu. İki tane devlet konservatuvarı vardı, Türkiye’de bir tane kurs yoktu. Çok fazla öğrencisi var Müjdat Hoca’nın. Biz yirmi yaşındayken birinci hikayeleri okutan hocamızdı. Sait Faik Abasıyanık’ın kıssalarını okuturdu o yıllarda. Sait Faik’in “Hişt, hişt” kıssası vardır. Biz de onu okumuştuk.

O kıssanın Türkiye’de, Dünya’da, hayatımızda ne kadar kıymetli olduğunu öğrendim. Bir hişt sesi gelsin de nereden gelirse gelsin… Tiyatro sanatıyla ses vermeye çalışan oyunculuk sanatıyla ses vermeye çalışan arkadaşlarımıza, bu mesleğe bulaşan bütün arkadaşlarımıza bu hişt sesini anlatıyorum. Müjdat hoca bize oyuncu olamasanız da âlâ bir seyirci olursunuz kaygısı. Çok ağırımıza gidiyordu. Bugün mesleğe paha katıyorsak, o yıllarda bize okuttuğu hikâyelerdendir”

Müjdat Gezen de, Sevil Akı’nın rol aldığı Nazım Hikmet’in oyunu Mehmene Banu’daki rolünü çok beğendiğini, bu oyunu seyrettikten sonra çok ağladığını söyledi.

“Hoca-Öğrenci Değil, Usta-Çırak”
Bir soru üzerine, “Öğrencilerle hiç hoca öğrenci muhabbetine girmedim.” diyen Müjdat Gezen, “Ben hiç zorlanmadım. Hiç hoca öğrenci muhabbetine girmedim. Usta çırak. Her ne kadar bilimsel yanı varsa da, benim söyleyeceklerim biraz alışılmamış kaçabilir, kitaplardan ve oburlarının anlattıklarından çok fazla yararlanamadım. Epik tiyatro bize daima anlatıldı, ne kadar kitap varsa okudum, Berliner Ensemble”a gittim, anlatılanla yapılanın farkını gördüm. Broadway’de müzikaller izledim, Japonya’da klasik oyunlar izledim. Rusya’ya gittim, Çehov’a hastayım. Anlatılanlarla gördüklerim farklı. Okuyorum kitapları kesmiyor beni, anlatıyorlar, kişisel ve yanlış anlatımlar olabilir. En düzgünü git gör, dedim. Edindiklerim, benim seçtiğim yolun yanlışsız olduğunu, usta-çırak alakasının hakikat olduğunu düşündüm” Adile (Naşit) şurada doğdu, o kulisin içinde. Babası meşhur Komik-i Kent Naşit Efendi. Naşit Bey’i oradan seyretmiş. Annesi kanto sanatkarı. Adile durup dururken olmuyor.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Tugay yeni dönemin ilk İEKKK toplantısında yol haritasını anlattı "İzmir'in kalkınması için çalışacağız"

“Halkın Sanatkarı Değil, Halkım”

Bir seyircinin sorusu üzerine, “Halkın sanatkarı değil halkım ben, halk” diyen Gezen, kelamlarına şöyle devam etti: “Babam halk adamı, annem halk insanı. AKM’de Yarasa operetinde bana bir teklif yaptılar. Dünya’nın her ülkesinde bu operet oynanırken, komik rolü o ülkenin komik bir oyuncusu oynuyor. Bana verdiler. Eski AKM’de. Dört saat sürdü oyun, bitmek bilmiyor. Bestekarların, metin muharrirlerinin vakti çokken yazılmış metinler. Karagümrük’ten, Fatih’ten çocukluk arkadaşlarım istedi, geldiler. Yarasa da yaramasa da görmek zorundayız dediler. Bilet ayarladım, geldiler. Son perdeden az evvel çıkıyorum, dört saat, oğlum sen bize bu acıyı niçin çektirdin, Karagümrük’ten buraya bunun için mi geldik, dediler.”

“Ben İnsan Biriktirdim”
Başka bir seyircinin, oyuncu olmak istiyorum, bana ne nasihat verirsiniz, sorusu üzerine, Müjdat Gezen şunları söyledi: “Hayatımda en sevmediğim şey tavsiye ve nasihat vermektedir. Yaşayarak öğrenin. Büyük bir kusur yapmışsanız, yanılgı tekrarlandığı vakit ismi kusur oluyor. Öğreniyorsan sorun yok, değilse sorun var demektir. Âlâ bir oyuncu olmak istiyorsan, yetenek, eğitim, çok çalışmak gerekir” Bir diğer seyircinin, hayatınızı iki cümle ile özetler misiniz? sorusu üzerine, “İnsan biriktirdim. Herkes para biriktirdi ben insan biriktirdim” diye yanıt verdi.

Söyleşinin sonunda Genel Sanat Direktörümüz Ayşegül İşsever, “Ben de fırsat buldukça oyunculuk eğitimleri veriyorum. Müjdat Hocam’dan öğrendiğim bir şey, öğrencilerimle arama mesafe koymamaktı. Bunun için size çok teşekkür ediyorum, önünüzde hürmetle eğiliyorum” dedi. Müjdat Gezen de, “İşte, bizim öğrencimiz, böylesine esaslı bir sanat kurumunun başında, genel sanat yönetmeni olarak varsa, bu alçak gönüllüğü sayesindedir. Öğrencimin burada genel sanat yönetmeni olmasından son derece memnunum. Ben memnun bir insanım” dedi.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.