DOLAR 32,1936 -0.09%
EURO 34,9886 0.38%
ALTIN 2.424,500,14
BITCOIN 22253502.51814%
İstanbul
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan 1 milyar ABD Doları Tutarındaki Dağıtık Güneş Enerjisi ve Batarya Enerji Depolama Sistemleri Yatırımları Programına Destek
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan 1 milyar ABD Doları Tutarındaki Dağıtık Güneş Enerjisi ve Batarya Enerji Depolama Sistemleri Yatırımları Programına Destek

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan 1 milyar ABD Doları Tutarındaki Dağıtık Güneş Enerjisi ve Batarya Enerji Depolama Sistemleri Yatırımları Programına Destek

ABONE OL
16 Mayıs 2024 20:39
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan 1 milyar ABD Doları Tutarındaki Dağıtık Güneş Enerjisi ve Batarya Enerji Depolama Sistemleri Yatırımları Programına Destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı geri ödeme garantisi altında TKYB’nin Dünya Bankası ve CTF ile imzaladığı kredi muahedeleriyle Türkiye’deki işletmelerin öz tüketimine yönelik dağıtık güneş gücü ve batarya güç depolama sistemleri yatırımlarına uzun vadeli finansman sağlanması hedefleniyor.

İmzalanan muahedeler çerçevesinde uygun projelerin finansmanı hem direkt TKYB tarafından, hem de TKYB tarafından seçilecek öbür finansal aracı kuruluşlar vasıtasıyla gerçekleştirilecek.  Projede ayrıyeten, Dünya Bankası’nın Energy Sector Management Assistance Program (ESMAP) ile imzalanan 1,5 milyon ABD doları fiyatındaki hibe muahedesi ile finansal aracı kuruluşların kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Program ile Türkiye’nin Ulusal Güç Planı doğrultusunda 2035 yılı için hedeflenen güneş enerjisi kurulu gücünün 52,9 GW düzeyine ulaşmasına direkt katkı sağlanması amaçlanıyor. 

Dünya Bankası ile imzalanan mutabakat, Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya Yenilenebilir Güç Ölçeklendirme (ECARES) teşebbüsü kapsamında imzalanan birinci operasyon olma özelliğini taşıyor. 

Hayata geçirilen bu projeyle birlikte Türkiye ismine değerli bir iş birliğine imza atmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getiren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “İmzaladığımız bu kredi ve hibe muahedeleri, Türkiye’nin yenilenebilir güç kapasite artırım planlarını gerçekleştirme yolunda kıymetli bir adımı temsil ediyor. Hem dağıtık güneş gücü projelerine hem de batarya güç depolama sistemlerine sağlanacak uzun vadeli bu finansman, Türkiye’nin ulusal güç planındaki amaçlarına ulaşmasını hızlandıracaktır. Memleketler arası iş birlikleri sayesinde, sürdürülebilir gelecek için verdiğimiz taahhütleri yerine getirmeye devam ediyoruz” dedi.  

 Dünya Bankası Türkiye Ülke Yöneticisi J. Humberto Lopez, “Türkiye, gelişmekte olan ülkeler ortasında görülen en tezli güç dönüşüm programlarından birine yakın vakitte taahhütte bulundu. Dünya Bankası olarak, 2035 yılına kadar yenilenebilir enerjiyi iki katına çıkarma taahhüdünü memnuniyetle karşılıyor ve bugün imzaladığımız projede olduğu üzere güç güvenliğini sağlama, tüketiciler için güç maliyetlerini düşürme ve iklim değişikliğiyle çaba projelerinde Türkiye’nin yanında olmaktan memnunluk duyuyoruz” dedi.  

İlginizi Çekebilir;  Buca-Bornova Tüneli'nde kazıların yüzde 70'i tamamlandı

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez, “12. Kalkınma Planı kapsamında 2053 yılı net sıfır emisyon amacımız doğrultusunda yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarını kıymetlendirerek güçte kendine yeterliliği artırmak önceliklerimiz ortasında yer almaktadır. Bu çerçevede, ülkemizde yenilenebilir ve pak güç kaynaklarının yaygınlaştırılması ve güç verimliliğinin artırılması için Dünya Bankası ve öteki kalkınma ortaklarımız ile güçlü iş birlikleri kurmaya devam ediyoruz. Dünya Bankası’ndan sağlanan finansman ile TKYB ve TSKB tarafından uygulanacak Türkiye Dağıtık Güç için Piyasa Geçişinin Hızlandırılması Projesi ile özel kesimin fotovoltaik güneş gücüne ve batarya yoluyla güç depolama sistemlerine yönelik yatırımlarını destekleyeceğiz. Projenin 2053 net sıfır emisyon maksadına ulaşılmasında katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.