DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19037810.51797%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

​TEGV “Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği” çocuklarla buluşmak üzere yola çıkıyor
  • Haberler34
  • Gündem
  • ​TEGV “Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği” çocuklarla buluşmak üzere yola çıkıyor

​TEGV “Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği” çocuklarla buluşmak üzere yola çıkıyor

ABONE OL
27 Nisan 2024 13:54
​TEGV “Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği” çocuklarla buluşmak üzere yola çıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Rotary Kulübü tarafından üretimi karşılanan ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışlanan yeni Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği 26 Nisan Cuma günü Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen merasimle hizmete alındı. Törene, TEGV Yönetim Kurulu Lideri M. Özalp Birol, Uluslararası Rotary Başkanı R.Gordon R.McInally, Uluslararası Rotary Geçmiş Devir Yöneticisi Şafak Alpay, Rotary 2420’nci Bölge Federasyonu Devir Guvernörü Mehmet Altay ve İstanbul Rotary Kulübü Devir Lideri Tolga Kılıç’ın yanı sıra TEGV çalışanları, gönüllüler ve İstanbul Rotary Kulübü üyeleri katıldı. TEGV’in taşınabilir tahsil ünitelerinden olan Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği’nin, çocukları bilim, sanat ve teknolojiyle buluşturmayı amaçlayarak yılda 1500 çocuğu nitelikli eğitimle buluşturması hedefleniyor. Açılışın akabinde Ateşböceği belirlenen okul yerleşkesinde yerini almak üzere Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan Ali Nahit Bozatlı İlköğretim Okulu’na yanlışsız yola çıkacak. Daha evvel de TEGV ile birçok kez iş birliği gerçekleştiren İstanbul Rotary Kulübü, 2001 yılında iki Ateşböceği tahsil ünitesinin imaline sponsor oldu ve sağladığı dayanakla bugüne kadar 100 bini aşkın çocuğu nitelikli eğitimle buluşturdu. 

“Umut Ateş’inin hizmet vereceği gözlerdeki ışıltıları şimdiden görüyorum”

Açılışta konuşan TEGV Yönetim Kurulu Lideri M. Özalp Birol iş birliğiyle ilgili şunları söyledi: 

“Bu projeden dayanılmaz memnunluk duyuyorum. Bugün İstanbul Rotary Kulübü tarafından kıymetli paydaşlarının da katkılarıyla hazırlanan ve ‘Umut Ateşi’ ismi verilen yeni bir Ateşböceğine kavuşuyoruz. TEGV olarak 6 Şubat sarsıntısının birinci saatlerinden itibaren evvel birbirimize, sonra takviyemizi bekleyenlere kenetlendik. Sayıları daima artan gönüllülerimizin 109’u birden fazla kere sarsıntı bölgesine giderek çocuklarımızla buluştu. Bu süreçte dört vilayette 15 konteyner tahsil ünitemizi kurduk ve Ateşböceği filomuza 7 yeni araç ekleyerek güçlendirdik. Hala toplam 24 araçlık filomuzla birlikte Diyarbakır’da yeni açtığımız tahsil ünitemizle bölgedeki sayıları üçe çıkan yerleşik noktalarımızla çocuklarımıza dayanak oluyoruz. Umut Ateşi 25’inci Ateşböceğimiz olarak hizmete girdi. Geride bıraktığımız 29 yılda sayısı 3 milyon 200 bini aşkın çocuğumuzun ömrüne dokunduk. Umut Ateşi ile de gelecek devirlerde bilhassa sarsıntı bölgesindeki yüzlerce çocuğun hayatına dokunacağız. Çağı yakalamak lakin düzgün eğitilmiş, berrak başlarla olur. Bu bölgelere yaptığım ziyaretlerdeki gözlemlerime dayanarak şunu söylemek isterim, Umut Ateş’inin hizmet vereceği o berrak başların, hoş gözlerindeki ışıltıları şimdiden görüyor üzereyim. İnanın gün gelecek o ışıltılar ülkemizin ve tahminen de dünyanın yarınlarını aydınlatacak. Kıymetli dostlar bugün bu manalı günde bizlerle birlikte olan Uluslararası Rotary Başkanı R.Gordon R.McInally’e, 2420’nci Bölge Federasyonu Periyot Guvernörü Mehmet Altay’a, İstanbul Rotary Kulübü Devir Lideri Tolga Kılıç’a, tüm Rotaryen dostlara TEGV ismine bir kere daha en içten hislerle teşekkür ediyorum.”

İlginizi Çekebilir;  Başiskele Ortadil Sokakta sürüş güvenliği

“Projemiz çocuklarımız ve bizim için bir umut olacak”

İstanbul Rotary Kulübü 2023-2024 Periyot Lideri Tolga Kılıç, merasimde yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

“Bugün burada olduğumuz ve Umut Ateşi Ateşböceği’nin kurdelesini keseceğimiz için çok memnunuz. Bu, 18 ay önce Özalp Bey ile 1956’dan beri her salı buluştuğumuz Hilton’da konuşmaya başladığımız bir projeydi. 23 yıl evvel yaptığımız Ateşböcekleri projesi sarsıntıdan çabucak sonraydı lakin bugün açılışını yapacağımız Ateşböceği projesini, 6 Şubat sarsıntısından iki ay evvel konuşmaya başlamıştık. Sarsıntıda 100 binden fazla insan hayatını kaybetti, birçok bina ve okul harap oldu. Bu projeye başladığımızda kaygı ettiğimiz şeylerden bir tanesi de bütçeydi. Daha evvel yaptığımız Ateşböceği bir atölyede inşa edilmişti. Lakin bu Ateşböceğini bir fabrikada yapmaya karar verdik. Biz de memleketler arası Rotary Kulüpleri ve üyelerimiz ile iş birliği yapmaya başladık. Bugün, Avrupa’nın 280 üyeli en büyük Rotary Kulübü olarak bu taşınabilir eğitim tırını TEGV’e vermekten memnunluk duyuyoruz. Bu Ateşböceği zelzele nedeniyle 95’ten fazla okulun kullanılamaz hale geldiği Malatya’ya hakikat yola çıkıyor. Projemizin ismi Umut Ateşi. O vakitler bu projeyi bir umut olarak yapmaya çalıştık ve tesadüfen gördük ki, bu ismi verdikten sonra ‘dünyada umut yaratmak/create hope in the world’ da bizim mottomuz oldu. Projemiz çocuklarımız ve bizim için bir umut olacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, 1922’de Bursa’da eğitime verdiği değeri belirtmek için şu sözleri söylemişti: ‘Görüyorsunuz ki en kıymetli ve feyizli misyonumuz ulusal eğitim işlerimizdir. Ulusal eğitim işlerinde kesinlikle muzaffer olmak lazımdır.’ Bu projede de Umut Ateşi ile eğitimi destekliyoruz. Tasarım Mucitleri Ateşböceğimiz, zelzele bölgesinde eğitim faaliyetlerine başlayacak ve bölgedeki öbür okulları da ziyaret ederek faaliyetlerini sürdürmeye devam edecektir. Hayallerimizi gerçekleştirmeye yardımcı oldukları için tüm destekçilerimize teşekkür ederiz. Bu tertip Eski Liderimiz Murad Ardaç’ın takviyeleri olmadan gerçekleşemezdi. Ayrıyeten, teknik ekipmanlarımıza dayanak olan Fatih Bayraktar’a da değerli dayanağı için çok teşekkür ederiz. Liderimiz Gordon’a ve tüm Rotaryenlare teşekkür ederim.”

İlginizi Çekebilir;  Nevşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 23 Nisan Çocuk Şenliği büyük ilgi gördü

“Umutlu bir geleceğin altın kapısının anahtarını çocuklara veriyorsunuz”

Uluslararası Rotary Başkanı R.Gordon R.McInally ise şöyle konuştu:

“Bugün burada, sizlerle İstanbul’da buluşma fırsatına nail olmak ve gerimde bu şahane aracın zaman teslimine tanıklık etmek benim için büyük bir onur ve zevk. Rotary’nin dünyada başarılı olabilmesi için etkileşim ve paydaşlıklar kurabilmemiz gerektiğine inanıyorum. Rotary ve TEGV ortasındaki bu paydaşlık çok hoş bir örnek teşkil etmekte ve eğitim kaynaklarının hoş ülkenizin çok muhtaçlık duyulan bir bölgesine ulaştırılmasını sağlamaktadır. Yalnızca 48 saat evvel Hatay’daydık ve zelzelenin yarattığı fecî yıkımın bir kısmını kendi gözlerimizle gördük. Ardımdaki bu Ateşböceği, çocukların gözlerine sevinci, memnunluğu yine getirecek ve dünyada umudu yaratmamıza yardımcı olacak. Zira eğitim toplumumuzun çok değerli bir modülüdür. Rotary’nin misyonu barışçıl bir dünya inşa etmektir ve eğitim daha barışçıl bir dünya inşa etmek için en büyük ögelerden biridir. Sözlerimi, eğitimin değerine ait bir vurgu yaparak bitirmek istiyorum. Sizinle birazdan paylaşacağım kelamlar, üst seviye bir siyasetçinin yahut üst düzey bir akademisyenin sözleri değil. Bu kelamlar, ocak ayında kendisiyle tanıştığım Hindistan’da yaşayan 8 yaşındaki Pinky isimli bir kız çocuğuna ilişkin. Pinky beni şu kelamlarıyla etkilemişti: ‘Eğitim, daha umutlu bir geleceğe açılan altın bir kapının anahtarıdır.’ Ardımdaki bu Ateşböceği ile, sizler de daha umutlu bir geleceğin altın kapısının anahtarını çocuklara veriyorsunuz. Ben çalışmalarınız için sizlere minnet duyuyorum, sarsıntı bölgesindeki çocuklar da size minnettar olacaklar. Size ve Rotary’e tüm çalışmalarınız için, her şey için teşekkür ediyorum.”

Tören sonunda Uluslararası Rotary Başkanı ve İstanbul Rotary Kulübü Periyot Başkanı’na sağlamış oldukları katkı ve takviyeler için teşekkür edilerek armağanları takdim edildi.

Çocuklar TEGV’de teknoloji eğitimi ile buluşuyorlar

İlginizi Çekebilir;  Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı

TEGV’in Tasarım ve Maharet Atölyesi, ilköğretim çağı çocuklarının, birlikte ve yaparak öğrenme yaklaşımı ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları olarak tanımlanan gerçek hayat sorunlarını tanımalarını ve bu gayeler üzerine tahliller üretebilmeleri için kümeler halinde empati, tanımlama, tasarlama, prototipleme ve test etme basamaklarını gerçekleştirmek üzerine kurgulanan içerikle çocukların maker araçlarını (3 boyutlu yazıcılar, 3 boyutlu tasarım kalemleri, elektronik kartlar, sensörler, motorlar, geri dönüşüm materyalleri vb.) tanımaları ve sürecin sonunda bu araçları kullanarak gerçek hayatta karşılaştıkları sıkıntılara tahlil üretecekleri bir proje geliştirmeleri gayesiyle geliştirilmiş eğitim programıdır. Hala 7 tanesi Tasarım Mucitleri Ateşböceği olmak üzere, toplam 42 aktiflik noktasında Tasarım ve Maharet Atölyesi bulunmaktadır. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.