DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19051860.62775%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Şirketler Sadece Kar Odaklı Çalışamaz, Sorumluluklarına Göre Hareket Etmeli
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Şirketler Sadece Kar Odaklı Çalışamaz, Sorumluluklarına Göre Hareket Etmeli

Şirketler Sadece Kar Odaklı Çalışamaz, Sorumluluklarına Göre Hareket Etmeli

ABONE OL
26 Nisan 2024 20:12
Şirketler Sadece Kar Odaklı Çalışamaz, Sorumluluklarına Göre Hareket Etmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UEZ Sapanca 2024’ün “Sorumlu ve Hassas Liderlik” başlığıyla düzenlenen dördüncü panelinin sponsoru Rönesans Holding oldu. 

 

Panelde konuşan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Lideri İpek Ilıcak Kayaalp, “Önümüzdeki devirde finans, sıhhat ve eğitim sistemlerinin değişeceğini düşünüyorum. Şirketler yalnızca kâr odaklı çalışamaz. Sorumluluklarına nazaran hareket etmeleri gerekiyor” dedi.

Capital, Ekonomist, Start Up ve CeoLife mecmuaları tarafından düzenlenen Uludağ İktisat Doruğu (UEZ Sapanca 2024), bu yıl 13’üncü defa Türkiye ve dünyanın saygın siyasetçilerini, iş dünyası önderlerini ve akademisyenlerini ağırladı.

 

Sponsorluğunu Rönesans Holding’in yaptığı dördüncü panelin teması “Sorumlu ve Hassas Liderlik” oldu. 

 

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Doğan Holding YK Lider Vekili Agah Uğur, konuşmasında şu anda dünyada fevkalade bir ikilem yaşandığına işaret etti. Uğur, bir yandan kapitalizmin en acımasız uygulamalarını görürken öteki taraftan bu yüzyılın başından beri önemli bir değişim yaşandığını kaydetti. 

Toplumun şirketlerden beklentilerinin sorumlu olmayan dünyaya yarar sağlamayan kurumları kenara ittiğini ve bu trendin artarak devam edeceğini belirten Uğur, “Bizim için karar vermek çok kolay. Oksijen bir insan için kâr etmek de şirket için odur. Kabul, beşerler oksijen almak için yaşamıyorlar öteki manalar, gayeler için yaşıyorlar. Şirketler için de geçerli bu. Diğer daha büyük hedefleri olması lazım. Hassas ve aslında sorumlu ve hassas liderlik yeni dünyanın bir tam gerçeği. Zira sorumluluk hissini değişik boyutlarda şirketlerin DNA’larına işletebilecekler. Yalnızca başkanlardan başlıyor bu değişim” dedi.

 

Sürdürülebilir inşaatta öncü

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Lideri İpek Ilıcak Kayaalp, konuşmasında şu tabirleri kullandı:

“Önümüzdeki periyotta finans, sıhhat ve eğitim sistemlerinin değişeceğini düşünüyorum. Şirketler yalnızca kâr odaklı çalışamaz. Sorumluluklarına nazaran hareket etmeleri gerekiyor. Biz de yalnızca kâr maksadı gütseydik tüm dünyadaki operasyonlarımızda bu noktada olamazdık. 

İlginizi Çekebilir;  Enerjisa Enerji, yatırımlarını artırarak Türkiye'nin enerji dönüşümüne katkı sağladı.

Erkek hâkim bir dal olan inşaatta bir bayan yöneticiyim. Bayanların istihdamını artıracak projeler geliştirdik. Bugüne kadar 400 bin öğrenciye karşılıksız burs verdik. Sürdürülebilir geleceği tasarla müsabakası başlattık. Seminerlerle yarışlarla 100 bin öğrenciye ulaştık. 

İnşaatta sürdürülebilirlik çok kıymetli. Biz bu alanda çok öncüyüz diyebiliriz. Şu an 9 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Avrupalı, ABD’li müşterilere çalıştık. Biz bu pazarlardaki gelişmeleri, standartları aldık ve şirketlerimizde uygulamaya başladık.”

 

Farkındalığı yüksek, kendini bilen liderler

Doğan Holding Yönetim Kurulu Lideri Begüm Doğan Faralyalı, konuşmasında bedel odaklı liderliği çok önemsediğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Kendini bilmeyen bir kişi düzgün bir önder olamaz. Bugün dünyaya baktığımda öz farkındalığı yüksek, kendi üzerinde çalışmış, kendini bilen önderlerin sayısı ne yazık ki çok fazla değil. Ve kişi kendini bilmezse, şahsî seyahatinde ilerlemediyse, onun liderlik pusulası lakin egosu, travmaları oluyor. İnsan cüretle iç seyahate çıktığında kendi özü ile tanışıyor, farkındalığı yüksek önder olmaya başlıyor. Şirketleri ağaçlara benzetiyorum. Ağacın kısımları ve yaprakları onu iş sonuçlarını gösteriyor. Gövdesi, kökleri ve toprağı insan kaynaklarını, bedellerini gösteriyor. Toprağı ne kadar verimliyse, insan kaynakları ne kadar güçlüyse kısımları ve yaprakları da o kadar yeşeriyor, büyüyor. Başkanlar köklerini ne kadar derine salarlarsa fırtınalara karşı o kadar güçlü olurlar. Ve paha odaklı önderler dünyanın dönüşümüne de öncülük edecekler.”

 

Toplumsal yatırım programları gerçekleştirdi

Panelde konuşan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, şu tabirleri kullandı:

“Ailenin tek çocuğuyum. Her vakit insanları, toplumsal hayatı öncelikleyen biriydi babam. En kıymetli mirası kıymetler oldu. Geçmişten günümüze köprü kuruyor bu kıymetler. Bedel bazlı yaklaşımla toplumsal tertip kuruluyor. 

Yerel pahalar ile global bedelleri çok güzel bağdaştırıyordu. Ben bunu görerek büyüdüm. Doğduğum ve doyduğum topraklara bedel katmak prensibiyle hareket ediyoruz. Bu kıymetli bir his veriyor beşere. Pandemi devrinde de yaşadık bunu. Ne fark yaratabiliriz diye düşündük. Şirketimizin de dönüşümü ve toplumsal şuuru ile alakalı hareket ediyoruz. Toplumsal yatırım programları gerçekleştiriyoruz vakfımız ile. Fırsat eşitliği Türkiye’nin en değerli sorunlarından birisi. Girişimcilik bu ülkenin çıkışı olduğunu düşünüyorum. Yeni dünyada sorumlu liderlik çerçevesinde bu noktaya yatırım yapmaya karar verdik.”

İlginizi Çekebilir;  BİM 18. GES Yatırımını Devreye Aldı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.