DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21086932.17566%
İstanbul
°

SABAHA KALAN SÜRE

Ses Yalıtımı İnsan Sağlığını Gürültü Kirliliği Tehdidinden Koruyor
 • Haberler34
 • Ekonomi
 • Ses Yalıtımı İnsan Sağlığını Gürültü Kirliliği Tehdidinden Koruyor

Ses Yalıtımı İnsan Sağlığını Gürültü Kirliliği Tehdidinden Koruyor

ABONE OL
20 Nisan 2024 13:45
Ses Yalıtımı İnsan Sağlığını Gürültü Kirliliği Tehdidinden Koruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1996 yılında dünya genelinde kabul edilen Milletlerarası Gürültü Farkındalık Günü’nde, gürültü kirliliğinin işitme, sıhhat ve ömür kalitesi üzerindeki ziyanlı tesirlerine dikkat çekiliyor. Gürültü kirliliği konutlarda, iş yerlerinde, kamu hizmet binalarında ve üretim tesislerinde hayat kalitesi ve iş verimliliğini olumsuz etkilemenin de ötesinde, birçok sıhhat meselesine da yol açabiliyor. Jinan Üniversitesi’nin, Avrupa Halk Sıhhati Mecmuası’nda yayımlanan meta-analiz tabanlı ve geniş kapsamlı araştırması, gürültü kirliliği ve işitme bozukluğu, kardiyovasküler rahatsızlıklar, diyabet, nörolojik meseleler, reprodüksiyon meseleleri üzere sıhhat durumları ortasındaki bağlantıya işaret ediyor. Farklı bilimsel araştırmalar, Avrupa’da her yıl gürültü kaynaklı kalp hastalıklarından ötürü 48 bin yeni hadise ortaya çıktığını ve 6.5 milyon insanın uykusunun bu yüzden bozulduğunu da ortaya koyuyor. Gerçek yapılmış ses yalıtımı uygulamaları, iş ve ömür alanlarımızı, dünya genelinde bir halk sıhhati sorunu olarak kabul gören gürültü kirliliğinden koruyor.

Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü, gürültü kirliliğinin işitme, sıhhat ve hayat kalitesi üzerindeki ziyanlı tesirleri hakkında dünya genelinde farkındalık oluşturmak için 1996 yılından beri her yıl kutlanıyor. Ömür kalitesi ve iş verimliliğini olumsuz etkilemenin de ötesinde, birçok sıhhat sıkıntısına da yol açabilen gürültü kirliliği, dünya genelinde bir halk sıhhati sorunu olarak kabul görüyor.

Yalıtım dalının yüzde 100 yerli sermayeli tek Türk markası Bonus Yalıtım’ı bünyesinde barındıran Eryap Grup’un Satış ve Pazarlama Müdürü Tolga Ceylan, ses yalıtımı ve gürültü denetiminin, ömür kalitesi ve çalışma randımanının yanı sıra insan sıhhati açısından da kritik ehemmiyete sahip olduğunu vurguladı. 

Bu bahiste yapılan bilimsel çalışmalara dikkat çeken Tolga Ceylan, “Çin Halk Cumhuriyeti Jinan Üniversitesi’nin, 2021 yılında gerçekleştirdiği ve Avrupa Halk Sıhhati Mecmuası’nda yayımlanan meta-analiz tabanlı, geniş kapsamlı şemsiye araştırma, gürültü kirliliğinin farklı sıhhat meseleleri ile alakasına odaklanıyor. Araştırma bulguları, gürültü kirliliği ve işitme bozukluğu, kardiyovasküler rahatsızlıklar, diyabet, nörolojik problemler, reprodüksiyon meseleleri üzere sıhhat durumları ortasındaki bağlantıya işaret ediyor. Gerçek yapılmış ses yalıtımı uygulamaları, iş ve hayat alanlarımızı gürültü kirliğinden müdafaanın en güzel yoludur” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Polisan Holding 2023'te 1 Milyar TL Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar Elde Etti

Gürültü Kirliliği Kardiyovasküler Rahatsızlıkları ve Mevte Varan Durumları Tetikleyebiliyor

Jinan Üniversitesi araştırmasında, farklı memleketler arası sıhhat yayınları tarandı ve sıhhat sıkıntılarının gürültü kirliliği ile ilgisi meta tahlil ve kıymetlendirme derecelendirme formülleriyle araştırıldı. Avrupa Halk Sıhhati Mecmuası’nda yayımlanan araştırma bulguları, yüksek seviyede gürültü kirliliğini kardiyovasküler hastalık riskinde yüzde 34, kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan mevt riskinde ise yüzde 12 oranında artışla ilişkilendiriyor. Gürültü kirliliği ayrıyeten, yüksek tansiyon rahatsızlıklarında yüzde 58-72 ortası, diyabette yüzde 23 ve reprodüksiyon rahatsızlıklarında yüzde 22-43 ortası risk artışıyla da ilişkilendiriliyor. Öte yandan, doz-tetik ilgisi, diyabet, iskemik kalp hastalığı (IHD), kardiyovasküler mortalite, inme, anksiyete ve depresyon riskinin gürültü maruziyeti arttıkça arttığını ortaya koyuyor. Bunun yanı sıra, iş yerinde gürültü kirliliğine maruz kalan kümenin işitme kaybı riskinde, konuşma frekansında 6.68, yüksek frekansta da 4.46 oranlarıyla en büyük risk artışına sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

Gürültü Kirliliği Avrupa’da Yılda 648 Bin Kalp Hastalığı Hadisesine, 6.5 Milyon Şahısta Uyku Bozukluğuna Neden Oluyor

Öte yandan, Harvard Medicine Magazine’de yer alan bir makaleye nazaran, bilhassa kalp hastalıkları, uyku bozuklukları ve zihinsel sıhhat problemleri, gürültü kirliliği ile temaslı rahatsızlıklar ortasında öne çıkıyor. Makaleye nazaran bilimsel araştırmalar, Avrupa’da her yıl gürültü kaynaklı kalp hastalıklarından ötürü 48,000 yeni hadise ortaya çıktığını ve 6.5 milyon insanın uykusunun bu yüzden bozulduğunu gösteriyor.

Ses Yalıtımı İnsan Sıhhatini Gürültü Kirliliği Tehdidinden Koruyor

Farklı bilimsel araştırma sonuçlarının, dünya genelinde bir halk sıhhati sorunu olarak kabul gören gürültü kirliliğinin neden olduğu riskleri tekrar tekrar vurguladığını söz eden Tolga Ceylan, “Binalarda sonradan da uygulanabilir bir yalıtım çeşidi olan ses yalıtımı konutlar, okullar, hastaneler, işyerleri, kamu hizmet binaları, üzere yapıları gürültüden izole etmek; kayıt stüdyoları, sinema ve konser salonları üzere alanlarda istenmeyen sesleri denetim etmek için kullanılır. Öte yandan sanayi ve üretim tesislerinde motor, makine aksamları, jeneratör, hidrofor ve ısınma sistemleri üzere gürültü kaynaklarını sessizleştirmek için kullanılır. Güzel bir ses yalıtımı endüstriyel tesislerde çalışan randımanını düşürebilen, dikkat dağınıklığına ve iş kazalarına neden olabilen gürültü kirliliğini bertaraf eder; konutlarımızda, hastanelerde, kamu ve özel kesim iş yerlerinde, eğitim kurumlarında daha sessiz, daha verimli, daha sağlıklı ortamlar sağlar ve insan sıhhatini gürültü kirliliği tehdidinden korur” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Kaspersky Thin Client 2.0: Gelişmiş bağlantı, performans ve tasarıma sahip "Siber Bağışıklık" koruması

Doğru Ses Yalıtımı İçin 10 Altın Öneri

Sadece inşaat evresinde değil sonradan da binalarda uygulanabilir ses yalıtımı için kullanılabilecek en gerçek gereç olan taş yünü; yalnızca ses yalıtımı değil, ısı ve yangın yalıtımında göstermiş olduğu yüksek performans ile de dikkat çekiyor. Taş Yünü ile çatı, cephe, döşeme, orta bölme ve komşu duvar üzere alanlarda uygulama yaparak kaliteli ses yalıtımı yapılabileceğini vurgulayan Tolga Ceylan, güzel ve gerçek bir ses yalıtımı için dikkat edilmesi gerek 10 maddeyi şöyle sıraladı:

 • Ses kaynağının frekansına nazaran farklı yoğunluklarda taş yünü kullanılmalı,
 • Yapılan hesaplamalara nazaran uygun taş yünü levha kalınlıkları belirlenmeli,
 • İki duvar ortasında her iki tarafta de taş yünü kullanılmalı,
 • Taş Yünü levhalar ortasında hava boşluğu bırakılmalı,
 • Kullanılacak olan tuğlalar yatay delikli seçilmeli, alçı levhalar ile yapılacak ise her bir duvar için çift alçı levha kullanılmalı ve şaşırtmalı döşenmeli,
 • İki duvarın farklı yüzey tartıları olmalı,
 • Duvarlar ortası hava köprüsü olmamalı,
 • Duvarlar birbirine sesi ileten materyaller ile temaslı olmamalı,
 • Duvarlarda ses köprüsüne sebebiyet verebilecek ilişki elemanları montajında ses yalıtım bandı kullanılmalı,
 • Kolon, kiriş ve döşemelerden geçebilecek sesler için duvar köşelerinde tedbirler alınmalı.

Ses Yalıtımı için Tahlil, Bonus Taş Yünü

Tolga Ceylan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ses yalıtımı, birebir yapı içerisinde konforlu bir hayatın ana ihtiyaçlarından biridir. Binalarda ses yalıtımı, yalnızca dış duvarlar için değil, tüm iç komşu duvarlar için de ehemmiyet taşır ve yönetmeliklere uygun kalınlıklarda yapılmalıdır. Komşu duvarlarda ses yalıtımı yapmak, zihnimizin ve bedenimizin muhtaçlığı olan kaliteli uyku için uygun ortam oluşturmanın yanı sıra, hem kendi hayat alanınızın gürültüden korunmasını hem de komşularınıza daha az rahatsızlık vermenizi sağlar. Volkanik kayaçlardan elde edilen mineral, inorganik taşların elyaf haline getirilmesiyle üretilen, ekolojik sisteme uyumlu ve etraf dostu Bonus Taş Yünü eserimiz dış duvarların iç yüzeylerinde, iç bölme ve komşu duvarlarda, merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda ve ahşap karkas yapıların içten giydirilmesinde kullanılır. Kesimimizin en çağdaş tesisi olan Hendek Sakarya tesislerimizde üretimini gerçekleştirdiğimiz Bonus Taş Yünü eserimiz, binalarda ses yalıtımın yanı sıra ısı, su ve yangın yalıtımı da sağlar.” 

İlginizi Çekebilir;  Maden sektörü 2023 yılında ihracattaki yaralarını 2024 yılının ilk çeyreğinde sardı

Ses Yalıtımı 2018’den Bu Yana Yasal Zorunluluk 

Uyku eksikliği ya da bozukluğunun nedenleri ortasında, beslenme düzensizliği, yüksek gerilim ve hatta elektronik aygıtların çok kullanımının yanı sıra, gürültü kirliliği de yer alıyor. Kaliteli gereçlerle ve yönetmeliklere nazaran yapılmış Ses Yalıtımı, ömür alanlarında gürültü kirliliğini azaltıp, uyku için konforlu bir ortam oluşturmanın en aktif tekniklerinden biri olarak öne çıkıyor. 1 Haziran 2018’de yürürlüğe giren Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik uyarınca, yeni binalarda Ses Yalıtımı uygulanması mecburî tutuluyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.