DOLAR 32,3261 0.04%
EURO 35,0662 0.24%
ALTIN 2.408,42-0,26
BITCOIN 22042041.09577%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

“Savaş ve Barış” Budapeşte’de Göz Doldurdu

“Savaş ve Barış” Budapeşte’de Göz Doldurdu

ABONE OL
20 Nisan 2024 00:36
“Savaş ve Barış” Budapeşte’de Göz Doldurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, İstanbul Klasiklerle Buluşuyor repertuvarında yer verdiği oyunu “Savaş ve Barış”, Macaristan’da Avrupa’nın en büyük şenliklerinden biri olan 11. MITEM Memleketler arası Tiyatro Buluşması’nda seyircinin büyük beğenisini kazandı.

İBB Kent Tiyatroları, açıklamış olduğu iki yıllık İstanbul Klasiklerle Buluşuyor repertuvarını ağır ve titiz bir çalışmayla seyircisiyle buluşturdu. Açıklanan aylık biletler yarım saat üzere kısa bir müddette tükenirken, repertuvardaki oyunlar da hem seyircinin büyük beğenisini kazandı hem de ödül heyetlerince olumlu değerlendirildi.

İstanbul Klasiklerle Buluşuyor repertuvarı, İstanbul gösterimlerinin akabinde yurt dışında da seyirciyle buluşmaya devam ediyor. 1923’te imzalanan Türk-Macar Dostluk Mutabakatı’nın 100. yılı nedeniyle Türkiye ve Macaristan’la karşılıklı olarak kutlanan kültür yılı kapsamında “Savaş ve Barış” Macar seyircisiyle bir ortaya geldi.

Macaristan’da Avrupa’nın en büyük şenliklerinden biri olarak bilinen Budapeşte’de düzenlenen 11. MITEM Memleketler arası Tiyatro Buluşması’ndan davet alan İBB Kent Tiyatroları, Tolstoy’un ölümsüz yapıtı Savaş ve Barış’ın uyarlamasıyla şenliğe katıldı.

Oyunun gösterimine Kent Tiyatroları Müdürü Oytun Askeroğlu, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcıları Emrah Özertem, Can Başak katıldılar.

Bir aylık bir program çerçevesinde seyircisine Dünya’nın farklı ülkelerinden oyunları seyretme imkânı sunan MITEM Şenliği, hayli kaliteli bir şenlik repertuvarı oluşturuyor. Savaş ve Barış, bu şenlikte seyircinin ağır ilgisi ve beğenisiyle karşılaştı. Eva Mahkovic’in uyarladığı, Aslı Önal’ın çevirdiği ve Aleksander Popovski’nin yönettiği Savaş ve Barış oyunumuz, günümüzden 150 yıl evvel yazılmış bir romanı, gündemin değişmeyen hususu olan savaşın gölgesinde tekrar yorumluyor.

Oyunun sonrasında Macaristan Devlet Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Attila Vidnyánszky, Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever’e plaket takdim etti.
Ayşegül İşsever teşekkür konuşmasında: “Aldığımız bütün mükafatları, bu türlü hatırlı ikramları koyduğumuz çok hoş bir yerimiz var. Armağanınızı öbür aldığımız ikramların de yer aldığı idare katımızdaki vitrinin en hoş yerine koyacağız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Manavgat Yukarıışıklar Mahallesi'nin su sorunu çözüldü

Panelde “Savaş ve Barış” konuşuldu

Festival geleneği olarak gösterim sonrası seyircilerle tiyatro takımı bir ortaya gelerek, bir moderatör eşliğinde panel yapılıyor. Düzenlenen panelde oyunun yönetmeni Aleksander Popovski başta olmak üzere seyirciler oyuncularımıza his ve niyetlerini söz ettiler. Sorularını sordular.
Aleksander Popovski panelde yaptığı konuşmasında:
“Bu kapsamlı bir roman. Savaş ve Barış. Romanı sahneye aktarırken bir istikamet belirlemem gerekiyordu. Savaş ve Barış birçok şeyi anlatıyor. Ben bir taraf belirlemeliydim kendime. O çizgini ve tarafı belirledikten sonra romanı okumuş herkesi mutlu etmek imkânsız. Kimi okurlar eksik bulacak, kimileri beğenecekti. Her şeyi koymak imkânsızdı. Bu yüzden bir seçim yapmak zorundaydım. Ve bu yaptığım seçim, aslında romandan yola çıkarak benim belirlediğim bir çizgiydi. Ne yazık ki hangi çizgiyi seçersen seç, herkesi memnun edemezsin. Ayrıyeten bir taraftan da baktığımızda Tolstoy tanrısal bir müellif. Hele Savaş ve Barış üzere bir yapıtı ben kim oluyorum ki bu kıymetli yapıtın kimi taraflarını alıp kimilerini almıyorum. Makedonya’dan Aleksander diye biri gelmiş ve Tolstoy’un koca yapıtının makul kısımlarını alarak bir şeyler yapıyor. Ben Tolstoy ile işbirliği yapmak istedim. Ona karşı durmak istemedim. Yazdığı yapıtı en anladığım biçimiyle seçtiğim doğrultuda seyirciyle buluşturmak istedim” dedi.

Savaş ve Barış, turne kapsamında
Budapeşte’den Belgrad’a gidiyor

İBB Kent Tiyatroları, ulusal ve milletlerarası alanda kurumsal ilgilerini karşılıklı işbirliği çerçevesinde kalıcı ve tesirli bir formda yürütmek için vizyoner bir program takip ediyor. Bir yandan da dünyanın değerli şenlikleriyle kurumsal bağlar kuruyor. Bu çerçevede ülkemizdeki mahallî idare tiyatrolarıyla karşılıklı sahnesini paylaşırken, yurt dışından kurumsal tiyatroları da sahnesinde ağırlıyor. Yakın vakitte Yugoslav Drama Tiyatrosu’nun Kral Oidipus isimli oyunu, 22-23 Ocak 2024 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnemizde konuk edilmişti.
Bu davet ve sonrasında Savaş ve Barış oyunumuz, Budapeşte’den sonra, Belgrad’da turne programının ikinci ayağında sahnelenecek. Savaş ve Barış, 21 Nisan 2024 Pazar günü 19.00’da Yugoslav Drama Theatre’da sahnelenecek.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Tugay, Alaçatı Ot Festivali'nin açılışını yaptı

SAVAŞ VE BARIŞ
1805 ve 1820 ortasında geçen, tarihî bir anlatı özelliği de taşıyan “Savaş ve Barış” Napolyon’un 1812’de Rusya’yı işgalinin çabucak öncesinde hayatları tümüyle değişen Rus aristokrasisini mevzu edinir. Bir yanda aşk ilgileri, aile ve salon hayatını anlatılırken, savaş ve savaşın geri dönülemez yıkımı da devam etmektedir. Savaş ve Barış, birçok tarafıyla bir tarih anlatısının özelliklerini taşırken, birebir vakitte yaşama, inançlara, insanın yaşama gayesine dair felsefi kanıları barındıran, politik ve sosyolojik çıkarımların yer aldığı destansı bir yapıttır. Savaş ve muharebelerin, Napolyon ve Kutuzov üzere tarihi şahsiyetlerin art fonu oluşturduğu oyunda, aşk kıssaları, şahsî zaaflar, aile içi çatışmalar ve kayıplar toplumun genelinden oyundaki her bir karaktere kadar uzanan bir panorama oluşturur. Oyunda Ayşegül İşsever, Berfin Berber, Can Başak, Defne Gürmen Yüksel, Deran Özgen, Dilara Demirdüzen, Doğan Altınel, Ersin Bağcıoğlu, İlker Sami Kılıç, İpek Uğuz, Levent Üzümcü, Melisa Demirhan, Mesut Çırak, Murat Bavli, Memnun Güney, Nevzat Sinan Taştan, Ogeday Erkut, Osman Kaba, Salih Şimşek, Sefa Turan, Taha Karakaş, Yağmur Topçu rol alıyor.
Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.