DOLAR 33,0394 0.62%
EURO 36,0532 0.5%
ALTIN 2.562,400,52
BITCOIN 19084220.87824%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Samsung’un UNDP Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği Innovation Campus programının mezunları projelerini sundu
  • Haberler34
  • Spor
  • Samsung’un UNDP Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği Innovation Campus programının mezunları projelerini sundu

Samsung’un UNDP Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği Innovation Campus programının mezunları projelerini sundu

ABONE OL
8 Nisan 2024 15:36
Samsung’un UNDP Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiği Innovation Campus programının mezunları projelerini sundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Samsung Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Innovation Campus programının altıncı devir mezunlarını 26 Mart’ta Samsung İnovasyon Merkezi’nde düzenledikleri aktiflikte ağırladı. Program kapsamında Yapay Zeka ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri için Data Bilimi üzere kapsamlı eğitimler alan genç mezunlar, aktiflikte geliştirdikleri projeleri tanıttı. Samsung’un deneyimli çalışanlarından oluşan bir grup mezun gençlere mentorluk dayanağı verecek. 

Samsung Electronics Türkiye ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen Innovation Campus programı, altıncı periyot mezunlarını verdi. Program, genç bireylere en yeni teknolojiler, Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri (SKA’lar), Yapay Zeka ve iş hayatına hazırlık üzere hususlarda formel eğitim alanının dışında donanımlar kazandırmayı ve onlara yaratıcılıklarını ve üretkenliklerini yaşadıkları topluma yarar sağlayacak projelere aktarabilme imkanlarını sunmayı amaçlıyor. Innovation Campus programının altıncı devrinde yaklaşık üç ay boyunca SKA’lar için Data Bilimi, Yapay Zeka Teknolojilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Önyargı ve Etik, İşe Hazırlık ve Sunum Marifetleri ve İlham Verici Konuşma üzere eğitimler alan öğrenciler, SKA’lar çerçevesinde toplumsal tesir üretecek projeler geliştirdi. 

Öne çıkan projeler çeşitli alanlarda toplumsal yarar üretmeyi amaçlıyor

26 Mart 2024 Salı günü İstanbul’daki Samsung İnovasyon Merkezi’nde yapılan aktiflikte, Innovation Campus programı altıncı periyot mezunlarından öne çıkan projelerin sahipleri, projelerini anlattı. Sarsıntı bölgesi dahil Türkiye’nin farklı vilayetlerinden programa iştirak sağlayan öğrenciler, program kapsamında SDG AI Lab’den aldıkları eğitimler sonunda geliştirdikleri, toplumsal sıkıntılara tahlil üreten projelerle kendi muvaffakiyet öykülerine imza attı. Sıhhat, ulaşım ve afet idaresi üzere kıymetli toplumsal alanlarda geliştirilen projeler Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülke tarafından 2030’a kadar ulaşılmak üzere kabul edilen SKA’larla paralel olarak sundukları tahlil teklifleriyle dikkat çekti.

Yasin Aksu ve Mehtap Saatçı’nın geliştirdiği “Anemi Tespit Modeli” projesi, bilgisayarlı görüntüleme ve yapay zeka teknikleriyle anemi teşhisinde kolaylaştırıcı olabilecek yenilikçi görsel sınıflandırma sistemleri kullanımını öneriyor. Proje, kurguladığı yapay zeka tabanlı ve görüntülemeye dayalı erken teşhis ve tedavi yoluyla, SKA 3 ve SKA 4 kapsamıyla örtüşen bir biçimde önleyici sıhhat hizmetlerinin güçlendirilmesine yönelik yaratıcı bir tahlil sunuyor.

İlginizi Çekebilir;  Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. halka açılıyor 17, 18 ve 19 Nisan'da talep toplayacak

Cevdet Eren Özbozkurt’un geliştirdiği “Deprem Sonrası Zelzele Toprağının Gerçek Vakitli Analizi” projesi ise zelzele sonrası arazi durumunun gerçek vakitli tahlili üzerinden afetzedelere acil lojistik dayanak sağlanmasını amaçlıyor. Yapay zeka takviyeli imaj sürece teknikleri kullanılarak İHA’lar aracılığıyla toplanan arazi manzaralarının tahliline dayanan proje, afet idaresinde süratli ve tesirli karar verme süreçlerine değerli katkılar sağlamayı amaçlıyor. 

Açelyanur Şen, Eminenur Yıldız, Kardelen Kaya ve Cevdet Eren Özbozkurt tarafından geliştirilen “İstanbul Ulaşım Çizgileri İçin Kısa Vadeli Talep Tahmini” projesi, İstanbul’daki toplu taşıma çizgilerinin saatlik kullanımını varsayım ederek hem belediyenin rotaları ve kaynakları daha verimli yönetmesini sağlamayı hem de toplu taşıma kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor. Proje, bir yandan kaynak verimliliğine katkı sunmayı amaçlarken öteki yandan dataya dayalı iddia modellerinin mevcut kamu hizmetlerini ne formda daha çevreci ve verimli hale getirebildiğine ait olumlu bir model sunuyor.

Mezun öğrencilere Samsung çalışanlarından mentorluk desteği

Innovation Campus Yapay Zeka Programı’nın 6. periyot mezunları önümüzdeki devirde Samsung çalışanlarından mentorluk alacak. Öğrencilere mentorluk yapmak üzere istekli olan ve iş hayatında uzun yıllara dayanan deneyime sahip Samsung çalışanları da aktiflikte UNDP (SDG AI Lab) tarafından verilen AI Crash Course (Yapay Zeka üzerine hızlandırılmış kurs) eğitimini aldı. Mezun öğrencilere sağlanacak mentorluk dayanağı kapsamında mentorlar, öğrencilerin temel maharetlerinin gelişmesine katkı sunacak, mesleklerini planlamalarına yardımcı olacak, projeleriyle ilgili perspektif sağlayacak ve genel olarak onları iş hayatına hazırlayacak çeşitli yönlendirmelerde bulunacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.