DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19047210.76097%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. halka açılıyor 17, 18 ve 19 Nisan’da talep toplayacak
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. halka açılıyor 17, 18 ve 19 Nisan’da talep toplayacak

Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. halka açılıyor 17, 18 ve 19 Nisan’da talep toplayacak

ABONE OL
8 Nisan 2024 15:24
Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. halka açılıyor 17, 18 ve 19 Nisan’da talep toplayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Portföyünde bulundurduğu 12 alışveriş merkezi (AVM) ile Türkiye’nin adet ve brüt kiralanabilir alan bazında en büyük AVM yatırımcısı Rönesans Gayrimenkul Yatırım halka açılıyor. 

Optimum, Hilltown ve Piazza üzere zincir AVM markalarının yatırımcısı ve işletmecisi olarak Türkiye’nin 7 kentinde faaliyet gösteren Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. halka arzı için Ak Yatırım ve Deniz Yatırım’ın konsorsiyum liderliğinde 17, 18 ve 19 Nisan’da talep toplanacak.

Rönesans Holding’in ticari gayrimenkul geliştirme ve yatırım şirketi Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş. (Rönesans Gayrimenkul Yatırım, RGY), kendi yönettiği 16 farklı yatırımla Türkiye’nin en büyük ticari gayrimenkul yatırım kümesi olmayı sürdürüyor. Yaklaşık 740 bin metrekarelik brüt kiralanabilir alana sahip şirket (yaklaşık 640 bin metrekaresi AVM ve yaklaşık 100 bin metrekaresi ofis); halka arz kapsamında nominal pahası 33.357.450 TL olan hisselerini halka arz edecek. Ak Yatırım ve Deniz Yatırım liderliğindeki konsorsiyum tarafından hisse başına 135 liradan halka arz edilecek toplam 33.357.450 TL nominal bedelli hisselerin yüzde 80’i yurt içi ferdî yatırımcılara, yüzde 20’si ise yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Toplam 4,5 milyar TL büyüklüğündeki halka arzın gerçekleşmesi ile Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın halka açıklık oranı yüzde 10,08 olacak.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım paylarının Borsa İstanbul’da süreç görmesiyle birlikte halka arz büyüklüğünün yüzde 25’ine karşılık gelen ve Rönesans Holding tarafından sağlanacak kaynak ile fiyat istikrarı süreçleri yapılacak. Bu kapsamda 30 gün mühletle, Deniz Yatırım aracılığı ile toplam 1,1 milyar TL fiyatındaki kaynak kullanımda olacak.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AVM YATIRIMCISIYIZ

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Canbaş, Türkiye’nin hem adet hem de brüt kiralanabilir alan bazında en büyük AVM yatırımcısı ve işletmecisi olduklarını söyledi. Rönesans Holding’in yüksek mühendislik ve mimari gücünden aldıkları dayanakla istikrarlı bir büyüme sergilediklerini söz eden Canbaş, kelamlarını şöyle sürdürdü: “31 Aralık 2023 tarihi prestijiyle 85,5 milyar TL (yaklaşık 2,6 milyar Euro) pahasında 16 varlıktan oluşan bir gayrimenkul portföyüne sahibiz. Güçlü paydaşlık yapımızla milletlerarası bilinirliğimiz ve kaynak yaratma kabiliyetimiz çok yüksek. Türkiye’nin bilinen AVM markalarına sahip bir yapı olarak, halka arzla birlikte tüm bu projelerin yatırımcısı olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın da bilinirliğinin ve tanınırlığının pekiştirilmesini hedefliyoruz. Ayrıyeten rekabet gücümüzü daha da artırırken, finansal yapımızı güçlendirmeyi ve büyüme amaçlarımıza bir adım daha yaklaşmayı planlıyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Selçuklu Belediyesi tarafından ilçede sorunsuz bir bayram için tüm tedbirler alındı

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın portföyünde bulunan 12 AVM’nin yanı sıra İstanbul Maltepe Park AVM ve Ofis’in çabucak yanında bulunan yerde yeni bir proje geliştirdiklerini belirten Özgür Canbaş, Aralık 2023’te alınan ruhsata paralel olarak inşaat çalışmalarına başladıklarını söyledi. Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın portföyünde Ataşehir ve Ümraniye’de iki arsa ve Antalya’da Beachtown Projesi bulunduğunu da tabir eden Canbaş, “Antalya ve Ümraniye için de proje çalışmalarına başladık. Portföyümüzü genişletmek için yeni fırsatlarla da ilgileniyoruz” dedi.

TÜM PAYDAŞLARIMIZ İÇİN EN YÜKSEK PAHASI YARATMAYI HEDEFLİYORUZ

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın arz sonrası halka açıklık oranını yüzde 10,08 olacağına dikkat çeken Canbaş, şöyle konuştu: “Öncelikle belirtmeliyim ki biz bir GYO değiliz. Bu nedenle halka açıklık oranımız da GYO’lara nazaran çok daha düşük. AVM ve ofis yüklü kira geliri getiren varlıkları portföyünde bulunduran yatırımcı ve işletmeci bir şirketiz. Kira kontratlarımız baz kira ve ciro kira olmak üzere 2 ana ögeden oluşuyor. Baz kira ile enflasyona karşı muhafaza sağlarken, ciro kira üzerinden yaratılan artı bedel ile gerçek getiri elde ediyoruz. Konut yüklü bir şirket olmadığımız için de yüksek seyreden konut kredisi faizlerinden etkilenmiyoruz. Kiracı seçimlerinde maksat kitle ve konsepti dikkate alıyoruz. Memleketler arası zincir markalara tartı veriyoruz. Bu da ticari gayrimenkullerimizi sürdürülebilir bir formda yönetmemize imkan tanıyor.” 

2023’te 100 MİLYON ZİYARETÇİYE ULAŞTIK

Bulunduğu birçok vilayette kentin adet bazında en büyük yahut tek AVM’si olarak hizmet veren RGY’nin, 2023 yılında yıllık yaklaşık 100 milyon ziyaretçi sayısına ve yüzde 97,3 doluluk oranına sahip olduğunu söz eden Özgür Canbaş, istikrarlı bir formda kira gelirlerini artırdıklarını belirterek, şunları söyledi: “2022 yılı itibariyle hem kesim tekrar ivme kazandı hem de enflasyona karşı muhafaza sağlayan baz kira gelirleri ve artı bedel yaratan ciro kira gelirlerinin tesiriyle, yatırım gayeli gayrimenkullerden elde edilen düzeltilmiş kira gelirleri (iş iştiraklerinin Şirket’in hissesi oranında elde ettikleri kira gelirleri dahil), 2023 yılında, 2021 yılına oranla enflasyona ek olarak  yüzde 51 artış göstererek 5,7 milyar TL’ye ulaştı. Düzeltilmiş FAVÖK ise 2021 yılındaki düzeyine nazaran, enflasyona ek olarak yüzde 42’lik artışla 2023 yılında 3,7 milyar TL düzeyine yükseldi. Bu durum, RGY’nin yüksek enflasyon periyodunda bile gelirlerini ve maliyetlerini sıkı takip ettiğini ve gerektiği yerde süratli aksiyon aldığını gösteriyor. RGY’nin güçlü operasyonel ve finansal performansı ile 31 Aralık 2021 prestijiyle 37,3 milyar TL olan düzeltilmiş net banka borçluluğu da yüzde 42’lik azalışla 31 Aralık 2023 prestijiyle 21,8 milyar TL düzeyine geriledi. RGY’nin başarılı iş stratejileri ve operasyonel verimliliği, gelirimizin artmasını ve özkaynaklarımızın yükselmesini de sağladı. 31 Aralık 2021’de 22,9 milyar TL olan özkaynaklarımız, 31 Aralık 2023’te 55,7 milyar TL’ye yükseldi.

İlginizi Çekebilir;  Türkiye'nin İlk Dijital Portföy Yönetimi Hizmeti Akbank Mobil'de!

SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEĞE YATIRIM YAPIYORUZ 

Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın sürdürülebilir ve etrafa hassas, kârlı, fark yaratan, toplumsal, ticaret ve iş hayatına katkıda bulunan, milletlerarası standartlarda ticari gayrimenkul projeleri geliştirerek, tüm paydaşları için en yüksek kıymeti yaratmayı hedeflediğini belirten Özgür Canbaş, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa, Orta Asya ve Afrika’ya yayılan geniş bir coğrafyada 30 farklı ülkede inşaat, gayrimenkul, sıhhat, güç ve petrokimya alanlarında faaliyet gösteren Rönesans Holding’in sürdürülebilirlik gayeleri tüm iştiraklerini de kapsıyor. Rönesans Gayrimenkul Yatırım olarak birebir amaçlar doğrultusunda hareket ediyoruz. Mimari dizaynın başlangıcından geliştirme ve operasyona alma süreçleri de dahil olmak üzere sürdürülebilir kalkınma unsuruyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. AVM’lerimizde de sürdürülebilir geleceğe katkı sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Karbon azaltım çalışmalarımız sonucunda ortak alan tüketimlerinden kaynaklı emisyonlar 2022 yılında, 2017’ye nazaran yüzde 40 azaltıldı. AVM portföyümüzdeki brüt kiralanabilir alanın yüzde 90’ı BREEAM’den ‘Outstanding’, LEED’den ‘Platinum’ yahut ‘Gold’ sertifikalarından en az birini almış durumda. BREEAM tarafından tüm varlıklar için ‘Outstanding’ sertifikası kazanmak “küresel manada ender bir başarı” olarak bedellendiriliyor. Ayrıca alışveriş merkezlerimizin yeşil elektrik gereksinimini sağlamak üzere küme şirketlerimizden Rönesans Güç iş birliğinde lisansız rüzgâr gücü yatırımı yapmayı planlıyoruz.”

Rönesans Gayrimenkul’ün çatı şirketi Rönesans Holding, dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Avrupa’da 9’uncu sırada yer alırken, Türk şirketleri ortasında liderliğini koruyor. Memleketler arası tecrübesini, ileri mühendislik bilgisi ve finansal gücüyle bir ortaya getiren Rönesans Kümesi; ortakları GIC, Meridiam Infrastructure, Sojitz, Samsung C&T, TotalEnergies ve Dünya Bankası kuruluşu IFC (grubun azınlık hissedarlarından) ile birlikte Türkiye ve yurt dışındaki öncü projelere yaptığı 8 milyar Euro’nun üzerindeki yatırım ile dikkat çekiyor. 

İlginizi Çekebilir;  Emirates, Kabin Memuru Alımlarına Devam Ediyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.