DOLAR 32,1739 -0.06%
EURO 35,0164 -0.19%
ALTIN 2.428,19-0,04
BITCOIN 22223590.32315%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

QNB Finansbank, ‘Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’nda Adana reel sektör temsilcileri ile bir araya geldi.
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • QNB Finansbank, ‘Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’nda Adana reel sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

QNB Finansbank, ‘Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’nda Adana reel sektör temsilcileri ile bir araya geldi.

ABONE OL
24 Mayıs 2024 13:42
QNB Finansbank, ‘Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’nda Adana reel sektör temsilcileri ile bir araya geldi.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

QNB Finansbank, “Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları” kapsamında gerçek dal temsilcileri ile bu kere de Adana’da bir ortaya geldi. Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Lideri Zeki Kıvanç’ın ve QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan’ın konuşmacılar ortasında yer aldığı buluşmada dijitalleşen dünyada ticaret mercek altına alındı.

QNB Finansbank Dijital Köprü Anadolu Buluşmaları’nda, dijitalleşmenin ticaretteki kıymeti, yeşil finansman ve sürdürülebilirlik üzere KOBİ’lerin dijital dönüşüm ile işlerini nasıl büyütebileceklerine dair hususlar ele alındı. Adana gerçek dal temsilcilerinin katıldığı buluşmada, kentte faaliyet gösteren KOBİ’leri ve öteki işletmeleri dijital dönüşüm ile bir arada bekleyen fırsatlar üzerine konuşuldu. Panel ve öncesinde gerçekleşen özel ‘KOBİ’ler için dijitalleşme seansında, e-ihracat ve e-ticaretteki son trendler, QNB Finansbank’ın dijital ticaret ve yeşil dönüşüm alanındaki çalışmaları Türkiye ekonomisindeki son periyot değerlendirmeleriyle birlikte paylaşıldı.

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Lideri Zeki Kıvanç yaptığı konuşmasında Adana Sanayi Odası olarak dijitalleşmeyi işlerinin merkezine alarak, bir sürdürülebilirlik merkezi kurduklarını söyledi. Kıvanç, “Rekabette öne geçmek için üretimden satış ve pazarlamaya kadar verimliliğin artırılması konusunda çalışıyoruz. Dijitalleşmeye yatırım yapıyoruz. E-fatura ve e-arşiv üzere birçok işletmenin rahatlıkla kullanabileceği uygulamalarla verimliliği artırıyoruz. Dijitalleşmeyen şirketler bir mühlet sonra rekabette yer almayacak ve yok olacaklar” dedi. Kıvanç, Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB üzerinden verilen dayanakların de takip edilmesinin ehemmiyetine vurgu yaptı. Kıvanç, “Yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeye ehemmiyet verelim. AB bu işi başa koydu, dünyanın geleceği ve bizim ticaretimizin sürekliliği için bunu yapmak zorundayız” dedi. 

Adana’nın yıllık 3 milyar dolar ihracatı ile endüstrileşen ikinci kent olduğuna dikkat çeken Kıvanç, yeni organize endüstrileri ve var olan organize saniyelere yapılan yeni yatırımlarla Adana’nın en çok yatırım yapılacak vilayetlerden biri olacağını söyledi. 

İlginizi Çekebilir;  Gölcük Koray Aydın Parkı mevkiinde bulunan atıl haldeki kalıcı iş merkezi, Gölcük Belediyesi'nin girişimleri sonucunda eğitim yuvasına dönüştü

Tan: “Rekabette ayrışabilmek için dijitalleşme artık zorunluluk”

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, QNB Finansbank Dijital Köprü Anadolu Buluşmalarının bugün 13.’sünü gerçekleştirdiklerini bertilerek, “Adana’ya da ikinci gelişimiz. Adana ilimiz ticaretiyle potansiyeli yüksek bir kentimiz. Biz de burada Adana gerçek dal temsilcileri ile bir ortaya gelerek, dijital dönüşüm ve yeşil dönüşümün geleceğimize katkılarını konuştuk. Anadolu Buluşmalarını hayata geçirmekte en büyük motivasyonumuz banka olarak alanda olmak. Biz QNB Finansbank olarak alanda olmaya, müşterilerimizi alanda anlamaya ve yapabileceklerimizi birlikte tartışarak, önümüzdeki periyodu birlikte kurgulamaya inanan bir bankayız. Bugün Dijital Köprü’yü yaklaşık 300 bin müşterimiz kullanıyor. Dijital Köprü ile bankacılık süreçlerinden, e-dönüşüm süreçlerine, insan kaynakları uygulamalarına kadar birçok bahiste hükmî müşterilerimize yarar sağlıyoruz. Ayrıyeten e-hizmet alan QNB Finansbank müşterileri Dijital Köprü’yü ömür uzunluğu fiyatsız kullanabiliyorlar” dedi. Tan, dijitalleşmenin hukukî işletmeler için son on yılda tahminen bir tercih olduğunu, çok yakın vakitte muhtaçlık haline dönüştüğünü fakat önümüzdeki yıllarda artık mecburilik olacağını lisana getirerek, “Dijitalleşme sürat demek, fiyat avantajı demek, maliyet avantajı demek ve sonuç olarak rekabette öne geçmek demek” diye konuştu.   

Tan: “Bankalar ikiz dönüşümün tam ortasında” 

Bankaların tıpkı vakitte birer teknoloji şirketi olduğuna dikkat çeken Tan, “Yapay zekâ ile dünya değişik bir boyuta geçiyor. Banka olarak bu gelişimin tam ortasındayız ve burada olmak zorundayız. Örneğin, robotik süreç idaresi ile evvelden manuel olarak işleyen birçok süreci otomatize ettik. Müşteri tecrübesini güzelleştirecek ve iş süreçlerini kolaylaştıracak tüm mevzularda yeni teknolojileri bölümde öncü bir halde sistemlerimize entegre ediyoruz.

Dijital dönüşümün yanı sıra bir kıymetli husus da yeşil dönüşüm. Biz buna ikiz dönüşüm diyoruz artık. Dünyanın en büyük sıkıntılarından biri global ısınma lakin biz yeşil dönüşüme yalnızca etraf olarak bakmamalıyız. Ayrıyeten, yeşil dönüşümün iş dünyasını da ilgilendiren kıymetli bir tarafı var.  AB ülkelerine ihracat yapan firmaların karbon emisyonunun nötr olması gerekecek, yoksa ihracat yapamayacak, yüksek vergilere tabi olacak. Münasebetiyle maliyet ve rekabet avantajı sağlayabilmek için ihracatçıların yeşil dönüşüme de ayak uydurması gerekiyor. Biz de banka olarak ihracatçılarımızı desteklemek ismine yeşil kredi eserimizi hayata geçirdik. Karbon salınımını düşüren şirketler böylece kredi faizlerini düşürebiliyorlar” dedi.  

İlginizi Çekebilir;  Edremit'te yeni geri dönüşüm projeleri hayata geçiyor

Ekonomiye ait de görüşlerini de anlatan Ömür Tan, “Bu sürecin ve mevcut ekonomik siyasetlerin hakikat tarafta ilerlediğini düşünüyoruz. Rakamsal olarak da bunun yansımasını görüyoruz. Yanlışsız yolda ilerleniyor.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana 45 milyar dolar civarında yabancı sermaye girişi oldu. Lokal seçimlerden bu yana ise TCMB’nin döviz rezervlerinde çok önemli bir artış var. Son haftalarda günlük bazda neredeyse 2 milyar dolarlık rezerv biriktiriliyor diyebiliriz. KKM (kur muhafazalı mevduat) bakiyesindeki azalış tekrar hızlanmaya başladı. Bununla birlikte Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunda reyting artışları gelmeye başladı. İktisatta dezenflasyon için gerekli olan soğuma vakit içerisinde oluyor. Bu manada istikrarlı bir formda ilerlendiğini söyleyebiliriz.” dedi.

Dijital dönüşümün ticaretteki ve iktisattaki rollerinin ele alındığı panel öncesinde ‘KOBİ’ler için dijitalleşme seansı da gerçekleştirildi. QNB Finansbank Dijital Köprü Yöneticisi Demet Yaman’ın, StockMount COO Ç. Öcal Şeyhoğlu’nun ve Navlungo CEO & Co-Founder İsa Korkmaz’ın konuşmacı olarak yer aldığı seansta, şirketlerin süreçlerini neden dijitale taşınması gerektiği, dijitalleşme ile işletmelerin işlerini nasıl büyütebilecekleri, e-ihracat ve e-ticaretteki son trendler ele alındı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.