DOLAR 32,9642 0.19%
EURO 35,3541 -0.06%
ALTIN 2.467,48-0,07
BITCOIN 20155350.05534%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Maxxen Türkiye enerji endüstrisini dünyaya açacak

Maxxen Türkiye enerji endüstrisini dünyaya açacak

ABONE OL
17 Mayıs 2024 15:30
Maxxen Türkiye enerji endüstrisini dünyaya açacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenilenebilir güç kesiminin mühendislik firmalarından Kontek Güç, batarya depolama teknolojileri alanında muteber ve verimli tahliller sunacak Maxxen Energy’i hayata geçirdi. 25 milyon dolar yatırımla kurulan ve 2025 yılında faaliyete geçecek şirket, Çin’in güç depolama alanında önder üreticileri ortasında yer alan Hithium Güç ile özel stratejik paydaşlık muahedesi yaparak iki ülke ortasında güç köprüsü oluşturdu. Türkiye’de, geleceğin gücünü depolayacak olan Maxxen Energy, önümüzdeki 5 yıl içerisinde 10 GWh’lik güç depolama ekipmanları üretecek. 

Enerji verimliliği, otomasyon ve yenilenebilir güç alanlarında faaliyet gösteren Kontek Güç, kuruluşunun 30. yıldönümünde mahallî ve küresel ölçekte amaçlarını büyüttü. Şirket, öncelikle 25 milyon dolar yatırımla Aydın Ortaklar Sanayi Bölgesinde 10 bin metrekarelik alanda batarya güç depolama teknolojileri üretimi alanında iştiraki olan Maxxen Energy’yi hayata geçirdi. Akabinde, bu yeni yatırımla birlikte küresel amaçlarını belirleyen şirket; Çin’in dünyadaki birinci yedi batarya üreticisi ortasında yer alan Hithium Güç ile stratejik paydaşlık muahedesine imza attı.  Gerçekleştirilen stratejik iştirakle birlikte globalde ve yerelde daha sürdürülebilir güç sistemlerinin oluşturulması ve Türkiye’nin güç depolama alanında global bir güç pozisyonuna gelmesi hedefleniyor.

‘‘Yenilenebilir güç dalında yeni bir devri başlatıyoruz’’

Kontek Enerji’nin bölümdeki 30 yıllık bilgi ve tecrübesini Maxxen markası ile güç depolama alanına aktararak yenilenebilir güç alanında yeni bir periyot başlatmayı hedeflediklerini söyleyen Kontek Güç CEO’su Tolga Murat Özdemir; bölümü kıymetlendirdi ve yeni yatırımlarıyla ilgili şunları söyledi:

“Enerji muhtaçlığı önümüzdeki yıllarda global bazda en çok konuşacağımız mevzuların başında geliyor. 2035 yılı ulusal aksiyon planımıza nazaran; Türkiye’de güneş gücü kapasitemizin 53 GW’ye, rüzgar gücü kapasitemizin ise 30 GW’ye ulaşması hedefleniyor. Bu maksada ulaşmak için üstümüze düşen yatırımları gerçekleştirirken güç depolama teknolojileri ile üretilen enerjiyi daha sürdürülebilir ve verimli kullanabilmeyi de önceliğimize alıyoruz. Bu manada, sanayimizi büyütmek ve buradan doğacak enerjiyi depolamalı sistemler temelinde yenilenebilir kaynaklardan karşılamamız önemli’’ dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Chint Power'dan Türkiye'nin En Büyük Mikro Şebeke Uygulamalı Depolamalı Güneş Enerjisi Tesisi

‘‘Enerji kesiminin geleceğini depolamayla şekillendireceğiz’’

30 yıldır güç kesiminde fark yaratan projelere imza atmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Tolga Murat Özdemir sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Sağladığımız teknolojiler ile doğal etrafın ekonomik istikrar ve kaynaklarını korurken kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırıyor, güç gereksinimlerini yüksek performansla karşılıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında sürdürülebilir ve katma pahalı projelerle çevresel tesirlerin azaltılmasında değerli bir rol üstleniyoruz. 2024 birinci çeyrek  itibarı ile Türkiye’de 106.334 MWe olan toplam elektrik üretim kurulu gücümüzün 14.000 Mwe’nin GES’lerden ve 12.000 Mwe’nin RES’lerden oluştuğunu görüyoruz. Kontek Güç olarak, Türkiye’nin net sıfır emisyon amacına ulaşabilmesi için Solar Alliance partnerimizle birlikte 2024 yılında 300 MWp gücünde güneş gücü santrali kurulumuna katkıda bulunmayı hedefliyoruz. 2025 yılında faaliyete geçecek yeni yatırımımız Maxxen Energy yatırımımızla da karbon ayak izini azaltmanın en kıymetli yollarından biri olan ülkemizde GES ve RES’lerin artmasının garantisi olarak görülen güç depolama teknolojilerinde Türkiye’yi global bir güç haline getirmeyi hedefliyoruz’’ dedi. 

Hithium ile gerçekleştirdikleri stratejik paydaşlık ile pazardaki rekabet güçlerini artıracaklarını söyleyen Tolga Murat Özdemir enerji bölümünün geleceğini depolamayla şekillendireceklerini vurguladı.  

Yeni fabrika yıllık 3 GWh üretim kapasitesine sahip olacak

Kontek Güç’ün kalite garantisiyle üretilen güç depolama sistemleri sayesinde, güneş gücü projelerinde yakaladıkları başarıyı güç depolama teknolojileriyle birleştirerek kesime yenilik ve katma kıymet sunacaklarını belirten Kontek Güç CBDO’su Ayhan Şahin yeni yatırımla ilgili şu ayrıntıları paylaştı: 

Enerji depolama sistemleri üretim fabrikası Maxxen Energy’i Aydın Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 bin metrekare alana inşa ediyoruz. Üretim tesisimiz; yağmur suyu hasadı, proses atıkları geri dönüşümü, çatı GES sistemi ve sera alanı üzere teknolojileri barındıran akıllı bir bina olarak tasarlandı. Dış görünümü geleceğin teknolojisi ile paralel tasarlanan binamızın dış cephesi solar cam ile kaplanarak karbon nötr bir bina olarak faaliyet gösterecek. Yıllık 3 GWh üretim kapasitesine sahip olacak üretim tesisi, faaliyete geçtiğinde şirket istihdamımızı da yaklaşık yüzde 100 oranında artıracağız. Fabrikamız ile güç depolama teknolojileri alanında, enerjiyi daha sürdürülebilir ve verimli bir biçimde kullanmak için tahliller sunacağız’’ dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Abdi İbrahim, Körfez ülkelerine de ilaç olacak

“Bu paydaşlık, güç dalını yine şekillendirecek”

Enerji depolama eserlerinin başkan üreticilerinden biri olan Hithium Energy ile gerçekleştirdikleri iş birliğine ait açıklamalarda da bulunan Ayhan Şahin: “Hithium üzere dünya çapında önder bir şirket ile güçlerimizi birleştirmekten son derece memnunuz. Bu stratejik iştirak, daha pak bir geleceğe hakikat atılan değerli bir adımı temsil ediyor. Kelam konusu mutabakatın devamında sürdürülebilir güç alanında çığır açan yeniliklere imza atmak için birlikte gayret göstereceğiz Batarya güç depolama teknolojilerinin geniş kitlelere yayılmasını hızlandırarak, dünya çapındaki güç dönüşümüne kıymetli katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Önümüzde devirde bu paydaşlığın, güç depolama teknolojileri alanında ülkemizin güç bölümüne ne kadar değerli katkılar yapacağını daima birlikte göreceğiz.”

Enerji dönüşümünde Çin ve Türkiye birlikteliği

Çin Enerji Depolama Birliği datalarına nazaran 2023 yılında eser sevkiyatı bakımından dünyadaki birinci beş batarya üreticisi ortasında yer alan Hithium Kurucusu ve MEA bölgesinden Sorumlu Genel Müdürü Sean Sunming Huang ise mevzuyla ilgili şunları söyledi; “Türkiye pazarına ve güç dalındaki büyüme potansiyeline büyük değer veriyoruz. Hithium ve Maxxen ortasında gerçekleşen stratejik iştirak mutabakatı ile hem global hem de mahallî olarak daha sürdürülebilir güç sistemlerinin yaratılması ismine birlikte hareket edecek ve batarya güç depolama teknolojilerinin daha geniş kitlelere yayılmasını hızlandırarak, dünya çapında güç dönüşümüne katkı sağlayacağız. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.