DOLAR 33,0412 0.61%
EURO 36,0353 0.47%
ALTIN 2.562,890,53
BITCOIN 19107001.22164%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Liderlerin Gelecek Vizyonu: Yarının Şirketi için Yenilikçi Yaklaşımlar, Yatırımlar ve Hedefler
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Liderlerin Gelecek Vizyonu: Yarının Şirketi için Yenilikçi Yaklaşımlar, Yatırımlar ve Hedefler

Liderlerin Gelecek Vizyonu: Yarının Şirketi için Yenilikçi Yaklaşımlar, Yatırımlar ve Hedefler

ABONE OL
27 Nisan 2024 20:06
Liderlerin Gelecek Vizyonu: Yarının Şirketi için Yenilikçi Yaklaşımlar, Yatırımlar ve Hedefler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Panelde konuşan BSH Ev Aletleri Yönetim Kurulu Lideri Gökhan Sığın, en başta önderlerin toplumdaki ve şirketlerdeki dert ile tasayı gidermesi gerektiğini söyledi.

 

Capital, Ekonomist, Start Up ve CeoLife mecmuaları tarafından düzenlenen Uludağ İktisat Doruğu (UEZ Sapanca 2024), bu yıl 13’üncü kere Türkiye ve dünyanın saygın siyasetçilerini, iş dünyası başkanlarını ve akademisyenlerini ağırladı.

 

“Sorumlu ve Hassas Liderlik: Teknoloji ve Yapay Zekâ Çağında Gezegen ve İnsanlıkla Uyumlu Bir Sisteme Öncülük Etmek” temasıyla düzenlenen tepe ikinci gününde de ağır iştirakle gerçekleşti. 

 

UEZ Sapanca 2024’ün ikinci günündeki dördüncü panelin konusu “Liderlerin Gelecek Vizyonu: Yarının Şirketi İçin Yenilikçi Yaklaşımlar, Yatırımlar ve Hedefler” olurken, panelin sponsoru BSH oldu. 

 

Panelin moderatörlüğünü yapan Citibank Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Emre Karter, dünyada yaşanan meçhullüğü vurgulayarak, “Son 5 yılda olanları düşünürsek daima mi çalışmadığımız yerden gelir? Daima mi bilmediğimiz yerden çıkar? Ben bunu bir gemi seyahatine benzetiyorum. Son model dünyanın bütün sularını biliyor. Ancak gemi A noktasından B noktasına gidecek başına her şey gelebilir liderlik sezgilerimiz tam o noktada devreye giriyor” dedi.

 

Müşterilerin yarısı 10 yıl sonra olmayacak

Türkiye’de aile şirketi yapısının yüklü olduğuna işaret eden Fark Holding Yönetim Kurulu Lideri FARK LABS Kurucusu Ahu Serter, kendi şirket kıssalarının de Sirkeci’de başladığını aktardı. 2002 yılında şirketin seyahatine katıldığını 2015 yılından bu yana müşterilerinin kim olacağı sorusunu sormaya başladıklarını belirtti. Şu anki müşterilerin yarısının 10 yıl sonra olmayacağını belirten Serter, “Şirketler büyüdükçe profesyonelleştikçe sizin beğendiniz bir fikri getirdiğiniz vakit ikna ettiğiniz insan sayısı çoğaldıkça yeniliğe erişiminiz zorlaşıyor. Şu anda Türkiye’de neden yatırım yapılmaması konuşulurken, ben neden yatırım yapılmalı üzerinde duruyorum. Beşerler trenden iniyorken sizin trene binmeniz gerekiyor. Bunu uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Tüik: Ticari süt işletmelerince 897 bin 379 ton inek sütü toplandı

 

Nitelikli istihdam çok önemli

BSH Ev Aletleri Yönetim Kurulu Lideri Gökhan Sığın, her halükarda ümitli umutlu heyecanlı insanlara gereksinim duyulduğunu vurguladı. En başta önderlerin toplumdaki ve şirketlerdeki korku ile kaygıyı gidermesi gerektiğini söyleyen Sığın, “Fırsatlar her yerde. Bulunduğunuz noktadaki imkanları kullanmanız lazım. İktisadın temelinde istihdam, üretim, insan var. Nitelikli istihdam toplumun refahını ve üretimin niteliğini yükseltiyor. Ciromuzun yüzde 6’sını Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Bu o kadar büyük bir para ki… Neredeyse 100 milyon Euro’ya tekabül ediyor. Rekabetçiliğinizi geliştirecek fikirlere harcanan ölçüsü yüksek tutmak, toplumdaki emek sınıfları ortasında fark yaratmış oluyorsunuz. Zira şirketler kapalı sistemler değil, açık sistemler. Bütün bölümümüzün tesir alanı 600 bin kişi. Bu kadar kişinin niteliklerinin gelişmesi ve özelliklerinin gelişmesi öte yandan dünyanın her yanında rekabetçi kalmak ismine bütün dünyada beslenerek bulunmaya çalışılması bizi dünyadan başka bir noktaya ulaştırıyor” değerlendirmesini yaptı. 

Son birkaç yıla 600 çalışanı yurt dışına yolladıklarını açıklayan Sığın, “Fabrikamızdan 200 milyon Euro ihracat var. Vızır vızır çalışıyoruz. 5G hakkında da çok ağır çalışıyoruz. Nitelikli işgücünün artması çok değerli. Zira bu işlerinizi kıymetini artırıyor. Şirket olarak 600 çalışanımızı yurt dışında misyonlara gönderdik. Tesir alanımız yaklaşık 600 bin kişi. 130 bölge var kapsam alanımızda. 150 ülkeye eser gönderiyoruz” dedi.

 

Girişimlere 20 milyon dolarlık fon açtı

Son 5 yıldır yaşananlar ve bundan sonra yaşanan değişimlerin suratını daha evvel görmediğini kaydeden Akkök Holding CEO’su İhsan Gökşin Durusoy, değişime ayak uydurmanın şirketler için büyük ehemmiyet taşıdığını aktardı. Eskisine nazaran idare heyetlerinin ehemmiyetinin arttığını ve geçen yıldan bu yana bir organizasyonel değişiklik üstünde çalıştıklarını anlatan Durusoy, “Geçen seneye kadar bizde aile üyeleri operasyon olarak da işlerin içindeydi. Artık operasyon işleri profesyoneller tarafından yapılıyor. Şirketler biraz daha idare şuraları vasıtasıyla yönetiliyor. İdare heyetlerinde bilançolar devir tabloları kıymetlidir ancak o biraz dikiz aynasından geriye bakmak. Bizim bir hududumuz var. İdare şuralarında şirketlere yol gösterici rol üstlenmemiz gerekiyor. Örneğin bizim toplantı gündemimizde geçmiş periyot raporları yüzde 25-30’unu kapsıyor, yüklü stratejik planlar, İK planları konuşuluyor. Yıl başında şirket içi inovasyonu için Akkök Next ile teşebbüslere yatırım yapacağız. Bugün 20 milyon dolar fon, büyüyebilir. Geçen yıl başında yatırımına başladığımız epoksi eserimiz var. Teknolojik danışmanlıkla 130 milyon dolar yatırıma başladık ve yıl sonu üretime başlayacağız ”dedi.

İlginizi Çekebilir;  İyi bir ilişki için çiftlerin terapi alması gerekebiliyor! Aşkın, otomatik olarak iyi bir ilişkiyi getireceğinin garantisi yok!

 

Belirsizlik, riskler kadar fırsatları da içinde barındırıyor

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Lider Vekili ve CEO’su Mehmet Tütüncü, Yıldız Holding’in 80 yılının ardındaki sürdürülebilir muvaffakiyet stratejisini iştirakçilerle paylaştı. Değişimin daima ve mutlak olduğu günümüzde, meçhullüğü direktörün şirketler için en kritik yetkinliklerden biri olarak belirten Tütüncü, kelamlarına şöyle devam etti: “Belirsizliği çoklukla olumsuz bir durum olarak görüyoruz. Başka yandan belirsizlik, riskler kadar fırsatları da içinde barındırıyor. Burada değerli olan bakış açımızı, fikir sistemimizi değiştirerek sırf risklere odaklanmak yerine fırsatları da görebilmek. Ben bu devri yönetirken ‘temkinli iyimserlik’ ile hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. 

 

Verimliliğe katkı sağlayan kurum kültürü

Bir yandan süratli değişen kaidelerde, stratejinin de dinamik olması lazım. Bir öteki deyişle akışkan stratejiler üretmeliyiz. Besin ve perakende üzere iki değerli bölümde faaliyet gösteren bir holding olarak, ekosistemdeki dönüştürücü rolümüzün şuuruyla; tüm paydaşlarımızın itimat ortamında hareket ettiği, yaratıcı fikre, inovasyona ve verimliliğe katkı sağlayan bir kurum kültürüyle sürdürülebilir başarıyı hedefliyoruz. Değişimden etkilenen değil, değişimi yöneten bir şirket olarak iş dünyasına öncülük etmeyi amaçlıyoruz. Gelecek, varılan bir nokta değil, gelecek bir süreç. Münasebetiyle geleceği inşa edebilmek için değişimi kucaklamamız lazım. Bunu da ekosistemdeki sorumluluğumuzun şuuruyla paydaşlarımızla birlikte gerçekleştirmemiz gerekiyor.  Biz 80 yıldır olduğu üzere, tüm paydaşlarımız için, onlarla birlikte bedel üretmeye, ‘Mutlu Et Memnun Ol’ ideolojimiz ışığında toplumsal faydayı artırmayı sürdürürken; yeni coğrafyalara yapacağımız yatırımlarla da müspet etkimizi büyütmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.