DOLAR 33,0764 0.76%
EURO 36,0317 0.51%
ALTIN 2.555,870,27
BITCOIN 1907223-0.26745%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Konak Belediye Meclisi mayıs ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi
  • Haberler34
  • Gündem
  • Konak Belediye Meclisi mayıs ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi

Konak Belediye Meclisi mayıs ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi

ABONE OL
2 Mayıs 2024 20:54
Konak Belediye Meclisi mayıs ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konak Belediyesi’nin yenilenerek güçlendiğini söz den Lider Keyifli şeffaf idare unsuruna de vurgu yaparak, “Sadece meclis üyelerine değil, Konak halkıyla bilgilerimizi paylaşacağız” dedi.

Konak Belediye Meclisi mayıs ayının birinci toplantısını Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu’nun yönettiği oturumda yeni komiteler kuruldu. Lider Memnun, kurullardan gelen önergelerin oylanması sırasında şeffaf idare vurgusu yaparak, “Seçim bildirgemizde şeffaf bir idare anlayışı sergileyeceğimize yer vermiştik. Yalnızca meclis üyelerine değil, Konak halkıyla bilgilerimizi paylaşacağız. Vazifeye geleli bir ay oldu ve düzenleme yapıyoruz. Dataların süratlice toplanması, rapor haline getirilmesi ve aylık olarak web sitemizde yayınlanması gündemde” dedi.

Konak Belediyesi yenilenerek güçleniyor

Başkan Memnun meclis açılış konuşmasında belediyenin yenilenen bürokrat ve müdür takımlarını da açıkladı. Konak Belediyesi’nde Ahmet Giliz, Naime Beyazıt, Simge Eldeniz Lider Yardımcısı olarak vazifeye başlarken, Basın, Yayın ve Halkla İlgiler Müdürü Fırat Soylu, İmar ve Şehircilik Müdürü Pelin Kurultay Uymaz, Kentsel Tasarım Müdürü Naime Beyazıt, Mali Hizmetler Müdürü Zuhal Geçitli, Muhtarlık İşleri Müdürü Sinan Toygun, Özel Kalem ve Takviye hizmetleri Müdürü Cengiz Pamuk, Ruhsat ve Kontrol Müdürü Hümeyra Çelebi, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Erdal Özkaya, Veteriner İşleri Müdürü Abidin Efdal Melli, Yapı Denetim Müdürü Özgür Murat Ağar, Zabıta Müdürü Ali Balık oldu. Belediyenin şirketleri olan MERBEL Genel Müdürlüğüne Merbel Genel Müdürlüğüne Koray Ükünç, İZBEL Genel Müdürlüğüne ise Mustafa Burgaz geldi.

Yeni komiteler kuruldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle eşgüdüm sağlanması hedefiyle yeni kurullar kuruldu. Oybirliğiyle kurulması kabul edilen İleri Yaş Çalışmaları Komitesine Erhan Kahraman, Çetin Taylanhan, Murat Yıldız, Alaaddin Kurt ve İsmail İhtimam; Toplumsal Siyasetler Kuruluna Behçet Buyruk, İlhan Yaman, Murat Arat, Birol Özkardeşler ve Taner Deniz; Kooperatifler ve Pazar Yerleri Kuruluna Birol Özkardeşler, Murat Yıldız, Murat Arat, Erhan Kahraman ve Hasan Uzunkaya üye olarak seçildi. Öte yandan AK Parti’den istifa ederek MHP kümesine geçen Yusuf Çoban ve Ali Peynirci’nin seçildikleri kurul üyeliklerine devam etmesi kararlaştırıldı. Buna nazaran Yusuf Çoban Avrupa Birliği ve Dış Münasebetler Komitesi, Ali Peynirci ise İnsan Hakları ve Emek Kurulu üyeliğine devam edecek.

İlginizi Çekebilir;  Teknoloji şöleni SDN Summit 2024, 7.500 misafiri ağırladı!

Başkan Mutlu’dan Gürçeşme’de hukuka uygunluk vurgusu

Komisyonlardan gelen raporlarda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylanan, Konak İlçesi, 1/1000 ölçekli Gürçeşme 1. Etap Uygulama İmar Planı Revizyonuna askı mühleti içerisinde Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü TCDD 3. Bölge Müdürlüğü Emlak Servis Müdürlüğü’nün yaptığı itirazın uygun bulunmadığına dair önerge oyçokluğuyla kabul edildi. Bahisle ilgili konuşan Lider Keyifli, kararların ve uygulamaların hukuka uygun olarak yapılması gerektiğini söz ederek şunları söyledi:

“Gürçeşme planlarını çok önemsiyoruz. Yaptığımız incelemede en kolay dönüşüm alanı olarak Gürçeşme ve Beştepeler’i görüyoruz. Münasebetiyle bizim de isteğimiz Gürçeşme’nin hiçbir ziyan görmeden parselasyon sürecinin başlaması. Keşke yüzde 50 yüzde 50 İZBAN’a ortak olan kurumlar, 5 binlik planlar daha evvel yapılırken birbirinden haberdar olabilselerdi. İZBAN’ın yapmak istediği bu plan çok uzun yıllardır konuşulan bir mevzu. Bu plana kimsenin karşı çıkacağını da sanmıyorum. Kesinlikle olması gereken, İZBAN’ı da rahatlatacak bir plan. Yasal olarak da biz sahiden 5 bine alışılmamış 1 bini kabul edemeyiz. Bu öbür bir iptal konusu olur. Bu formda oylayalım ve 1/5000’in değişmesi için TCDD’nin Büyükşehir’e tekrar başvurmasını sağlayın. Bu ortada biz süratlice gidip Büyükşehir’deki yeni planlama takımıyla görüşelim.  Biz de 5 binden geçmesini destekleyelim. Arkadaşlarım zati 1/1000’i çalışmış, 5 bin değiştiği için binin de mecburen değişmesi gerektiğinden ötürü 1/1000’i değiştirmemiz gerek diyerek süreci olması gereken türel yolda bitirelim.”

Yeni bina inşaatında yolun kapanmaması için projeli önlem

Konak Belediyesi’nin Basmane’de inşa edilecek yeni binasının temel çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Lider Keyifli, çalışmalar sırasında yolun kapanmaması ve iş makinelerinin kolay çalışması için proje yapıldığını belirterek, “Hizmet binamız temel basamağında. Yüklenici firma inşaatın basitçe devam etmesi açısından bir proje değişikliği talebi var. Statikle ilgili değil, yolu kapamak zorunda kalmamak ve iş makinelerinin kolay çalışmasıyla ilgili bir talep. İnşaat mühendisi statik müellifimizden rica ettik, bir proje yapacak. İhale kanunumuz bütün değişikliklerin müteahhit tarafından projelendirilmemesini, kendi müelliflerimizin projelendirip yüklenicinin buna uygun yapmasını, bizim de denetlememizi emrediyor. Statik müellifimiz projeye başladı” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Nevşehir Belediyesi ekipleri, aşırı yağıştan etkilenen mahallelerde temizlik ve onarım çalışmalarını sürdürüyor

Dirençli bir Kemeraltı

Kemeraltı’ndaki dokumacılık deposunda çıkan yangınla ilgili gelen soruları yanıtlayan Lider Memnun, esnafın can güvenliğinin değerine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Kemeraltı’nın farklı bir formda ele alınması gerekiyor. Sayın Vali’yle de bu mevzuyu görüştüm. O da Basmane ve Kemeraltı çalışması konusunda istekli. Biz seçim periyodunda de bu mevzuya değindik. Dirençli bir Kemeraltı yaratmak gerekiyor. Geçtiğimiz günlerdeki yangın birinci sırada değil ikinci sırada oldu. Fakat ikinci sıranın çatısındaki yangını söndürürken maalesef birinci sıra da nasibini aldı. Bir yandan beşerler çok mağdur, eşyaları ve bina ıslandı. Binaya girmekte kahır olmadığını görmek için itfaiye raporlarını ve dayanıklılık testlerini istedik. Zira binaya can girecek. Ahşap çatılar çok ıslandı. Umarım en kısa vakitte rapor gelir ve esnafımız kaldığı yerden işine devam eder.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.