DOLAR 32,9859 0.26%
EURO 35,3734 -0.01%
ALTIN 2.467,75-0,06
BITCOIN 20172470.25112%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Klinik araştırmalar sayesinde yaşam süresi uzuyor

Klinik araştırmalar sayesinde yaşam süresi uzuyor

ABONE OL
18 Mayıs 2024 13:45
Klinik araştırmalar sayesinde yaşam süresi uzuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doç. Dr. Özünal, kanser, diyabet ve tansiyon üzere hastalıkların tedavisi için geliştirilen değerli ilaçlar sayesinde hayat müddetinin uzayabildiğini söyledi.

İstanbul Atlas Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Güneş Özünal, 20 Mayıs Dünya Klinik Araştırmalar Günü hasebiyle yaptığı açıklamada klinik çalışmaların ehemmiyetine ait açıklamada bulundu.

Klinik araştırmaların çağdaş tarihinin başlangıcı sayılıyor

Dünya Klinik Araştırmalar Günü’nün tarihçesine değinen Üyesi Doç. Dr. Zeynep Güneş Özünal, klinik araştırmaların çağdaş tarihinin 20 Mayıs 1747 tarihinde başladığının kabul edildiğini, bu nedenle 20 Mayıs Klinik Araştırmalar Günü olarak anıldığını söyledi.

Dr. James Lind’in skorbütle ilgili çalışması temel oldu

Bu özel günün tarihinin skorbüt hastalığı ile ilgili araştırmayla belirlendiğini belirten Doç. Dr. Zeynep Güneş Özünal, “Bu kıssa bir gemide geçer. Salesbury gemisinde bir doktorun denizcilerde vefata neden olan bir hastalığa skorbüte deva aramasıyla başlar. Denizcilerin beslenme ile eksiklikleri skorbüt ismi verilen diş etlerinde kanama, halsizlik ve mevte neden olan hastalığa neden olmaktadır.  Tabiplerin hastalıklara deva aramasının tarihi daha eskiye dayanmakla birlikte Dr. James Lind farklı olarak klinik belirtileri birbirine benzeyen 12 hastayı seçer ve farklı beslenmenin tesirini araştırır. Hastaları ikişerli kümelere bölerek 6 kümeye birebir beslenmelerinin dışında farklı ekler yapar. Bir küme denetim kümesi olarak deniz suyu eği alır. Birkaç hafta içinde limon ve portakal ile beslenen kümede bariz düzgünleşme bulguları saptanır. Bugün güzel bildiğimiz C vitamini ve skorbüt hastalığı ilgisi bu araştırmanın sonuçlarıyla aydınlanmıştır” diye konuştu.

Klinik çalışmalar, yeni tedaviler için adımdır

Klinik araştırmaların, yeni tıbbi tedavilerin, ilaçların yahut prosedürlerin aktifliğini ve güvenliğini pahalandırmak için yapılan bilimsel çalışmalar olduğunu kaydeden Doç. Dr. Zeynep Güneş Özünal, “Klinik ilaç araştırmaları yahut öteki bir deyişle klinik çalışmalar, ilaçların beşerdeki farmakolojik tesirlerini bahis alır.  Klinik araştırmalar, istekli iştirakçiler üzerinde denetimli bir halde yapılan testler, ilaçların yahut tedavi prosedürlerinin tesirlerini belirlemek için müşahede ve değerlendirmeleri içerir. Bu çalışmalar, yeni tedavilerin geliştirilmesi, ruhsat süreçlerinin tamamlanması ve genel olarak sıhhat alanındaki bilgiyi artırmak için kıymetli bir adımdır” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Huzursuz bacak sendromu genç yaşlı herkesi etkiliyor! Demir eksikliğinde ve gebelikte risk artıyor!

Etkili ve inançlı tedavi teknikleri için önemli

Klinik araştırmaların yeni ilaçların, tedavi tekniklerinin ve tıbbi aygıtların geliştirilmesinde kilit rol oynadığını vurgulayan Doç. Dr. Zeynep Güneş Özünal, “Klinik öncesi araştırmalar dediğimiz hücrelerde yahut hayvanlarda yapılan laboratuvar araştırmaları kıymetli olmakla birlikte elde edilen sonuçların klinik araştırmalarla desteklenmesi gerekir. Klinik araştırmalar yeni tedavilerin geliştirilmesi, yeni ilaçların, tedavi prosedürlerinin ve tıbbi aygıtların geliştirilmesinde kilit bir rol oynar” dedi.

Hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir

Bu çalışmalar sayesinde hastalıkların tedavisi için daha tesirli ve inançlı prosedürler bulunabileceğini belirten Doç. Dr. Zeynep Güneş Özünal, “Klinik araştırmalar, mevcut tedavilerin güzelleştirilmesine de katkı sağlar. Var olan tedavilerin aktifliğini ve güvenliğini pahalandırmak için yapılan klinik araştırmalar, mevcut tedavilerin güzelleştirilmesine ve daha güzel sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur. Hastalıkların daha düzgün anlaşılmasını, hastalıkların nedenlerini, belirtilerini, ilerlemesini ve tedavi seçeneklerini daha uygun anlamamıza tekrar klinik araştırmalar yardımcı olur. Bu sayede hastalıkların önlenmesi, teşhis ve tedavi süreçlerinin geliştirilmesi mümkün olabilir” diye konuştu.

Bilim beşerlerine rehberlik eder, literatüre katkı sağlar

Klinik araştırmaların, tıbbi bilginin artırılmasına kıymetli oranda katkıda bulunduğunun altını çizen Doç. Dr. Zeynep Güneş Özünal, “Bu çalışmaların sonuçları, tıbbi literatüre katkı sağlar ve öbür tabiplere ve araştırmacılara rehberlik eder. Klinik araştırmalar sıhhat alanında kıymetli bir role sahiptir” dedi.

Yaşam müddetini uzatmada klinik çalışmaların değeri büyük

 Klinik araştırmaların sıhhat alanında birçok hususta ve sorunun tahliline katkıda bulunabildiğini tabir eden Doç. Dr. Zeynep Güneş Özünal, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Hastalıkların daha uygun anlaşılması, önlenmesi ve tedavi edilmesi epey değerlidir. En çok yeni ilaç geliştirme alanında katkı sağlar. Kanser alanında yeni tedaviler, yeni geliştirilen ilaçlar klinik araştırmalar sayesindedir. Hipertansiyon, diyabet üzere toplumda sık görülen hastalıkların tedavisinde kıymetli ilaçlar ömür müddetini uzatmıştır. COVID-19 pandemisinde aşılar klinik araştırmalar ile geliştirilmiştir.

İlginizi Çekebilir;  Çocuklar bayramları doya doya yaşamalı!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.