DOLAR 33,0450 0.67%
EURO 36,0294 0.51%
ALTIN 2.559,940,43
BITCOIN 0%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Huzursuz bacak sendromu genç yaşlı herkesi etkiliyor! Demir eksikliğinde ve gebelikte risk artıyor!
  • Haberler34
  • Gündem
  • 3.Sayfa
  • Huzursuz bacak sendromu genç yaşlı herkesi etkiliyor! Demir eksikliğinde ve gebelikte risk artıyor!

Huzursuz bacak sendromu genç yaşlı herkesi etkiliyor! Demir eksikliğinde ve gebelikte risk artıyor!

ABONE OL
26 Nisan 2024 15:12
Huzursuz bacak sendromu genç yaşlı herkesi etkiliyor! Demir eksikliğinde ve gebelikte risk artıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Huzursuz bacak sendromunun her yaşta görülebildiğini, çoklukla akşam saatlerinde ve gece uyku öncesinde şiddetlenen bir huzursuzluk hissi ile geldiğini anlatan uzmanlar, gece saatlerinde bacaklarda meydana gelen bu huzursuzluk ve hareket muhtaçlığının, kişinin uykuya dalmakta zorlanmasına neden olabildiğini söylüyor.

Özellikle demir eksikliği ve tiroid işlev bozukluğu üzere metabolik nedenlerin yanı sıra şeker hastalığı üzere durumların da bu sendromun ortaya çıkma mümkünlüğünü artırabildiğini kaydeden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, “Özellikle gebelik periyodunda demir eksikliği olan bayanlar ortasında sıkça görülüyor. Gebelikte demir depolarının yetersiz olması, huzursuz bacak sendromu ve buna bağlı uyku sorunlarıyla karşı karşıya kalma riskini artırabiliyor.” dedi.

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, huzursuz bacak sendromu hakkında bilgi vererek, tedavi seçeneklerini anlattı.

Huzursuz bacak sendromu her yaşta görülebiliyor

Huzursuz bacak sendromunun, toplumda hayli yaygın olan ve temel olarak uyku sorunları yaratan değerli bir durum olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Barış Metin, her yaşta görülebildiğini, ekseriyetle akşam saatlerinde ve gece uyku öncesinde şiddetlenen bir huzursuzluk hissi ile olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Barış Metin, “Bu his çoklukla insanlarda hareket etme muhtaçlığı uyandırır ve bacakları daima olarak hareket ettirme ihtiyacına yol açar. Lakin, hareket etmek süreksiz bir rahatlama sağlasa da huzursuzluk hissi çoklukla geri döner. Gece saatlerinde bacaklarda meydana gelen bu huzursuzluk ve hareket gereksinimi, kişinin uykuya dalmakta zorlanmasına neden olabilir. Bilhassa demir eksikliği ve tiroid işlev bozukluğu üzere metabolik nedenlerin yanı sıra, şeker hastalığı üzere durumlar da huzursuz bacak sendromunun ortaya çıkma mümkünlüğünü artırabilir. Bu durum, bilhassa gebelik devrinde demir eksikliği olan bayanlar ortasında sıkça görülür. Gebelikte demir depolarının yetersiz olması, huzursuz bacak sendromu ve buna bağlı uyku sorunlarıyla karşı karşıya kalma riskini artırabilir. Fakat, her vakit altında demir eksikliği yatması gerekmez; bazen B kümesi vitamin eksikliği üzere öbür beslenme eksiklikleri de tesirli olabilir.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  İzmir Eşrefpaşa Hastanesi'ne ek hizmet binası geliyor

Altta yatan nedenlerin belirlenmesi önemli

Bu durumla başa çıkmak için öncelikle altta yatan nedenlerin belirlenmesi ve tedavi edilmesinin kıymetli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Barış Metin, “Eğer demir eksikliği yahut vitamin eksikliği üzere beslenme eksiklikleri varsa, destek edilmesi önerilir. Lakin, bu tedbirlere karşın belirtiler düzelmiyorsa yahut altta yatan nedenler yoksa, ilaç tedavisi gerekebilir. Huzursuz bacak sendromunda sıklıkla kullanılan ilaçlar, beyindeki dopamin ölçüsünü arttıran ilaçlardır. Bu ilaçlar ekseriyetle birinci basamak tedavisi olarak kullanılır ve Parkinson hastalığının tedavisinde de kullanılan ilaçlardır.” diye konuştu.

Uygun tedavi ile kişinin hayat kalitesi artırılabiliyor

Beyinde ve omurilikte dopamin düzeyindeki değişikliklerin huzursuz bacak sendromunun nedeni olduğunun düşünüldüğünü de anlatan Prof. Dr. Barış Metin, “Özellikle ilaçların önemli yan tesirleri yahut bağımlılık riski olmadığı için hastaların endişelenmesine gerek yoktur. Huzursuz bacak sendromu ile ilgili en kıymetli noktalardan biri, belirtilerin yönetilebilir olduğu ve uygun tedavi ile kişinin hayat kalitesini artırabileceğidir.” dedi.

Çay ve kahve üzere kafeinli içeceklerin tüketiminden kaçının

Huzursuz bacak sendromuyla başa çıkmak için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirme ve muhakkak besinleri tüketme yahut tüketmemenin kıymetli bir rol oynayabileceğini lisana getiren Prof. Dr. Barış Metin, “Özellikle demir eksikliği ve vitamin eksikliği üzere beslenme eksiklikleri varsa, buna yönelik beslenme tahlilleri denenebilir. Besin destekleri almak da bir seçenek olabilir; demir destekleri bilhassa demir eksikliğini gidermek için tesirli olabilirken, B kümesi vitamin destekleri de vitamin eksikliğini telafi edebilir. Akşam saatlerinde huzursuz bacak sendromunun şiddetini arttıran ve uykuyu bozan ağır yemeklerden kaçınmak da değerlidir. Bilhassa çay ve kahve üzere kafeinli içeceklerin tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Kafeinli içeceklerin uyarıcı tesiri, huzursuz bacak sendromunun belirtilerini arttırabilir ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir.”

Egzersiz yapmak belirtileri hafifletebilir lakin temel sorunu çözmez

İlginizi Çekebilir;  TOD 46.Bahar Sempozyumu 3-5 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da

Huzursuz bacak sendromunun, birçok beşerde hareket etme dürtüsü oluşturabildiğini de kaydeden Prof. Dr. Barış Metin, “Bu dürtüyle birlikte, beşerler sıklıkla idman yaparak huzursuzluğu hafifletmeye çalışırlar. Lakin, bu süreksiz bir rahatlama sağlayabilir ve kalıcı bir tahlil olmayabilir. Konutta bisiklet sürmek yahut bacaklarını çevirmek üzere hareketler, o anda uygun hissettirebilir. Lakin, bu cins idmanların uzun vadeli tesiri hudutlu olabilir. Huzursuzluk hissettiğinizde idman yapmak, belirtileri hafifletebilir lakin temel sorunu çözmez. İdman sırasında süreksiz bir rahatlama sağlansa da huzursuzluk hissi tekrar gelebilir. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek yahut sistemli aerobik idmanlar yapmak, genel uyku kalitesini artırabilir. Fakat, huzursuz bacak sendromu üzere spesifik bir durumu tedavi etmek için idman yapmanın aktifliği sonlu olabilir.” diye konuştu.

Evde uygulanabilecek doğal destekler işe yarıyor mu?

Bu sendromla başa çıkmak için, kimi doğal tahliller ve uyku hijyeni uygulamalarının da önerilebileceğini tabir eden Prof. Dr. Barış Metin, “Ancak, kimi durumlarda ilaç etkileşimleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Konutta uygulanabilecek doğal desteklerin yahut çayların huzursuz bacak sendromunu durdurması mümkün değildir. Lakin, sistemli uyku sistemi ve uyku hijyeni uygulamaları belirtileri hafifletebilir. Bu, sistemli saatlerde ahenge ve uyanma, akşam saatlerinde uyarıcı hususlardan kaçınma (örneğin çay ve kahve), ve rahatlatıcı aktiviteler yapma üzere alışkanlıkları içerir.” dedi.

Antidepresan üzere ilaçlar huzursuz bacak sendromuna neden olabiliyor

Özellikle psikiyatri ilaçlarının huzursuz bacak sendromu belirtilerini artırabildiğini de kaydeden Prof. Dr. Barış Metin, “Antidepresanlar üzere ilaçlar, birtakım hastalarda huzursuz bacak sendromuna neden olabilir yahut belirtileri kötüleştirebilir. Bu durumda, psikiyatri tabibine danışmak ve ilaç tedavisini tekrar kıymetlendirmek değerlidir. Huzursuz bacak sendromu, ruhsal huzursuzluklarla karıştırılabilir. Fakat, huzursuz bacak sendromunda kişinin bacaklarında huzursuzluk hissetmesi değerli bir belirtidir. Ruhsal huzursuzluk yaşayan beşerler ekseriyetle iç huzursuzluk hissederken, huzursuz bacak sendromu hastaları hareket etmekle belirtileri hafifletebilirler.” formunda kelamlarını tamamladı.

İlginizi Çekebilir;  Fatih Terim başkanlık adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulundu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.