DOLAR 32,9971 0.3%
EURO 35,4304 0.16%
ALTIN 2.477,310,33
BITCOIN 20173900.29387%
İstanbul
25°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Kaspersky, H2 2022 ve 2023 için ESG raporunu yayınladı

Kaspersky, H2 2022 ve 2023 için ESG raporunu yayınladı

ABONE OL
20 Mayıs 2024 13:18
Kaspersky, H2 2022 ve 2023 için ESG raporunu yayınladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rapor, şirketin ESG öncelikleri olarak belirlediği beş stratejik alanı kapsıyor: Daha inançlı siber dünya, geleceğin teknolojisi, daha inançlı gezegen, insanların güçlendirilmesi, etik ve şeffaflık.

 Daha inançlı bir dünya inşa etme misyonunu 25 yılı aşkın müddettir sürdüren Kaspersky, sırf siber müdafaa teknolojileri üreterek değil, tıpkı vakitte çok sayıda ESG projesine yatırım yaparak daha sürdürülebilir bir dünya yaratılmasına faal olarak katkıda bulunuyor. Kaspersky, 2023 yılında şirketin milletlerarası GRI ve SASB standartlarına uygun olarak hazırlanan birinci Sürdürülebilirlik raporunu paylaştı.

Daha inançlı siber dünyayı inşa etmek

Kaspersky, birinci sınıf güvenlik tahlilleri ve hizmetleriyle tehditlerle gayret ederek siber dirençli bir geleceğin şekillendirilmesinde değerli rol oynuyor. 200’den fazla ülke ve bölgede faaliyet gösteren Kaspersky, dünyanın dört bir yanından gerçek vakitli istihbarat toplayarak tehdit ortamındaki çeşitli güvenlik sıkıntılarıyla uğraş ediyor. Bu gayretler, her gün 411 bin yeni ziyanlı belgenin tespit edilmesiyle sonuçlanıyor. Kaspersky, raporlama devrinde 437 milyondan fazla siber saldırıyı önlediğini açıkladı.

Her büyüklükteki işletme için en önemli tehditlerden birini fidye yazılımları oluşturuyor. Kurumları bu acil tehditten korumak için Kaspersky uzmanları, 2022 ve 2023’ün ikinci yarısında 43 yeni fidye yazılımı ailesi ve bunlar üzerinde 23 binden fazla değişiklik keşfetti. Yalnızca 2023 yılında siber hatalılar, 53 bini kurumsal ve 6 bini küçük ve orta ölçekli işletmelerle bağlantılı olmak üzere binlerce kullanıcıyı hücumlarında amaç aldı.

Kaspersky araştırmacıları, kurbanlarını ferdî aygıtları üzerinden gizlice izlemek için kullanılan programlar olan stalkerware (takip yazılımı) akınlarının sayısında da daima bir artış olduğunu tespit etti. Kaspersky güvenlik tahlilleri bu istikamette dünya çapındaki kullanıcılara yönelik 31 binden fazla saldırıyı kayıt altına aldı. Bu çeşit taarruzların kurbanlarını çoğunlukla taciz içeren ilgiler yaşayan bayanlar oluşturuyor. Kaspersky, dünyanın dört bir yanındaki kâr emeli gütmeyen kuruluşlar, dal uzmanları, araştırma şirketleri ve devlet kurumlarıyla iş birliği yaparak siber taciz problemini ele almak için çalışıyor.

İlginizi Çekebilir;  Tekelleşme Küçük Ölçekli Yapay Zeka Şirketlerini Zorluyor

Geleceğin teknolojisini uyarlamak 

Kaspersky, dünya çapındaki kurumları ve kullanıcıları siber tehditlere karşı muhafazanın yanı sıra, BT dalında Siber Bağışıklık yaklaşımına öncülük ederek siber esneklik çağına yanlışsız kıymetli bir adım daha attı. Kaspersky, uzun yıllara dayanan başarılı tecrübesinden yararlanarak, tasarım gereği inançlı olan siber-fiziksel sistemler yaratıyor. Bunlar ek siber güvenlik yazılımına yahut müdafaa araçlarını yönetmeye gerek kalmadan tabiatı gereği inançlı ve emniyetli bir ortam sunuyor. Raporlama periyodunda KasperskyOS üzerinde çalışan iki Kaspersky tahlili, Kaspersky Secure Remote Workspace ve Kaspersky Automotive Secure Gateway, 2022 yılında Çin’de düzenlenen Dünya İnternet Konferansında ödül aldı.

İnovasyon bir şirketin büyümesinde çok değerli bir öge olduğundan, Kaspersky daima olarak yeni uzun vadeli siber güvenlik teknolojileri geliştirmeye odaklanıyor ve ilgili alanlarda patent müracaatları yapıyor. Kaspersky, 2022-2023 raporlama devrindeki buluşları için 231 patent aldı. Şirket ayrıyeten eserlerini geliştirirken açık kaynak hareketinin gelişimine faal olarak katkıda bulunuyor. Sadece 2022-2023 döneminde Kaspersky, tüm geliştirici topluluğunun teknolojilerine erişmesini sağlayan 20 açık kaynak projesi yayınladı.

Çevresel tesirin azaltılması

Ürünlerin ambalajı, dünya çapında üretilen toplam atığın yaklaşık %40’ını oluşturuyor. Kaspersky, piyasaya sürdüğü fizikî eserlerin sayısını azalttı ve artan sayıda bölgede çevrimiçi lisans satışına geçti. Raporlama periyodunda Kaspersky’nin B2C satışlarında kutulu eserlerin hissesi %11’den %7’ye düştü. Birebir vakitte elektronik lisansların ve POSA kartlarının global satışlardaki hissesi %40’a yaklaştı ve bu oran gelecekte de artacak. Çevresel ayak izini en aza indirmek için plastik ambalaj üretimini azaltmaya daha fazla katkıda bulunmak hedefiyle Kaspersky, Ağustos 2023’te müşterilerini eserlerini perakende mağazalarından satın almak yerine çevrimiçi olarak e-satın almaya teşvik etmek için “Perakendeden aboneliğe” projesini başlattı.

Kaspersky siber güvenlik eserleri, atmosfere karbondioksit salınımının azaltılmasına da katkıda bulunuyor. Kaspersky tahlilleri, 2022’de siber hatalıların sızdıkları aygıtların bilgi süreç kaynaklarından yararlanarak yaptıkları madenciliği gizlemeye yönelik eforlarını açığa çıkaran 200 milyondan fazla teşebbüs tespit etti. Bu tehditler kıymetli ölçüde elektrik tüketiyor. Kaspersky, bireyleri kapalı madencilikten koruyarak sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuyor ve böylelikle atmosfere 3 bin tona kadar karbondioksit kirliliğini önlüyor. Bu, 652 arabanın yıllık emisyonuna denk.

İlginizi Çekebilir;  Bitdefender 2024 Tüketici Siber Güvenlik Değerlendirme Raporunu Yayınladı

İnsanları güçlendirmek

Şirket, çalışanlarının hem mesleksel hem de şahsî gelişimlerine katkıda bulunmak hedefiyle tüm çalışanlarına kurum içi ve kurum dışı eğitim imkanları sunuyor. İş, satış yahut ferdî hünerlerini geliştirmek için kurslara kaydolmalarını, yabancı lisan öğrenmelerini ve kurum dışı eğitim kurslarına ve aktifliklerine katılmak için müracaatta bulunmalarını sağlıyor. Çalışanların gelişim fırsatlarını daha da genişletmek hedefiyle, şirketin 2023 yılında eğitim ve gelişim harcamaları bir evvelki yıla nazaran %13,5 oranında artırıldı.

Kaspersky, 2022’deki Memleketler arası Engelliler Günü vesilesiyle, şirketin engelli çalışanlarının mesleksel ve ferdî gelişimine adanmış, istihdama dahil olma konusunu vurgulamayı amaçlayan “Zorladığımız Sınırlar” isimli şirket içi bir proje başlattı. 2023 yılında proje, Kaspersky’nin engelli iş arkadaşlarının ve engelli çocuk yetiştirenlerin yeni kıssalarını içeren bir Kaspersky web sitesi oluşturularak daha da geliştirildi ve insanlara karşılıklı takviyenin pahasını hatırlatmak için açık diyaloğu teşvik etti. Böylelikle proje birinci defa halka açık hale getirildi ve karşılıklı dayanağın ehemmiyetini vurgulamak için açık bir platforma dönüştü.

Farkındalık sahibi kuşaklar yetiştirmek

Sadece bireyleri siber tehditlere karşı korumak değil, tıpkı vakitte yeni jenerasyon inançlı çevrimiçi kullanıcıları eğitmek ve güçlendirmek de çok kıymetli. Kurslar ve atölye çalışmaları sunan ve Kaspersky uzmanlığını paylaşan bir eğitim projesi olan Kaspersky Academy, 2022-2023 yılları ortasında dünyanın dört bir yanından 8 binden fazla öğrenciye eğitim verdi. Çok sayıda üniversite Kaspersky Academy Alliance adlı özel programa katılarak Kaspersky’nin uzmanlığını ve en son teknolojileri öğrenci eğitimine entegre etti. 2023 yılında Suudi Arabistan’daki öğrenciler için Cyber Generation eğitim programı başlatıldı ve 90’dan fazla yetenekli genç bu programa katıldı. Birinci üçe giren öğrencilere Kaspersky’nin Suudi Arabistan’da yeni açılan ofisinde staj imkanı sunuldu.

Şirketin genç kuşağın refahını ve gelişimini destekleyecek bir dijital ortamı teşvik etme gayretlerini hızlandıran Kaspersky, Asya-Pasifik bölgesinden başlayarak global Çocukların Siber Dayanıklılık Projesi’ni başlattı. Teşebbüs kapsamında bir dizi atölye çalışması, seminer, panel ve interaktif eğitim oturumları aracılığıyla, çeşitli ülkelerdeki 120’den fazla akademik kurumdan yaklaşık bin eğitimciye ve öğrenciye olumlu tarafta katkı sağlandı. Çok paydaşlı bir teşebbüs olan Kaspersky, çocukların dijital dayanıklılık geliştirmelerine yardımcı olmak için HEAD Foundation, Coalition Against Bullying for Children & Youth (CABCY), ISAC Foundation, kamu kurumları ve devlet okullarıyla iş birliği yaptı.

İlginizi Çekebilir;  Narlıdere Belediyesi'nin eğitimde fırsat eşitliği yaratan Nar Çiçekleri Anaokulları'nda yeni dönem öncesi ön kayıtlar başladı

Şirket uzmanları, ebeveynlerin gelişen tehdit ortamında çocuklarını siber güvenlikle tanıştırmalarına yardımcı olmak için, çocuklara dolandırıcıların hilelerini nasıl tanıyacaklarını ve çevrimiçi ortamda inançta kalmanın ehemmiyetini öğreten eğlenceli ve etkileşimli bir kitap olan ilk Kaspersky Siber Güvenlik Alfabesini tanıttı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.