DOLAR 33,0420 0.65%
EURO 35,9716 0.34%
ALTIN 2.545,60-0,14
BITCOIN 1887898-2.81819%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Jeoloji Festivali’nin açılışını Başkan Tugay yaptı İzmir depreme bilimin ışığında hazırlanacak
  • Haberler34
  • Gündem
  • Jeoloji Festivali’nin açılışını Başkan Tugay yaptı İzmir depreme bilimin ışığında hazırlanacak

Jeoloji Festivali’nin açılışını Başkan Tugay yaptı İzmir depreme bilimin ışığında hazırlanacak

ABONE OL
26 Nisan 2024 23:42
Jeoloji Festivali’nin açılışını Başkan Tugay yaptı İzmir depreme bilimin ışığında hazırlanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi iş birliğiyle bu yıl ikincisi düzenlenen Jeoloji Şenliği -JEOFEST’24 Kültürpark’ta başladı.

Türkiye’de yalnızca İzmir’de düzenlenen şenliğin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay,  afete hazırlıklı kent için yapacakları çalışmaları anlattı. Lider Tugay, İzmir’in Zelzele Master Planı’na gereksinimi olduğunu belirterek acil mikrobölgeleme çalışması yapılması gerektiğinin altını çizdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi işbirliğiyle bu yıl ikinci kere düzenlenen Jeoloji Festivali-JEOFEST’24 Kültürpark’ta başladı Açış programında Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Koray Çetin Önalan, şenliğe katkılarından dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’a çekiç ikram etti. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yıldırım Güngör, “Türkiye’de Jeokoruma Çalışmaları Işığında Jeolojik Miras Kavramına Bir Bakış’ bahisli bir sunum yaptı. Konuşmaların akabinde Kültürpark Atlas Pavyonu’nda JEOFEST’24 kapsamında Fosil, Gemoloji,  Fotoğraf ve Karikatür stantları İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay’ın katılımıyla açıldı. Taş ve fosil koleksiyoneri aktör Murat Aygen’in Moğolistan’da bulduğu dinozor yumurtası fosili de ilgi çekti.

“Yerel idaremiz bilim insanlarının dinlendiği bir pozisyonda olacak”
Festivalin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, tıp tabibi ve bilim insanı olduğunu tabir ederek, “Bana siyasetçi diyorlar. Lakin 36 yıl doktorluk yaptım. Sonuçta bilime inanan bir beşerim ve sıkıntıların tahlilinde akıl ve bilimle yürümemiz gerektiğine inanırım. Her vakit bilim insanlarıyla bir şeyleri konuşmaktan keyif aldım. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de lokal idaremiz bilim insanlarının dinlendiği bir pozisyonda olacak” dedi.

“İzmir’de acil olarak mikro bölgeleme yapılması gerek”
Gözünün ve kulağının her vakit bilim insanlarında olduğunu aktaran Lider Tugay, “Görevime başladığım günden bu yana acil müdahaleleri süratlice halletmeye çalışırken birebir vakitte hayal ettiğim projeleri de hayata geçirmeyi planlıyorum. İzmir’in Zelzele Master Planı’na gereksinimi var. İzmir’in yer altını tanımamız gerek. Anladım ki büyük sarsıntı üretebilecek fay çizgilerine uzağız fakat taban özelliğimiz çabucak her yerden kırılacak bir pozisyonda. 2020 sarsıntısından sonra Karşıyaka’da mahalle mahalle ziyan görmüş yerleri gezdim. Taban bina münasebetinin yanlışsız kurulması gerektiğini bu zelzelede anladım. Bu sürecin bina yer bağlantısı içerisinde yürümesi gerek. 6 Şubat sarsıntısında de zelzele bölgesine giderek orada yaşananlara yakından şahit oldum. İzmir’de acil olarak mikro bölgeleme yapılması gerek. Bina envanterlerinin çıkarılması gerek. Bunlar yapılırken birebir vakitte yer altı soğuk ve sıcak su haritası çıkarılacak” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Spor dünyasında gerçekleşen 10 siber saldırı

“İzmir’e Tabiat Tarihi Müzesi kazandırılacak”
Jeoloji biliminin değerine değinen Lider Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde jeoloji mühendislerinin sayısını artırarak onların ışığında çalışmalar yürüteceklerini söyledi. Halkın ve bilhassa gençlerin tabiata, insan haklarına ve bilime olan inancını korumak gerektiğinin altını çizen Tugay, “Bunu yapmazsak bir şeyleri düzeltemeyiz. Biz daha çok çalışarak kentimize daha çok katkı sunmalıyız. Üçüncü JEOFEST’te daha büyük etkinlikler yapmalıyız. Bu bizim kentimize yakışır ve halkımızda kesinlikle karşılık bulur. Tabiat Tarihi Müzesi’nin kente kazandırılması konusunda talep var. Bu müze, kent kültüründe çok değerli bir yer tutacaktır. Bu mevzuda da çalışacağım. Size yoldaş olmak benim için gurur olacak” sözlerini kullandı.

“Afet dirençli İzmir için ortak akılla çalışacağız”
Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan,  aktif fay zonları üzerine oturan ve her an 7 ve üstü büyüklükte bir zelzeleyle müsabaka riski bulunan İzmir’deki risklere dikkat çekti. Alan, “Afet İşleri Başkanlığı ile ilçelerde kurulan Afet İşleri müdürlüklerine liyakatli takımların atanmasını istek ediyoruz. Önümüzdeki devirde Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, etkin fay zonları üzerine oturan kentlerimiz başta olmak üzere, bu kentlerin mahallî yönetimleri mercek altına alınacak. BM- 2030- Sendai Afet Risk Azaltılması stratejisi kapsamında lokal yönetimlerimizin bu mevzudaki kurumsal yapılanmaları ve yeterlilikleri, kaynakların, mahallî halkın can güvenliğinin sağlanması konusundaki çalışmalara ne kadar ayrıldığı hususlarında kent raporları hazırlayarak kamuoyu ve ilgili kişi ve kurumlarla da paylaşacağız. Afete dirençli bir İzmir’i ortak akılla yaratmak mümkün. Kendi mesleksel uzmanlık alanlarımızdan İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyeleri başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına her türlü katkıyı verebileceğimizi, bu hususlarda işbirliği yapabileceğimizi düşünüyorum” formunda konuştu.  

“Amacımız her okuldan bir tane bilim insanı çıkarmak”
Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Koray Çetin Önalan ise “JEOFEST çocuklarımızın doğayı ve temel bilimleri tanıması için bir fırsat.  Hevesimiz, hedefimiz her okuldan bir tane bilim insanı çıkarmak. Tabiat Tarihi Müzesi’ni bu hoş kente armağan etmek zorundayız. Biz jeologlar çok inatçıyız,  bu işin peşini bırakmayız” formuna konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Magdeburger Sigorta, İstanbul'da İş Ortaklarıyla Buluştu

Festival’de Fosil Standı, Gemoloji Standı, Fotoğraf ve Karikatür Standı de açıldı
28 Nisan’a kadar Kültürpark’ta devam edecek JEOFEST’24 çocuklara, gençlere ve tüm topluma jeoloji bilimini tanıtarak, dünyanın dününü, bugününü ve yarınını anlatmayı amaçlıyor. Kültürpark Atlas Pavyonu’nda JEOFEST’24 kapsamında Fosil Standı, Gemoloji Standı, Fotoğraf ve Karikatür Standı yer alıyor. Bir ay mühletle açık kalacak stant, hafta içi ve cumartesi günü saat 10.00 ile 17.30, pazar günü ise saat 11.00 ile 18.00 saatleri ortasında ziyaret edebilecek.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.