DOLAR 32,1883 -0.1%
EURO 34,9741 0.33%
ALTIN 2.423,790,11
BITCOIN 22334152.87842%
İstanbul
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binası için plan değişikliği
  • Haberler34
  • Gündem
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binası için plan değişikliği

İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binası için plan değişikliği

ABONE OL
18 Mayıs 2024 12:33
İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binası için plan değişikliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • Karar, bölgenin SİT alanı olması nedeniyle İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Heyeti’ne gönderilecek. Heyetin onaylaması halinde, Büyükşehir Belediyesi’nin ana hizmet binası, eski yerinde yine inşa edilecek. 

 

  • İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısının akabinde yapılan İZSU Genel Kurulu’nda ise İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2023 Yılı Faaliyet Raporu görüşülerek kabul edildi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı üçüncü olağan meclis toplantısı yapıldı. Kültürpark 4 No’lu Hol’de Meclis Lider Vekili Altan İnanç yönetiminde yapılan oturumda, İzmirim Kart Yönetmeliği’nde değerli bir değişikliğe gidildi. Yönetmelik taslağına ait önerge oy çokluğu ile meclisten geçti. Karara nazaran, toplu taşıma araçlarında sırf 30 yaşından gün almamış olan vatandaşların öğrenci kartları geçerli olacak. 30 yaş üstü bireyler, öğrenci indiriminden yararlanamayacak. Bu bireyler öğrenci kartlarını kullanmaya devam edebilecek, fakat kartlarından tam tarife fiyatı tahsil edilecek.

 

“Yurttaşların lehine bir karar alındı”

Kişiselleştirilmiş İzmirim Kartların, diğeri tarafından kullanımına yönelik unsurda de değişikliğe gidildi. Buna nazaran, bildirim yükümlülüğüne uyulmaması sebebiyle diğeri tarafından kullanıldığının birinci kere belirlenmesi halinde 4 ay, ikinci defa tespit edilmesi halinde 8 ay, 3 defa ve üzerinde tespit edilmesi halinde 12 ay mühlet ile kartın kapatılmasına karar verildi. Bildirim kararlarına uymayanlara yeni şahsileştirilmiş İzmirim Kart verilmeyecek. 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ana binası için plan değişikliği 

Mecliste 30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen zelzelenin akabinde hasar aldığı için yıkılan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ana hizmet binası için de değerli bir adım atıldı. Binanın Konak Atatürk Meydanı’ndaki mevcut alanında yine inşa edilmesi için plan değişikliğine gidildi. Mecliste oylanan plan değişikliği, bölgenin SİT alanı olması nedeniyle İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Konseyi’ne gönderilecek. Konseyin onaylaması halinde, Büyükşehir Belediyesi’nin ana hizmet binası eski yerinde tekrar inşa edilecek.

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehir İtfaiyesinden Ege Profil personeline eğitim

 

Candaş Kâfi: “Bütçe maksadımız aşılmadı”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 Mali Yılı Kesin Hesabı ile Taşınır Mal İdaresi Hesabı da oy çokluğu ile meclisten geçti. Yeniden ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2023 Mali Yılı Yönetim Kesin Hesabı ile Taşınır Mal İdare Hesabı, oturumda oy çokluğu ile kabul edildi. 

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Candaş Yeter, “Bütçe masrafları kesin hesabına baktığımızda, 2023 Mali Yılı için 25,9 milyar lira teklif edildi. Mali yıl sonunda öngörülen ödeneğin 25 milyar 404 milyon lirasının harcandığı görüldü. 2023 Mali Yılı Sarfiyat Bütçesi’nin gerçekleşme oranı yüzde 98,09. Bütçe amacımız aşılmadı. Bütçe masraflarının bir evvelki yıla nazaran artış oranı yüzde 63,94. Mali yıl sonunda bütçe masrafı ve borç ödemeleri ile birlikte toplam harcama 28 milyar 164 milyon lira. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kuruluşlar ve hissedarı olduğu şirketler, 2019-2023 mali yılları içerisinde toplam 30 milyar 610 milyon lira yatırım harcaması yaptı” dedi. 

 

“Kentin sıkıntılarını çözme iradesi gösterecek”

Oturumu kapatırken kelam alan Meclis Lider Vekili Altan İnanç da İzmir’de yeni bir periyodun başladığını belirterek, “Bu meclis İzmir’in sıkıntılarını yalnızca halkın faydasını düşünerek, uzlaşıyı önde tutarak çözme iradesini gösterecektir. Bundan sonraki süreçte dayanışma içinde olalım. İzmir halkının refah düzeyinin yükselmesine katkı koyacak kararlar alacağımıza inanıyorum” dedi.

 

İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2023 Yılı Faaliyet Raporu kabul edildi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin akabinde İZSU Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurulu toplandı. Genel Kurul’da 2023 Yılı Faaliyet Raporu ve 2023 Yılı Kesin Hesabı oy çokluğuyla kabul edildi. Kurumun 2023 yılında hayata geçirdiği yatırımlar ile 2024’te yapmayı planladığı projeler gündeme geldi. CHP Küme Lider Vekili Zafer Levent Yıldır, azalan su kaynaklarına dikkat çekerek, “Su konusunda tüm ülkede gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Bunu çok önemsiyoruz. Bir öteki kıymetli konu ise yer üstü sularının olabildiğince fazla kullanılabilmesi. Barajlar konusunda hükümetin üzerine düşeni yapması gerekiyor” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Başkan Tugay: "Kültürpark'a işte şimdi bahar geldi"

 

Körfez ve dere çalışmaları hız kesmedi

İZSU Genel Müdürlüğü, 2023’te metropol ve etraf ilçelerde 170 kilometre içme suyu çizgisi imalatı gerçekleştirirken 279 kilometrelik hatta ise yenileme çalışması yaptı. Kent genelinde 125 kilometre yeni atık su çizgisi imal edilerek toplam atık su şebeke uzunluğu 4 bin 516 kilometreye ulaştı. 2023 yılında tamamlanan 58 kilometrelik yağmur suyu imalatıyla İzmir 794 kilometrelik bir yağmur suyu şebekesine kavuştu. Yıl içerisinde Peynircioğlu dere ağzında, Çiğli kuzey aksındaki sığlıkta ve Aliağa ile Foça ilçelerinin dere ağızlarında olmak üzere toplam 326 bin metreküplük tarama çalışması gerçekleştirildi. İZSU Genel Müdürlüğü, 2023’te kent genelinde 8 kilometre dere ıslahı ve 784 kilometre dere paklığı yaptı. Derelerden toplam 300 bin ton atık çıkarıldı. Kurum bünyesindeki tesislerin güç maliyetlerini düşürecek ISO 50001 Güç İdare Sistemi’ni kuran İZSU, devam eden güç yatırımları kapsamında 2025 yılı sonuna kadar 22,7 MW kurulu güce sahip yenilenebilir güç santrali kurularak 138 milyon güç tasarrufu sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.