DOLAR 32,4837 0.64%
EURO 34,9517 0.05%
ALTIN 2.407,160,69
BITCOIN 2162162-1.9232%
İstanbul
29°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs, tam bağımsız devlet kurma kararının ilk adımıdır
  • Haberler34
  • Gündem
  • Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs, tam bağımsız devlet kurma kararının ilk adımıdır

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs, tam bağımsız devlet kurma kararının ilk adımıdır

ABONE OL
18 Mayıs 2024 12:27
Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs, tam bağımsız devlet kurma kararının ilk adımıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle yaptığı açıklamada: “1.Dünya Savaşı’nın galipleri, 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi ile güvenlikleri için gerekli gördükleri her yeri işgal edebiliyorlardı.

Merhum Mehmet Akif Ersoy; ‘Çanakkale Şehitleri’ne’ şiirinde: ‘Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!’ dizeleriyle kalplerimizi titreten bir tabirle Çanakkale Zaferi için, Aziz Milletimizin ödediği ağır bedeli vurgulamıştır.                                       

Çanakkale’yi silah gücüyle geçemeyen itilaf devletleri, Mondros Mütarekesi kararları sayesinde, savaş gemilerini İstanbul Boğazı’na demirleme imkanı bulmuşlardı. İstanbul ahalisi, ıstırap ve büyük teessürle bu elim hadiseyi izlerken, azınlıklar da, Yunan zırhlısı Averof’un da olduğu işgal donanmasını çılgınca alkışlamakta, itilaf devletlerinin bayraklarını sallayıp, 1453’ün intikamı aldıklarından bahisle, zafer alayları düzenlemektedirler. Ortam tam da; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde: ‘İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.’ sözünde anlattığı üzeredir.

Mondros Mütarekesi uyarınca dağıtılan Yıldırım Orduları Küme Kumandanı Gazi Mustafa Kemal Paşa, 13 Kasım 1918’de İstanbul’a geldiğinde, gördüğü acı görüntü karşısında, Yaveri Cevat Abbas’a, savaş gemilerini göstererek, en küçük bir kuşku, tereddüt göstermeden şöyle diyecektir: ‘Geldikleri üzere gidecekler!’

İstanbul’da işgalcilerin gölgesinde bir direniş örgütlemenin mümkün olmadığını anlayan, ‘Toroslar’da dumanı tüten tek bir Yörük çadırı dahi varsa, şunu yeterli biliniz ki, hiçbir güç, bizi yıkamaz.’ diyerek, istiklal çabasının Anadolu’nun bağrından yükseleceğini tabir eden ve her vakit Türk Milleti’nin gayret azmine güvenen Gazi Mustafa Kemal Paşa, İstiklal Mücadelesi’ni 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak başlatmıştır.

İlginizi Çekebilir;  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Marmara Belediye Birliği Meclis Toplantısı Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu'na seçildi

Başkenti işgal edilmiş, orduları dağıtılmış, silahı elinden alınmış bir milletin yaratacağı destanın işaret fişeğidir 19 Mayıs. Aziz Türk Milletinin, Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde, emperyalist işgal güçlerine ‘Ya istiklal, ya ölüm’ diyerek başkaldırdığı, ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının birinci adımının atıldığı kutlu bir gündür 19 Mayıs.

19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan özgürlük meşalesinin aydınlığı, büyük bir süratle vatanın her köşesine yayılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından 19 Mayıs’ta başlatılan Ulusal Uğraş, topyekûn bir ordu haline gelen Türk Milleti’nin, sarsılmaz azim ve kararlılığı sonucu, 9 Eylül 1922’de İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu ile zaferle taçlanmıştır. Tarihi bir dönüm noktası olan 19 Mayıs günü, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, gençlerimize bayram olarak armağan edilmiştir.

Geleceğimizin teminatı ve umut kaynağı bedelli gençlerimizin; ulu tarihimizden alacakları ilhamla, istiklalin mana ve kıymetini idrakiyle, istiklalimizi ebediyen müdafaa ve koruma edeceklerine, ülkemizi; muasır medeniyetler düzeyinin de üzerine taşıyacaklarına inancım tamdır.

Bu his ve fikirlerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Ulusal Mücadele’de kutsal vatanımız için canını feda eden Aziz şehitlerimizi ve ahirete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle yad ediyor, geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.