DOLAR 32,3261 0.04%
EURO 35,0662 0.24%
ALTIN 2.408,42-0,26
BITCOIN 22042041.09577%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Global Yatırımlarını Artıran Aksa Enerji Güçlü Finansal Performansını Sürdürdü
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Global Yatırımlarını Artıran Aksa Enerji Güçlü Finansal Performansını Sürdürdü

Global Yatırımlarını Artıran Aksa Enerji Güçlü Finansal Performansını Sürdürdü

ABONE OL
10 Mayıs 2024 11:39
Global Yatırımlarını Artıran Aksa Enerji Güçlü Finansal Performansını Sürdürdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2023 yılında, dört farklı ülkede eş vakitli yurt dışı yatırımlarına devam eden Şirket, güçlü finansal performansını sürdürdü. 

7 ülkede, 10 santral operasyonu ve dört farklı ülkede eş vakitli devam eden yatırımlarıyla bugün prestijiyle toplam 2,627 MW kurulu güce sahip olan Aksa Güç, 2023 yılı konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bir evvelki yıla nazaran FAVÖK marjını 7 puanlık artışla yüzde 22 düzeyine yükseltti, net kâr marjı ise 10 puan artışla yüzde 16’ya ulaştı. 

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Lideri ve CEO’su Sn. Cemil Yararı, yıl sonu değerlendirmesinde, sürdürülebilir yüksek büyüme maksadı kapsamında devam eden yurt içi ve yurt dışı yatırımlara ve faal bilanço idaresine dikkat çekti. Sn. Kazancı, “2023 yılında, coğrafik çeşitliliği artırmaya yönelik güçlü adımlar attık. Öte yandan hali hazırda faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde mukavelelerimizi yenileyerek kapasite artırımı gerçekleştirdik. Stratejik yatırımlarımızın kârlılığa olumlu tesiri ve faal bilanço idaresiyle birlikte yatırımlarımızın devam ettiği periyotta net finansal borcumuzun FAVÖK’e oranı 1,6 çarpan düzeyinde gerçekleşti. 

2030 Stratejisi doğrultusunda, kurumsal dönüşüm amaçlarına paralel olarak işlevsel, mükemmeliyet merkezi yaklaşımına sahip, yalın, çevik ve güçlü bir tertip yapısı oluşturmak üzere çalışmalara devam edildiğini ileten Sn. Çıkarı, üretim portföyünü yurt içinde de gerek kaynak gerekse coğrafik manada çeşitlendirmeye devam ettiklerini kelamlarına ekledi. Sn. Yararı, “Bu kapsamda 2023 yılı içerisinde İç Anadolu ve Ege Bölgeleri’nde, 8 kentte toplam 831,41 MW kurulu güce sahip olacak RES ve GES depolamalı yenilenebilir güç santrali ön lisansını almaya hak kazandık. Bu yatırımların önümüzdeki 5 yıllık mühlet zarfında faaliyete geçmesini planlıyoruz” dedi.

Sn. Çıkarı: “Ülkelerin güç arz güvenliğine katkı sağlıyoruz.” 

Aksa Enerji’nin sağlam 2023 yılı performansında karlılık odaklı portföy idaresi tesirli oldu. Şirket, 2023 yılı içerisinde Orta Asya ve Afrika üzere stratejik pazarlarda değerli yatırımlarda bulundu. Mart 2022’den beri 740MW’lık kurulu güç ile Özbekistan’da faaliyet gösteren Aksa Güç, Kasım 2023 tarihinde Talimercan şehrinde 430 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve işletilmesini içeren yeni bir mutabakat imzaladı. Santralin faaliyete geçmesiyle birlikte şirketin ülkedeki kurulu gücü 1,170 MW düzeyine çıkacak. 

İlginizi Çekebilir;  Eczacıbaşı Dynavit, "Yılın Kadın Spor Takımı" seçildi

Öte yandan Aksa Güç, bu devirde yeni bir mutabakat ile Orta Asya’daki yatırımlarına Kazakistan’ı da ekledi. Kazakistan’ın Kızılorda kentindeki santral yatırımının hayata geçmesiyle birlikte Aksa Güç bölgeye birinci sefer hem ısı hem de elektrik tedariği gerçekleştirecek. Kazakistan’daki büyüme gayesinin birinci ve kıymetli adımı olan bu santralin, 2025 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Afrika kıtasında ise şirket, 2023 Nisan ayında Electricity Company of Ghana ile 350 MW kurulu gücünde Kumasi kombine çevrim doğal gaz santrali konseyimi, elektrik üretimi ve üretilen elektriğin garantili satışı konusunda muahede imzaladı. Mutabakata nazaran şirket, ABD doları bazlı 20 yıl periyodik bir güç satış muahedesi ile Gana’da doğal gaz dönüşümü ile sürdürülebilir güce geçiş konusundaki adımlarını güçlendirdi.

Bu yatırım atağı ile gayelerinin Türkiye’nin global güç piyasalarındaki pozisyonunu güçlendirirken birebir vakitte ülkelerin güç arz güvenliğine hizmet etmek olduğunu belirten Sn. Cemil Kazancı, “Ülkemize duyduğumuz itimat ve adanmışlıkla global piyasalardaki atılımlarımıza sürat kattığımız bir devirdeyiz. 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz yeni mutabakatlarla Orta Asya’dan Güney Afrika’ya geniş bir coğrafyada güç yatırımlarını hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Özbekistan Santrali Projesi’nin Aksa Enerji’nin varlık portföyündeki döviz bazlı gelirleri çeşitlendirerek ‘Sürdürülebilir Yüksek Büyüme’ stratejisini destekleyeceğine inanıyoruz. Talimercan ve Kızılorda yatırımlarımız da tekrar bu stratejik yaklaşımın eserleri. Önümüzdeki yıllarda faaliyete geçmesi planlanan Gana-Kumasi ve Senagal-St Louis santral atılımımızla da ülkelerin güç arz güvenliğine yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2030 Stratejimizi kapsayan tüm bu çalışmalarımız, finansal başarımızı ve performansımızı güçlendirirken 5 kıtada faaliyet amacımıza de bizi adım adım yaklaştırıyor” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.