DOLAR 32,2113 -0.05%
EURO 35,0099 0.43%
ALTIN 2.425,320,17
BITCOIN 22333522.89372%
İstanbul
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Gençler inanç krizi mi yaşıyor? Gençler özgürlük arayışıyla ateizm ve deizme yöneliyor!
  • Haberler34
  • Gündem
  • Gençler inanç krizi mi yaşıyor? Gençler özgürlük arayışıyla ateizm ve deizme yöneliyor!

Gençler inanç krizi mi yaşıyor? Gençler özgürlük arayışıyla ateizm ve deizme yöneliyor!

ABONE OL
29 Mayıs 2024 13:27
Gençler inanç krizi mi yaşıyor? Gençler özgürlük arayışıyla ateizm ve deizme yöneliyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günümüzde gençler ortasında yaygın olan inanç krizini kıymetlendiren tasavvuf araştırmacısı Prof. Dr. Reşat Öngören, gencin öz inancı tepedeyken öbür bir güç (Tanrı) tarafından yönlendirilmesini ya da sonlandırılmasını özgürlük alanına müdahale olarak gördüğünü lisana getirerek, “Bu kurallar kendisine bir dayatma halinde sunuluyorsa o vakit bu kuralları koyan gücü (Tanrı) düşmanı üzere algılamaya başlıyor.” dedi.

Prof. Dr. Reşat Öngören: “Gençlere Allah’tan kelam ederken hem ömür mühletince hem de hayattan sonra onu koruyan ve kollayan, her işinde ona dayanak olan, adeta onu bir anne ve baba şefkatiyle bağrına basan bir güç olarak tanımlamak gerekir.”

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Reşat Öngören, son devirde gençler ortasında görülen inanç krizi konusunu kıymetlendirdi.

Gençler ateizm ve deizme nasıl yöneliyor? 

Genç yaştaki insanın çoğunlukla sağlıklı ve güçlü hissettiği için birçok konuda diğerine muhtaçlık duymadığını ya da ileride muhtaç olabileceğini düşünmediğini lisana getiren Prof. Dr. Reşat Öngören, “Bir de maddi imkanları yerindeyse; ki bugün geçmişe nazaran toplumun maddi refah seviyesi son birkaç yıldır yaşanan ekonomik krize karşın yüksek düzeydedir, bu his daha kolay karşılık buluyor. Bu kaidelerde gencin öz itimadı tepede olduğundan diğer bir güç (Tanrı) tarafından yönlendirilmesini ya da sonlandırılmasını özgürlük alanına müdahale olarak görüyor. Hayat sürecinde uymak zorunda olduğu bir grup maddi ve manevi kurallardan kelam edilmesi onu önemli manada huzursuz ediyor. Hele bu kurallar kendisine bir dayatma formunda sunuluyorsa o vakit bu kuralları koyan gücü (Tanrı) düşmanı üzere algılamaya başlıyor. Bu ise onu, kural koyucuyu inkar etmeye (ateizm) ya da en azından hayata müdahale etmeyen, etmemesi gereken bir güç olarak tasavvur etmeye, yani ‘deizm’ algısına yönlendiriyor.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Her 100 Kişiden 20'si Gıda İntoleransından Şikâyetçi

Peygamber Efendimiz ‘ürkütmeyin, müjdeleyin’ buyuruyor

Gençlere Allah’ın nasıl anlatılması gerektiğine de işaret eden Prof. Dr. Reşat Öngören, şöyle devam etti:

“Gençlere Allah’tan kelam ederken hem hayat mühletince hem de ömürden sonra onu koruyan ve kollayan, her işinde ona dayanak olan, adeta onu bir anne ve baba şefkatiyle bağrına basan bir güç olarak tanımlamak gerekir. Hakikaten Peygamber Efendimiz ‘ürkütmeyin, müjdeleyin’ buyuruyor.

Kur’an-ı Kerîm’de insanın gerçek dostunun yalnızca Allah olduğu bilhassa vurgulanıyor

Dinimiz bizden legal rastgele bir işe başlarken “besmele” çekmemizi, “Bismillâhirrahmânirrahîm” dememizi istiyor. Besmelenin manası koruyan, kollayan, kusurlara göz yuman ve bağışlayan, merhameti unsur edinmiş Allah’ın ismiyle demek. Her işe Besmeleyle başlamak demek, her işte Allah’ın esirgemesini ve merhametini hissetmek demek. Yani insan bir işe koyulurken, ülkülerini gerçekleştirirken ona yol gösteren, onu koruyup kollayan, ona yardım eden, birtakım kusurları olursa onları bağışlayan ‘süper gücün’ dayanağını almış oluyor.

Böyle bir İlah insanın rakibi ya da düşmanı değil, onun en yakın dostu demektir. Kur’an-ı Kerîm’de insanın gerçek dostunun yalnızca Allah olduğu bilhassa vurgulanıyor. Dosttan gelen bir kadro ikaz ve kurallar ise natürel ki onun huzuru ve memnunluğu için olacaktır.”

İnsan birtakım meşakkatlerle karşılaştığında yardım alacak bir güç arayışına giriyor

Hayatta mal, mülk ve sıhhat bakımından her şey yolunda giderken maddi ve manevi bir yardımcıya, yol gösterecek bir rehbere gereksinim duymayan, hasebiyle bu türlü bir varlığı yanında hissetmeyen insanın, kurallar değişip birtakım badirelerle karşılaştığında sığınacak bir yer, yardım alacak bir güç arayışına girdiğini de anlatan Prof. Dr. Reşat Öngören, “Bulamayınca karamsarlık ve ümitsizliğe düşerek kendisini boşlukta hissediyor. Bu durumda sonunun nereye varacağını kestiremediği, akıbetinden emin olmadığı birtakım yollara; sapkın, yanlış ve batıl tahlillere baş vuruyor. Vakitle bunun işe yaramadığını fark edince de dertlerini unutmak ismine hayatını büsbütün mahvedecek bağımlılık oluşturan tahlillere yöneliyor. Hatta hayattan kopması kaçınılmaz hale geliyor; intiharı bir kurtuluş olarak görmeye başlıyor.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  SASA, Adana'daki tesislerini İstanbul'da VR ile gezdirdi

‘Zikir’ Allah’a inanç hissinin devamını sağlıyor

Tasavvufa nazaran Allah tarifine da dikkat çeken Prof. Dr. Reşat Öngören, “Tasavvufa nazaran öncelikle Allah, kuluna ceza veren, onun özgürlüğünü ve isteklerini kısıtlayan bir varlık değil, bilakis kuluna takviye olan onun yeterliliğini düşünen, rızkını veren, hastalıklarını uygunlaştıran bir ‘süper güç’ çeşit. Tasavvuf eğitiminin temelini oluşturan ‘Allah’ı devamlı anma ve O’nu hatırdan hiç çıkarmama eylemi’, yani ‘zikir’, her işe ‘besmele’ ile başlama prensibiyle birleştirildiğinde şöyle bir durum ortaya çıkmış oluyor: Âlâ vakitlerinde seni destekleyen üstün güç, sorunlu anlarında daha çok sana yardımcı olacak demektir. Allah’ı hatırda tutmayı sürdürmekle (zikir) bu his beşerde canlılığını kaybetmeyecek, en berbat vaktinde bile ümitsizliğe kapılmasını önleyecektir. Zira ‘zikir’ Allah’a inanç hissinin devamını sağlıyor.” dedi.

Zikir, Allah’ın ismini, hoş isimlerini belirli aralıklarla muhakkak sayılarda tekrarlamaktan ibaret değil…

Öte yandan tasavvufun zikirden anladığı şeyin, Allah’ın ismini, hoş isimlerini aşikâr aralıklarla aşikâr sayılarda tekrarlamaktan ibaret olmadığını kaydeden Prof. Dr. Reşat Öngören, “Uzay, yıldızlar ve galaksilerden, denizlerin tabanındaki hayat çeşitliliğine kadar Allah’ın yaratıklarının hoşluğu karşısında büyülenmek de O’nu içten, derinden zikretmek demektir. İnsan bu idrak düzeyinde yaşarken, birtakım meşakkatler karşısında Tanrı’ya olan itimadı, bağlılığı ve sabrı daha da pekişmektedir. Bu ise insanın sıkıntı çekerken bile çaba azmini arttırmakta ve birtakım yanlışların peşine gitmekten onu alıkoyabilmektedir.” diye konuştu.

Ayet ve hadisler bir bütün olarak ele alınmalı

Dinin temel referanslarına; Kur’an ayetleri ve hadisi şeriflere nazaran Allah’ın her yerde her şeyi kuşattığı, insanın yanında, ona şah damarından daha yakın olduğunun açıkça belirtildiğini lisana getiren Prof. Dr. Reşat Öngören, şöyle devam etti:

“Ancak ‘deizm’i önlemek ismine bu kadarını söyleyip bırakmak, bir öbür inanç krizine, yani Allah’ı kozmosla iç içe, kozmosta yer tutan, hatta cihanın ta kendisi olan bir güç olarak (panteizm) algılamaya sebep olabilir. O yüzden dinin temel referanslarına bir bütün olarak bakmak ve Allah’ın tıpkı vakitte yer ve vakit kaydı altında bulunmadığı gerçeğini de lisana getirmek gerekir. Aslında bu insan mantığına nazaran bir paradokstur. Ama Kurân-ı Kerim’de Allah kendisini paradoksal biçimde ‘Hem birinci hem son hem görünen hem görünmeyen’ olarak tanımlamıştır. O yüzden ayet ve hadisleri bir bütün olarak ele almalı ve ‘Allah hem kainatta içkin hem de cihandan aşkın’ demek en doğrusudur.”

İlginizi Çekebilir;  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 104. Yılı Mudanya'da coşkuyla kutlandı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.