DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19047210.76097%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek milyarlarca dolarlık gıda ürünleri çöpe gitmekten kurtarılacak
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek milyarlarca dolarlık gıda ürünleri çöpe gitmekten kurtarılacak

Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek milyarlarca dolarlık gıda ürünleri çöpe gitmekten kurtarılacak

ABONE OL
28 Nisan 2024 11:12
Genç girişimciler yapay zekayla gıda kayıplarının önüne geçecek milyarlarca dolarlık gıda ürünleri çöpe gitmekten kurtarılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıllık 58 milyon ton taze meyve zerzevat üreten Türkiye, meyve zerzevat bölümünde yüzde 30’ları aşan eser kayıplarını genç girişimcilerin yapay zekâ dayanaklı geliştireceği projelerle önlemek için harekete geçti.

“Üretim, hasat, hasat sonrası nakliye, pazarlama ve tüketici satın aldıktan sonra makus şartlarda saklama üzere nedenlerle Türkiye’de her yıl milyonlarca ton meyve sebzeyi tüketemeden kaybediyoruz. Milyarlarca dolarlık eserimiz çöp oluyor” diyen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, çalışmalarının kıymetli bir kısmının besin kayıplarını azaltma gayeli olduğunu lisana getirdi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nce, tarım kesimine gençleri kazandırmak gayesiyle düzenlenen, “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği” eğitim programının ikinci ayağında programa katılan Ziraat ve Besin mühendisliği mezunu ya da öğrencisi 82 gençle bir ortaya gelen Lider Uçak, gençlere besin kayıplarının önlenmesi konusunda proje geliştirmeleri davetinde bulundu.

“Gıda kayıpları genç girişimcilerin tarım dalına girmesiyle önlenecek” diye konuşan Uçak, “Gıdada meydana gelen kayıplar önemli boyutlarda. En çok kayıp yaşanan besin eserleri de tabiatı gereği taze meyve zerzevat eserleri. Lakin, teknoloji çok gelişiyor. Yapay zekanın da dayanağı ve gençlerimizin ortaya koyacağı sinerjiyle besin kayıplarını minimize edeceğimize inanıyoruz. Biz de Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak Ege Üniversitesi iştirakinde; “Gıda Kayıplarının Belirlenmesi ve Azaltılması Projesi”nin 2. yılını tamamlamış bulunmaktayız. Bundan sonraki süreçte hem üreticilerimiz, hem de ihracatçılarımıza yönelik eğitim çalışmaları ile bu hususun üzerinde durmaya devam edeceğiz. Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği Projemizde de besin kayıplarının önlenmesiyle ilgili çalışmalara büyük değer veriyoruz. Gençlerimizden besin kayıplarının önlenmesi için yeni projeler geliştirmelerini ve hayata geçirmelerini bekliyoruz. Gençlerimize bu mevzuda her türlü takviyesi vermeye hazırız” dedi.

İlginizi Çekebilir;  İlkokul öğrencilerine 'sıfır atık' etkinliği

Her yıl yaklaşık 20 milyar dolar çöp oluyor

Türkiye’nin 58 milyon ton taze meyve zerzevat üretimine karşılık, taze meyve zerzevat ve meyve zerzevat mamulleri ihracatının 10 milyon tonun altında kaldığı bilgisini veren Uçak kelamlarını şöyle sürdürdü; “Türkiye İhracatçılar Meclisi datalarına nazaran; Türkiye, taze meyve zerzevat, meyve zerzevat mamulleri ve kuru meyve bölümlerinde son 1 yıllık periyotta ihracatını yüzde 9’luk artışla 7 milyar 146 milyon dolardan, 7 milyar 804 milyon dolara taşıdı. Çöpe giden taze meyve sebzelerimiz 20 milyon tona ulaşıyor. Bu koşullarda 15-20 milyar dolar aralığında bir kıymeti her yıl çöpe atıyoruz. Emelimiz üreticimizin alın terinin karşılığını bulması, tarım dalında çalışacak gençlerimizin bu hususa odaklanması.”

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nce, 20 Nisan – 11 Mayıs 2024 tarihleri ortasında düzenlenen “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği” projesinin ikinci ayağında; İzmir İktisat Üniversitesi, Ege Üniversitesi, ATMOSFER TTO ve TARGEV takviye veriyor.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin yıllık 35 milyar dolar düzeyinde olan tarım eserleri ihracatını kalıntısız inançlı besin üretimiyle 50 milyar dolara ulaştıracak tabanı sağlamak için “Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği” projesi yanında, “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz”, “Gıda Kayıplarının Belirlenmesi ve Azaltılması”, “Akdeniz Meyve Sineği ile Biyoteknik Mücadele” başta olmak üzere pek çok projeyi sürdürürken, Tarım ve Orman Bakanlığı ve sektörün diğer paydaşlarınca gerçekleştirilen projelere de dayanak veriyor.

“Üçüncü Nesil Tarım Girişimciliği” eğitim programında ilk dersi; “Tarım, Tehditler ve Fırsatlar” başlığıyla, organik kesiminde dünyanın otorite isimlerinden Ekolojik Tarım Tertibi Derneği Lideri Prof. Dr. Uygun Aksoy vermişti.

İkinci haftada Türkiye’nin taze meyve zerzevat ihracatında 35 yıllık deneyime sahip olan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak’tan tecrübelerini dinleme imkanı bulan genç girişimcilerle, Veteriner Emre Gürdal, Genç Teşebbüsçü Sohbeti başlıklı oturumda; “Organik Süt Üretimi” bahisli sunumunu paylaştı.

İlginizi Çekebilir;  Narenciye sektörü KKTC'de görülen yeşillenme hastalığının Türkiye'ye sıçramaması için topyekûn mücadele istiyor

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Kızılırmak Esmer, Biyobozunur Ambalajlar ve Atık İdaresi konusunda genç girişimcileri bilgilendirdi.

İYTE Atmosfer TTO Girişimcilik Ünitesi Koordinatörü Burak Köle, tarım dalına aidiyet duyan genç girişimcilere; İş Fikirlerinin Projelendirilmesi konusunda can alıcı bilgiler verdi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Müdafaa Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferit Turanlı, “Tarımsal Zararlılarla Çabada Biyoteknik ve Biyolojik Uğraş Tekniklerinin Kullanımı”nı anlatırken, AgriSynergy Ziraî Araştırmalar ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd. Şti. Yöneticisi Dr. Veli Çetin, “Pestisitler ve Besin Güvenliği” başlıklarında bilgilendirmede bulundu. Besin kesiminde Lojistik ve Tedarik Zincirini Yeditepe Cargo Yöneticisi Alp Tuğhan anlatırken, Ziraî Eser Denetim ve Sertifikasyon Kuruluşları Derneği Başkanı Dilek Elivar, Tarımsal Denetim ve Sertifikasyon konusunda kıymetli başlıklara dikkat çekti. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.