DOLAR 32,3465 0.09%
EURO 35,1208 0.34%
ALTIN 2.411,21-0,15
BITCOIN 22114521.71236%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Gelecek 10 Yıla Çevresel Riskler Damga Vuracak

Gelecek 10 Yıla Çevresel Riskler Damga Vuracak

ABONE OL
17 Mayıs 2024 15:57
Gelecek 10 Yıla Çevresel Riskler Damga Vuracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zurich Sigorta Kümesi Türkiye CEO’su Yılmaz Yıldız, raporda öne çıkan risklerle ilgili görüşlerini paylaştı.

2024 Global Riskler Raporu’nda yapay zekâ ile bağlantılı olarak dezenformasyon, çok hava olayları ve toplumsal kutuplaşma, gelecek 2 yıldaki en değerli riskler olarak dikkat çekiyor. Uzmanların üçte ikisinin gelecek 10 yıl içerisinde dünya genelinde kutuplaşmanın artacağına yönelik görüş bildirdiğinin altını çizen Zurich Sigorta Kümesi Türkiye CEO’su Yılmaz Yıldız, “Her ne kadar çok kutuplu bir dünya var üzere gözükse de kısa ve orta vadede küresel problemlere küresel çözümler bulmalıyız. İş birliği manasında yeni anlayışlara ve tahlillere gereksinim var” dedi.

“Önemli doğal kaynakların aşikâr ülkelerde ağırlaşması çatışma riskini artırıyor”

Devletlerarası silahlı çatışmalar önümüzdeki iki yılın en kıymetli beş riski ortasında yer alıyor. Rusya- Ukrayna savaşının Avrupa güvenliği, İsrail- Filistin çatışmasının Ortadoğu istikrarları için çok kıymetli olduğunu hatırlatan Yıldız, “Çin tarafında ise özellikle Tayvan seçimleri sonrası izlenecek siyaset dünya açısından kritik. Tayvan dünyada yüksek teknolojili çip üretiminin yaklaşık %60’ını yapıyor. Tıpkı kapasiteyi dünyanın öbür yerinde yaratmak için, şayet ki insan kaynağını bulabilirseniz yaklaşık 20 yıl ve 300 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor” dedi. Yeni dünya tertibi için değerli doğal kaynakların muhakkak ülkelerde ağırlaşmasının da çatışma riskini artırdığını tabir eden Yıldız şu bilgileri paylaştı: “Dünya platin kaynaklarının %90’ı Güney Afrika’da, kobaltın %46’sı Kongo’da, lityumum %42’si Şili’de. Tayvan çip üretiminde başı çekerken, çip üreten makinalar ise %60 ile Hollanda’da üretiliyor.”

“En önemli meselelerden biri ekonomik eşitsizlik”

Rapora nazaran, önümüzdeki yıllara kalıcı ekonomik belirsizlik ve iktisatta fırsat eşitsizliği damgasını vuracak. Süregelen hayat pahalılığı krizi, tesirini sürdürecek. Dünyanın karşı karşıya olduğu en önemli problemlerden biri olarak eşitsizliğe işaret eden Yıldız: “Ülkeler ortası ve ülkeler içi eşitsizlik; hayat pahalılığı, toplumsal kutuplaşma, istemsiz göç, bölgesel çatışmalar ve gibisi riskler yaratan, pek çok sorunun kaynağı olan çok önemli ekonomik ve toplumsal bir sıkıntıdır. Kolay bir tahlil de gözükmüyor.”

İlginizi Çekebilir;  Škoda Vision Gran Turismo ile Oyun Dünyasında da Adından Söz Ettiriyor

Gelecek 10 yıla yönelik en değerli 10 riskin 5’i etrafla ilişkili

Yakın ve uzun vadeli risk ortamında çevresel riskler öne çıkmayı sürdürüyor. Gelecek 10 yıla damga vuracağı düşünülen risklerin beşi, “olağanüstü hava olayları, dünya sisteminde kritik değişimler, biyoçeşitlilik kaybı ve ekosistem çöküşü, doğal kaynak kıtlığı ve hava kirliliği” olarak etrafla bağlı mevzulardan oluşuyor. Yıldız’ın bahisle ilgili yorumu şu formda: 

“Gıda talebini karşılamak için her yıl Kanada kadar alana gereksinim var”

“İnsanlığın etrafa verdiği ziyan artık geri dönülemez bir noktada. İklim değişikliğini besin ve su enflasyonu, soluduğumuz kirli hava ve doğal afet olayları ile yaşıyoruz. Biyoçeşitlilik kaybı, çok konuşulmayan ama bir o kadar da kıymetli bir husus. İnsanlık dünyadaki canlı çeşitlerinin yalnızca yüzde 0,01’ini temsil ederken hayvan çeşitlerinin yüzde 83’ünü, bitki çeşitlerinin yüzde 50’sini, böcek tiplerinin yüzde 40’ını şimdiden yok etmiş durumda. Biyoçeşitlilik olmadan, böcekler olmadan tarımın olması, gıda endüstrinin olması mümkün değil. Öbür taraftan 2050 yılına kadar dünya besin tüketimi yaklaşık iki kat artacak. Her yıl yaklaşık Kanada büyüklüğünde bir alana gereksinim var ki yeni besin talebini karşılayalım. Bu manada, optimist olmak zor” dedi.

Çevre meseleleriyle çabada de eşitsizliğe dikkat çekti

Çevre sıkıntılarına yönelik alınacak önlemlerin ülkeler ortasında eşit dağılmadığını, bunun da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ortasında çatışma yarattığını tabir eden Yıldız, “Gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkeler düzeyine erişme seyahatinde, bu önlemlere ayıracak vakitleri ve kaynakları yok. Dünyada yalnızca yeşil güç için yapılması gereken yatırım yılda 9 trilyon dolar. Dünyanın gayrisafi hasılası kabaca 100 trilyon dolar. Bunun 500 milyar dolar kadarını gelişmekte olan ülkelerin yapması lazım. Bu türlü bir kaynak yok” halinde konuştu.

İlginizi Çekebilir;  İzmir Türkiye Girişimcilik Ekosisteminin Merkezi Olacak

“Hemen çabucak tüm hastalıklara deva bulabileceğimiz bir teknolojiden bahsediyoruz”

2024 Global Riskler Raporunda, yanlış bilgi ve dezenformasyon kısa vadede en değerli riskler olarak bedellendiriliyor. Yapay zekâ, teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak, önümüzdeki 10 yıl içinde de bu riskin ön planda olacağı görülüyor. Chat GPT için “yapay zekanın demokratikleşmesi” sözünü kullanan Yılmaz Yıldız, bu alandaki fırsatlara dikkat çekiyor: “Dünyadaki seçim takvimiyle kesişince, yapay zekanın bu seçimleri nasıl manipüle edeceği çok tartışılıyor. Ancak yapay zekanın risklerinin yanında fırsatları daha fazla. Tıp ve sentetik biyoloji alanında büyük ilerleme kaydedeceğimiz, insanlığın çabucak hemen tüm hastalıklarına deva bulabileceğimiz bir teknolojiden bahsediyoruz.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.