DOLAR 32,2044 -0.09%
EURO 35,0820 -0.16%
ALTIN 2.422,81-0,26
BITCOIN 22280500.60107%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

EÜ Hemşirelik Fakültesinden “Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi”
  • Haberler34
  • Gündem
  • EÜ Hemşirelik Fakültesinden “Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi”

EÜ Hemşirelik Fakültesinden “Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi”

ABONE OL
10 Mayıs 2024 14:12
EÜ Hemşirelik Fakültesinden “Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hemşirelik Fakültesi Girişimcilik Çalışma Kümesi tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü EÜ Hemşirelik Fakültesi Anabilim Kolu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Hemşireliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurdan Akçay Didişen’in yaptığı programa konuşmacı olarak EÜ Hemşirelik Fakültesi Bayan Sıhhati ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Sezer Er Güneri yer aldı. Aktifliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

Etkinliğin açılışında konuşan Doç. Dr. Akçay Didişen, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde faaliyet gösteren Araştırma Takviye Programları Başkanlığı (ARDEB), Türkiye’nin genel bilim ve teknoloji siyasetleri çerçevesinde akademik alanda bilimsel, teknolojik ve yenilik içeren Ar-Ge faaliyetlerini programlamak, yönlendirmek, desteklemek ve izlemek maksadıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkemizde gereksinim duyulan, teknolojik dışa bağımlılığımızı azaltacak ve ülkemizin rekabet gücünü artıracak ulusal, memleketler arası yeni bir eser, süreç, yol, model geliştirme gayesine yönelik uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme projelerinin desteklenmesi de ARDEP Projeleri başlığı altında TÜBİTAK 1005 projeleri ile gerçekleşmektedir. Bu doğrultuda,  Hemşirelik Fakültesi Girişimcilik Çalışma Kümesi olarak bugün, ‘Araştırma Ekosistemini Güçlendirme Atölyesi’ aktifliği düzenliyoruz” dedi. 

Sunumunda, TÜBİTAK 1005 projeleri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Sezer Er Güneri, “TÜBİTAK 1005 projeleri yeni bir eser, süreç, prosedür, model geliştirme hedefine yönelik uygulamalı araştırma ve deneysel geliştirme projeleridir. Ülkemizde yaygın kullanım potansiyeli olan ve yurtdışından temin edilen bir sistemin, aygıtın, usulün, materyalin yahut bunların kritik alt bileşenlerinin modüllerinin üretilmesi, tasarlanması ve geliştirilmesi üzere mevzuları içerir” dedi.

TÜBİTAK 1005 projelerinin çalışma hususlarına değinen Doç. Dr. Sezer Er Güneri, “TÜBİTAK 1005 projeleri, yurtdışından satın alınarak ülkemizde tarımı yapılan bitki çeşitlerinin ülkemiz şartlarına uygun olarak ıslahı; verimli hayvan ırkı, hayvansal eser ve teknolojilerinin geliştirilmesi; besin eserlerini sürece, paketleme ve depolamada kullanılan eser ve teknolojilerin; yurtdışında uygulanmakta olan ve ülkemizde yaygın kullanım potansiyeli bulunan teşhis ve tedavi prosedürlerinin; temel bilimlerde bir sorunun tahlili ya da bir sistemin aydınlatılması emeli ile tasarlanmış ve birebir vakitte muhakkak bir pratik maksat yahut maksada istikametlenmiş, ülkemizde yaygın kullanım potansiyeli olabilen ve teknolojik olarak özgün yeni eserler, süreçler, sistemler ve bunların geliştirilmesi; Türkiye’de şimdi üretilemediği için yurt dışından yüksek maliyetlerle ithal edilen eser, süreç, yol, model yahut teknikleri; ülkemizin ekonomik, toplumsal, kültürel özellikleri ve muhtaçlıkları doğrultusunda yapılacak yenilikler ve güzelleştirmelerle daha aktif, verimli, katma kıymeti yüksek, ulusal rekabet gücümüzü artırıcı niteliklerde üreterek ülkemize kazandırmayı hedefleyen uygulamalı araştırma yahut deneysel geliştirme projeleridir” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Üç fidan Bayraklı'da anıldı

Doç. Dr. Sezer Er Güneri, “TÜBİTAK 1005 projesi, yerli üretimi desteklerken, patent yararlı model başvurusu yapılabilecek eserlerin geliştirilmesine fırsat sağlayan yüksek bir bütçe sunmakta ve yürütücü, araştırmacı ve kuruma teşvik ikramiyesi sağlamaktadır. Bu proje ile geliştirilen süreç, metot, model yahut tekniklerin ticarileşme potansiyeli bulunmakta ve projenin devamı olarak TEYDEB 1505, SANTEZ, KOSGEB proje teklifleri sunma fırsatı elde edilebilmektedir” diye konuştu. 

Projelerin sunduğu fırsatlara değinen Doç. Dr. Güneri, akademisyen olarak proje yürütme sürecinde en zorlandığı kısmın mali idare sistemi olduğunu ve bu bahiste üniversitenin ilgili ünitelerinden dayanak alınabileceğini belirtti.

Etkinlikte konuşan EÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez de proje başvuranlarında bilhassa dikkat edilmesi hususular ve kritik noktalarda değer arz eden mevzular hakkında bilgi transferinde bulunurken, projenin kabulü sonrası proje iş planı sürecinde hem yazışma hem de bütçe idare süreçleri ve takibi ile ilgili bilgilerini paylaştı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.