DOLAR 33,0549 0.7%
EURO 36,0412 0.54%
ALTIN 2.559,470,40
BITCOIN 19129070.65523%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Eski İsveç Başbakanı Reinfeldt: “Küresel Yönetişime İhtiyacımız Var”
  • Haberler34
  • Gündem
  • Eski İsveç Başbakanı Reinfeldt: “Küresel Yönetişime İhtiyacımız Var”

Eski İsveç Başbakanı Reinfeldt: “Küresel Yönetişime İhtiyacımız Var”

ABONE OL
27 Nisan 2024 14:09
Eski İsveç Başbakanı Reinfeldt: “Küresel Yönetişime İhtiyacımız Var”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

UEZ Sapanca 2024’ün ikinci gününde açılış konuşmasını gerçekleştiren Eski İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, dünyadaki kutuplaşmanın giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, global yönetişim ile önemli ve hassas başkanlara muhtaçlık olduğunu söyledi. 

Capital, Ekonomist, Start Up ve CeoLife mecmuaları tarafından düzenlenen Uludağ İktisat Doruğu (UEZ Sapanca 2024), bu yıl 13’üncü sefer Türkiye ve dünyanın saygın siyasetçilerini, iş dünyası önderlerini ve akademisyenlerini ağırladı.

“Sorumlu ve Hassas Liderlik: Teknoloji ve Yapay Zekâ Çağında Gezegen ve İnsanlıkla Uyumlu Bir Sisteme Öncülük Etmek” temasıyla düzenlenen zirvenin ana sponsorluğunu Uber üstleniyor.

Yoğun iştirakin devam ettiği tepenin ikinci gününde açılış konuşmasını Eski İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt yaptı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın yine düzenlenmesinin 20 yılı bulduğunu anlatan Reinfeldt, şu sözleri kullandı:

“Bu elbette ki kusursuz bir dünya tertibi değil. Bir dünya nizamı yerine öteki bir tertip getirirseniz, ona bakmanız gerekir. 11 Eylül’le başladı diyor bazıları global terörizmin başlangıcı için. ABD’nin Irak’a hücumları oldu. İran’ın günümüzdeki tutumu. Saldırgan bir görüş dolu etrafımızda. Ben kimseyi suçlamıyorum lakin dünyada bunları görüyoruz. Yalnızca kendi çıkarınızı ve müttefiklerinizi koruyorsunuz. Kendi ulus devletiniz içindeki düşünün, oburunu düşünmeyin. Bu türlü bir ortamdayız. Bizden farklı olan insanları potansiyel düşman olarak görüyoruz.

Dostluk olmayan beşerler tehdit olarak görülüyor

10 yıl içinde şunu gördük, bu farklılıklar o denli bir noktaya geldi ki kutuplaşma oldu. Başka ülkelerle dostluğunuz olmazsa bu beşerler bir tehdit ediyor diyorsunuz. Biz hepimiz burada farklı kümelerden ve ülkelerden konuşuyoruz, bunların olmaması gerekir diye konuşuyoruz. Biz kendimize çeki tertip vermezsek bu bu türlü devam edecek.”

Bilgiye dayalı sistemlere muhtaçlık var

Dünyanın toksik hale geldiğini belirten Reinfeldt, bundan kurtulmak için sorumlu ve hassas liderlik gerektiğini söyledi. Reinfeldt, “Dünyanın bir global yönetişime muhtaçlığı var. Ancak bu olmuyor. Ulusun çıkarı olmazsa global yönetişim olmuyor. ABD’nin çıkarı olarak görülüyor bu global yönetişim. Ben kurumlardan üniversitelerden, bilgiye dayalı sistemlerden kelam ediyorum. O vakit biz bir ulus devlet içinde olmaması gerektiğini görmüş oluruz. Geçmişi tekrar edelim demiyorum ancak dünyanın buna muhtaçlığı var. Gerçekleri görmemiz lazım. Birçok bildiri bizi besliyor” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Bi Dünya Eğlence başlıyor

Sosyal medya kutuplaştırıyor

Sadece başkanların değil, toplumsal medyanın da insanları kutuplaştırdığını anlatan Reinfeldt, şu tabirleri kullandı:

“Yapay zeka sayesinde sizin üzere inananları da toplumsal medyada bulabiliyorsunuz. Bu da teknolojiden ve dünyadaki diğer güçlerden kaynaklanıyor. Bu yüzden global yönetişim diyorum. Bizim memleketler arası yasal temele muhtaçlığımız var. Kimi ülkeler bunu kabul edemeyiz diyorlar. 

Girişimciler büyümek istiyor. Büyüdükleri vakit İsveç üzere ufak bir ülkede şunu görüyorlar. Pazar ufak kalıyor. Öteki ülkelere ihracat yapmak açılmak istiyorlar. Türkiye’de de tıpkı şeyi görüyorum. Beşerler ortasında bu türlü bağlar oluşuyor.

Sınır ötesi kurumlara gereksinim var

İş hayatının gelişmesi için kurallara ve hudut ötesi kurumlara muhtaçlığımız var. Bu ulus ve korumacılık niyetlerini ortadan kaldırmalı. Bu, evvelden olduğundan çok daha güç. Ticaret ve hudut ötesi çalışmalar tehlikeli olabilir diye düşünüyorlar. 

Avrupa denilince rekabetçi olarak geride kalıyoruz deniliyor. Korumacılıktan, sübvansiyonlardan bahsetmiyorum. Bu rekabetçilik değildir. Kaideler o denli kaideyle olmalı ki büyük rekabet olabilsin, bürokrasi azalsın. Hudut ötesi ticaretin çok fazla kurala dayanmaması lazım.”

Kutuplaşmanın azaltılması lazım

Dünyanın herkes için güzel bir topluma gereksinimi olduğunu vurgulayan Reinfeldt, ABD’de Trump’ın yine seçilmesinden tasa duyduğunu kaydetti. Reinfeldt, “Kendimizi izole etmemiz gerekir diyenler oluyor. Donald Trump’tan evvel de bunları söyleyenler vardı lakin ABD’nin seçimlerde bir karar vermesi gerekiyor. Bizim artık, daha fazla kutuplaşmayı azaltmamız lazım. Uyumlu değil, çok kutuplu bir dünyadan bahsediyoruz. Öteki ülkelerde de egemenlik kurmak isteyenler var. Bizim bu kanıya katılmadığımızı söyleyebilirim. Tahlillere muhtaçlığımız var. Zorluklarımız çok lakin şu anda olduğumuz durumdan daha âlâ hiçbir vakitte olmadık. Teknolojik ve tıbbi olarak düzgün bir noktadayız. Önemli, hassas ve sorumlu bir liderlikle bunu başarabiliriz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, 2000 Evler Mahallesi'nde hizmet vermeye başlayan bir kafeteryanın açılışına katıldı.

Türkiye, dinamik ve güçlü bir ülke

İsveç’in şu anda NATO’da Türkiye ile müttefik olduğu için çok memnun olduğunu lisana getiren Reinfeldt, şöyle konuştu:

“Ortak dünyamızda çeşitli tehditler var. 35 yıldır çeşitli kerelerde Türkiye’ye geldim. Dinamik ve güçlü bir ülke olduğunu her vakit gördüm. Uzağız lakin ortak noktalarımız var. İsveç’te en fazla yaşayan yabancılar Türklerdir. Oradaki Türkler kendilerini birebir vakitte İsveçli olarak görüyor. Dünyanın müsamahaya muhtaçlığı var. Bu biçimde şahsî bağlar güçleniyor.”

UEZ 2024 ile ilgili en şimdiki bilgileri uludagekonomizirvesi web sitesinden ve toplumsal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.