DOLAR 32,2987 -0.05%
EURO 35,2415 0.61%
ALTIN 2.409,53-0,22
BITCOIN 22053951.12002%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt: Konut satış adetleri düşse de nakitte olanlar için fırsat var
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt: Konut satış adetleri düşse de nakitte olanlar için fırsat var

Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt: Konut satış adetleri düşse de nakitte olanlar için fırsat var

ABONE OL
18 Mayıs 2024 12:24
Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt: Konut satış adetleri düşse de nakitte olanlar için fırsat var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konut piyasasında bedel artışının devam ettiğini vurgulayan Öğüt, fiyatların nominal olarak hala yükselişte olduğuna, fakat artış suratındaki yavaşlamayla gerçek olarak düşüş gösterdiğine dikkat çekti. Endeksa datalarına nazaran, satılık konut piyasasında fiyatların nisan ayı prestijiyle bir yıl içerisinde %54 oranında arttığı görülüyor. Öğüt, “Pazardaki gerçek düşüş bu biçimde devam ederse, 2022’de konut fiyatlarında açılan büyük makasın önümüzdeki 2 yıllık bir süreçte kapanacağına ve fiyatların nominal olarak da düştüğüne şahit olabiliriz. Lakin bugünden yarına çok çarpıcı düşüşler beklemiyoruz” dedi. Öğüt, gayrimenkulde bilhassa nakit alım düşünenler için yatırım fırsatı devrinde olunduğunu söyledi.

Büyük bilgi tahlili ve yapay zekâ teknolojisi kullanarak gayrimenkul paha hesabı sunan ve bu sayede kullanıcıların inançla gayrimenkul satışı yapmalarına imkan sağlayan Endeksa, TÜİK’in açıkladığı Nisan 2024 Konut Satış İstatistikleri’ni kendi bilgi tahlili değerlemeleriyle mercek altına aldı. Platformun büyük data ağındaki sayıların ortaya koyduğu Türkiye geneli ortalama konut fiyatları ışığında değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, son 2 yılın en düşük konut satış adetlerini gördüğümüz bugünlerde fiyatların nominal olarak hala yükselişte olduğuna dikkat çekti. Öğüt kelamlarına şöyle devam etti:  

“Endeksa değerlemelerine baktığımızda fiyatlar nominal olarak geçen seneye ve ondan evvelki seneye nazaran artmaya devam ediyor fakat gerçek olarak fiyat artışının en düşük düzeyinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Türkiye geneli ortalama gayrimenkul satış fiyatı sayıları, satılık konut piyasasında nominal artışın devam ettiğini gösteriyor. Buna nazaran, satılık konut fiyatları, yıllık paha değişimlerine bakıldığında Nisan 2024 itibariyle bir yıl içerisinde %54 artmış durumda. Endeksa datalarına nazaran Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 3 milyon 358 bin 940 TL’yi bulurken, bu sayı Muğla’da 7,5 milyon, İstanbul’da 4,5 milyon TL’yi aşmış durumda. Lakin konut fiyatları ülkedeki mevcut enflasyondan arındırıldığında yıllık satılık fiyat değişiminin %9 azaldığı görülüyor.” 

İlginizi Çekebilir;  Borsa İstanbul'da gong, Koton için çaldı

‘Konut fiyatlarında 2 yıl içerisinde rakamsal gerileme olabilir’

Görkem Öğüt, konut piyasasında son periyotlarda alımların likiditeyle gerçekleştirildiğini vurgularken bilhassa yüksek segmentteki konutlarda bu nedenle çetin pazarlıklar yaşandığının altını çizdi: “Gayrimenkulde nakitin kuvvetli olduğu bir devirdeyiz ve nakitle dönen bir piyasa olduğundan pazarlık hisseleri da çok yükseldi. Bu pazarlık baskısı bilhassa yüksek segmentteki konutlarda fiyatları aşağıya indiriyor.” Öğüt, konut artış suratındaki gerçek gerilemenin nominal pahalara yansımasının beklenenden daha uzun sürebileceğini söyledi: “Bu formda devam ederse 2022’de açılan makasın 2 yıl içerisinde kapanması mümkün. Yalnızca reelde değil, nominalde de düşen sayılardan bahsedebileceğiz. Lakin burada unutulmamalıdır ki gayrimenkul, dünyada olduğu üzere ülkemizde de vakitten bağımsız düzgün ve en inançlı yatırım aracı olarak ön sıralarda yer alır.” 

Fiyat artışı manasında enflasyonun altında kalan hatırı sayılır ölçüde bölge olduğunu belirten Öğüt, “Özellikle İstanbul’a baktığımızda, örneğin konutların daha süratli satıldığı Esenyurt üzere bölgelerde bu fiyat düşüşünü daha fazla hissediyoruz. Bu bölgede düşüş %35-40’lara ulaşmış durumda. Tekrar birebir halde, 2022’nin ağustos ayında çok süratli yükselen Antalya ve öteki kıyı kentleri üzere bölgelerde de fiyat artışı sürat keserek reelin altında kalmaya başladı” dedi. 

Endeksa datalarına nazaran kiralık konutlarda da satılık konutlardakine benzeri bir durum gözlemleniyor. Kiralık konut fiyatları Nisan 2024’te bir evvelki yılla nazaran %55 artarken, yıllık artış enflasyondan arındırıldığında %8 azaldı. 

Satış adetlerinde ipotekli satışlardaki düşüşün hissesi var

TÜİK datalarına nazaran Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir evvelki aya nazaran %28, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %12 azalarak 75 bin 569 oldu. Öğüt hususla ilgili şunları ekledi: 

“Satış adetleri bazında son iki yıla bakıldığında bu düşüşün gerisindeki en büyük etken, ipotekli satışların düşmüş olması. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Nisan ayında bir evvelki aya nazaran %45, bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %68 azalarak 7 bin 71 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların hissesi %9 olarak gerçekleşti. Son 2 yıllık devirde bu oran %30-32 düzeylerindeydi.” 

İlginizi Çekebilir;  Enerjisa Üretim, Rüzgar Günü Zirvesi ile yenilenebilir enerjinin geleceğimizdeki önemine dikkat çekiyor

İstanbul hala zirvede

Nisan ayında konut satışlarında İstanbul 12 bin 406 konut satışı ve %16 ile en yüksek hisseye sahip iken İstanbul’u %8 hisse ile Ankara, ve %6 hisse ile Antalya izledi. Endeksa datalarına nazaran Nisan ayı sonu prestiji ile İstanbul’da konut satış fiyatlarında yıllık bedel artışı %53, ortalama konut metrekare satış fiyatı 39 bin 388 TL, ortalama konut fiyatı 4,6 milyon TL. 

Ankara’da konut fiyatları son bir yılda %63 artış gösterdi, ortalama konut metrekare satış fiyatı 21 bin 231 TL, ortalama konut fiyatı 2,76 milyon TL. 

Antalya’da ise yıllık bedel artışı %44, ortalama konut metrekare satış fiyatı 34 bin 988 TL, ortalama konut fiyatı 4,1 milyon TL.

Endeksa bilgilerine nazaran, Nisan ayında en çok konut satışının olduğu birinci 30 vilayet değerlendirildiğinde yıllık paha artışı en yüksek olan vilayetler ise sırasıyla Erzurum, Ordu ve Elazığ. Erzurum’da konut fiyatları son bir yılda %85 arttı, ortalama konut metrekare satış fiyatı 12 bin 623 TL, ortalama konut satış fiyatı 1,9 milyon TL, Ordu’da konut satış fiyatlarında kıymet artışı %73, ortalama konut metrekare satış fiyatı 22 bin 138 TL, ortalama konut fiyatı 2,9 milyon TL ve Elazığ’da konut satış fiyatlarında kıymet artışı %72, ortalama konut metrekare satış fiyatı 13 bin 182 TL, ortalama konut fiyatı 2,2 milyon TL oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.