DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19047210.76097%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Egeli tekstil ihracatçılarının ana gündemi sürdürülebilirlik
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • Egeli tekstil ihracatçılarının ana gündemi sürdürülebilirlik

Egeli tekstil ihracatçılarının ana gündemi sürdürülebilirlik

ABONE OL
3 Nisan 2024 11:48
Egeli tekstil ihracatçılarının ana gündemi sürdürülebilirlik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küresel iklim krizinin derinleşmesi sonrasında Avrupa Birliği’nin 2019 yılında hayata geçirdiği Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı, tüm kesimlerin öncelikli mesken ödevi haline geldi.

AB’nin Sonda Karbon Düzenlemesi Sistemi (SKDM)’nda karbon vergisi uygulama kararı aldığı dallar listesinde üst sıralarda yer alan dokumacılık kesimi, SKDM’na ahenk için gücünün büyük kısmını bu mevzuya ayırıyor.

Türkiye’de sürdürülebilirlik ile ilgili birinci ve en kıymetli adımları atan kurumların başında gelen Ege Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB) ana gündemini sürdürülebilirlik olarak belirledi ve projelerini bu çerçevede şekillendiriyor.

ETHİB’in Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen 2023 yılı Olağan Genel Konsey Toplantısında konuşan EİB Koordinatör Lideri ve ETHİB Yönetim Kurulu Lideri Jak Eskinazi; parite kaybı, dingin talep, enflasyondaki artış ve artan maliyetler nedeniyle rekabet etmenin zorlaştığı bu periyotta Birlik faaliyetlerini sürdürülebilirlik, dijitalleşme, kaliteli ve katma kıymetli üretimi öne çıkaracak formda planlamaya devam ettiklerinin altını çizdi.

Egeli tekstilciler ihracatını yüzde 41 artırdı

Sektörün 2023 yılı ihracat performansını pahalandıran Eskinazi, “6 Şubat 2023 tarihinde, 11 vilayetimizi derinden etkileyen yıkıcı sarsıntının, dokumacılık hammaddesi üretimi ve ticaretinde büyük potansiyele sahip olan vilayetleri kapsaması sebebiyle birinci evrede tedarik zincirinde kıymetli badireler yaşandığını, ana pazarlarımızdaki talep daralmasının devam etmesinin de olumsuz etkiyi artırdığını ve Türkiye geneli dokumacılık ve hazır giysi ihracatında bunun tesirlerinin hissedildiğini söyledi.

Eskinazi, “ETHİB 2023 yılı ihracatımız ise Türkiye genelinden ayrışarak değerli ihracat artışı yaşadı. Birliğimizden yapılan 2023 yılı ihracatı, bilhassa hammadde ihracatında yaşanan artıştan kaynaklı olarak bir önceki yıla göre % 41 artarak yaklaşık 509 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülkemizin toplam tekstil ihracatı ise 2023 yılında %7,6 azalarak 9,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.” biçiminde konuştu.

 

Sürdürülebilirlik de artık rekabetin esas ögelerinden biri

İlginizi Çekebilir;  HSBC, havacılık hisselerini mercek altına aldı

Ticaret Bakanlığı’nın takviyesiyle yürütülen Sürdürülebilirlik URGE Projesi’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren Eskinazi, “firmalarımızın yurtdışı pazarlarımızda rekabetçiliğini artırmayı hedeflediğimiz bu projeyle iştirakçilerin güç verimliliği, ISO 14064 Kurumsal Karbon Ayak İzi İdaresi, ISO 14001 Etraf İdaresi ve Eser Hayat Döngüsü Değerlendirmesi başlıklarında danışmanlık hizmeti almasını sağladık. Önümüzdeki Eylül ayında bölümde düzgün uygulama örneklerini görmek üzere Hollanda’ya bir inceleme ziyareti gerçekleştireceğiz” dedi.  

“Kaynaklarımızı verimli kullanarak, tabiat dostu üretim yapmak bizim bu dünyaya ve gelecek nesillere olan esas borcumuzdur. Bunun yanında, bu kaideleri sağlamak artık rekabetin esas ögelerinden biri. Artık en son müşteri satın aldığı eserin ne kaidelerde üretildiğini, tabiatta ne kadar iz bıraktığını önemsiyor ve sorguluyor. Bu sebeple müşterilerimiz de bizim ne kadar sürdürülebilir bir üretim yaptığımıza dikkat ediyor. Fiyat ve kalitenin yanında sürdürülebilirlik de artık rekabetin esas ögelerinden biri.” şeklinde konuşan Eskinazi, EİB bünyesinde  12 İhracatçı Birliğinden temsilcilerin iştirakiyle oluşturulan Strateji ve Sürdürülebilirlik İcra Komitesi’nin de bu doğrultuda gerek sektörel stratejilerin belirlenmesi gerekse EİB olarak bütünsel bir strateji çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesi  için çalıştığını söz etti.

Ülkemizdeki tüm dokuma ve hazır giysi Birliklerinin iştirakiyle yürütmeye başladıkları Ortak Sürdürülebilirlik Komitesi çalışmaları kapsamında kelam konusu Komitenin alt çalışma kümesi olarak ETHİB’in sorumluluğunda olan Organik- Sürdürülebilirlik Sertifikasyonları ve Pamuk alt çalışma kümesinin da faaliyetlerine devam ettiğini bildiren Eskinazi, sürdürülebilirlik tedbirleri kapsamında Alman Federal Meclisi tarafından kabul edilen “Alman Tedarik Zinciri Yasası”nın getirdikleri ve ülkemize tesirleri hakkında 9 Mayıs 2024 Perşembe günü  Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile birlikte bir webinar düzenleyeceklerinin bilgisini verdi.

Halı ihracatçılarının kümelenmesi için çalışmalara başlandı

Birliğimiz üyelerinin ağır bir biçimde yer aldığıdöngüsel iktisat ve geri dönüşüm konusunda başarılı bir kümelenme örneği olan Uşak’ı bölümün kıymetli bileşenlerinin de yerinde görmesi hedefiyle ilgili Bakanlıklar ve Türkiye Dokumacılık ve Hazırgiyim Birlikleri Ortak Sürdürülebilirlik Komitesi temsilcilerinin iştirakiyle geçtiğimiz sonbaharda 2 farklı heyet düzenlediklerini söz eden Eskinazi, halı kesiminin ihracatını artırmak emeliyle Demirci Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Halı URGE projesi için çalışmalara başlandığının muştusunu verdi.

İlginizi Çekebilir;  BANTBORU 2022 Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı

Tekstilde ABD pazarı için güçbirliği

Son olarak yurtdışı tanıtım faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Eskinazi, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ne yönelik gerçekleştireceğimiz tanıtım faaliyetlerine daha fazla devlet dayanağı sağlamak ve kaynak israfını önlemek emeliyle Türkiye’deki tüm Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri olarak gücümüzü birleştirdik ve  ABD’ye yönelik ortak bir   Turquality Tanıtım Projesi’ne imza attık. Önümüzdeki dört yıl boyunca daima birlikte bu pazardaki hissemizi artırabilmek için var gücümüzle çalışacağız” şeklinde konuştu.

Eskinazi, 23-26 Nisan 2024 tarihleri ortasında Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenecek olan dünyanın teknik dokuma alanında en itibarlı fuarı olan “Techtextil/Texprocess Frankfurt” fuarlarına ETHİB tarafından bir heyet ile iştirak gerçekleştirileceklerinin de bilgisini verdi.

Ege Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin mali genel heyet toplantısında, 2024 yılı bütçesi 27,8 milyon TL olarak belirlenirken, 2024 yılı iş programı da karara bağlandı.

Toplantının akabinde; ETHİB Danışmanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, ülkemiz ve dünya iktisadında yaşanan gelişmeler ile önümüzdeki periyoda ait değerlendirmelerini içeren bir sunum gerçekleştirdi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.