DOLAR 32,1936 -0.09%
EURO 34,9886 0.38%
ALTIN 2.424,500,14
BITCOIN 22253502.51814%
İstanbul
23°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Egeli bilim ekibi ısıl stresi azaltan ve nefes alabilen akıllı giysiler geliştirecek
  • Haberler34
  • Gündem
  • Egeli bilim ekibi ısıl stresi azaltan ve nefes alabilen akıllı giysiler geliştirecek

Egeli bilim ekibi ısıl stresi azaltan ve nefes alabilen akıllı giysiler geliştirecek

ABONE OL
30 Mayıs 2024 12:12
Egeli bilim ekibi ısıl stresi azaltan ve nefes alabilen akıllı giysiler geliştirecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Proje grubunu makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak ülkemize katma bedel sağlayan projeler üretmeye devam ediyoruz. Mühendislik Fakültemizin faklı disiplinlerinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları tarafından hazırlanan projelerin TÜBİTAK’ın farklı programları tarafından desteklenmesinden duyduğum memnuniyeti tabir etmek isterim. Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu hocamızın yürütücülüğünü yaptığı proje ile ısıl gerilimi azaltan, nefes alabilen, nem idaresi sağlayan, özel donanımlarla entegre edilmiş akıllı giysilerin geliştirilmesi hedefleniyor. Yenilikçi bir bakış açısıyla hazırlanan ve yüksek katma bedel üretecek bu araştırmayı yürüten bilim grubumuzu tebrik ediyorum” dedi.

Projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren yürütücü Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu, “Çalışmanın konusu olan şahsî soğutucu giysiler, bilhassa itfaiyeci giysileri, KBRN giysileri ve cerrahi giysiler üzere ağır çalışma kurallarında büyük değer taşımaktadır. Gözetici giysilerin temel maksadı ilgili olduğu alanda biyolojik, kimyasal, fizikî ve mekanik bariyer özelliğini sağlamasıdır. Lakin kullanan kişinin performansını destekleyebilmek ismine bu giysilerden birincil gayelerinin yanı sıra bulunduğu ortam kurallarına bağlı olarak bedenin ısıl istikrarını sağlaması ve hasebiyle ısıl gerilimi yönetmesi beklenmektedir.  Proje sonucunda, bu özel teknik giysilere entegre edilebilecek, çok katmanlı özel bir hami takviye sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Isıl gerilim düzeyi minimuma indirecek biçimde tasarlanan bu yeni eser, şahısların maruz kaldığı çok ısı ve nem risklerine karşı müdafaa sağlarken, tıpkı vakitte çalışma verimliliğini de artıracaktır. Birçok alanda gerekli olan muhafaza ekipmanlarına kolay entegrasyonu bu eseri değerli kılmaktadır” diye konuştu.  

Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu, “Gelişen teknoloji ve değişen şartlar ile birlikte dokuma kesiminde artık klasik dokuma ve hazır giysi eserlerinin dışında katma kıymeti yüksek, işlevsel ve yenilikçi teknik dokuma eserleri öne çıkmaktadır. Bu husustaki Ar-Ge çalışmaları sürat kazanmakta ve her geçen gün teknik dokuma pazarı büyümektedir. Bu kapsamda projenin konusu olan kollayıcı dokumalar, teknik dokumaların değerli bir alt kümesini oluşturmakta ve güçlü bir formda büyümektedir.  Gözetici giysiler büyük oranda yüksek fiyat aralıklarında memleketler arası pazarda makul firmaların sunduğu eserlerdir. Bu noktada proje kapsamında geliştirilmesi hedeflenen kollayıcı dayanak sistemi, kullanım ve performans özellikleri açısından ithal edilen bu muadillerine nazaran alternatif yaratırken, maliyet avantajı bakımından da rekabet edebilir nitelikte olacaktır. Müşteri kuruluş Sun Dokumacılık, uzun yıllardır sürdürdüğü sandviç kumaş üretimi, otomotiv dokumacılık, medikal giysiler, personel giysileri ve askeri alanlarda yaptığı çalışmalara ek olarak esirgeyici giysiler alanında yeni bir pazar yaratacak ve edineceği bilgi birikimini farklı bir alana yönlendirebilecektir. Tıpkı vakitte projede hedeflenen ısıl gerilim özelliğini ölçümleyecek bir aygıt tasarımı ve üretimi amaçlanmıştır. Türkiye için birinci olacak bu aygıt, patent alma potansiyeline sahiptir” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Ekrem İmamoğlu Odessa kentinin Belediye Başkanı Gennadiy Trukhano'yu makamında ağırladı

Yürütücülüğü Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dokumacılık Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu’nun yaptığı proje,  Türkiye’nin önde gelen dokuma ve hazır giysi üretici ve ihracatçılarından olan Sun Dokuma firmasının Ar-Ge Merkezi ile ortaklaşa sürdürülecek. Çok disiplinli olan projede Makine Mühendisliği Kısmı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Gürlek ve Dr. Öğr. Üyesi B. Oğuz Gürses de araştırmacı olarak yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.