DOLAR 32,3577 0.13%
EURO 35,1766 0.42%
ALTIN 2.412,09-0,11
BITCOIN 22032260.89778%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Çocuğunuzu zararlı uygulamalarla baş başa bırakmayın

Çocuğunuzu zararlı uygulamalarla baş başa bırakmayın

ABONE OL
22 Nisan 2024 13:48
Çocuğunuzu zararlı uygulamalarla baş başa bırakmayın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuklar telefonlarında çok fazla vakit geçiriyorlar. Bilgilere nazaran 9-16 yaş ortası Avrupalı çocukların yüzde 80’i her gün telefonlarından internete giriyor.

Birleşik Krallık’ta çocukların yüzde 91’i 11 yaşına geldiklerinde  bir cep telefonuna sahip oluyor. Bu aygıtlar ve onlara yüklenen uygulamalar cümbüş, toplumsallaşma ve öğrenme için kusursuz bir araç olabilirken birebir vakitte riskleri de beraberinde getiriyor. 

Dijital güvenlik şirketi ESET, uygulamalardan kaynaklanan risklere dikkat çekerek çocukların korunmasına yönelik  önerilerini paylaştı. 

Akıllı telefon uygulamaları çocuklar için dijital dünyaya açılan bir kapı. Lakin birebir vakitte onları istismar edici reklamlara, uygunsuz içeriğe, güvenlik ve kapalılık risklerine de maruz bırakabilirler. Karmaşık saklılık ayarları, şeffaf olmayan zımnilik siyasetleri, yasal boşluklar, zayıf yaptırımlar ve kendi farkındalık eksikliğimiz ebeveynlerin karşılaştığı zorlukları daha da artırıyor. Sorunun büyük bir kısmı, data kullanımı konusunda şeffaflığın olmamasından ve ebeveynlerin bilakis çocukların çıkarlarını her vakit göz önünde bulundurmayan uygulama geliştiricilerinden kaynaklanıyor.

Dikkat edilmesi gereken en önemli uygulama riskleri

 • Aşırı bilgi toplama: Yaş, e-posta adresi, pozisyon ve uygulama aktifliği üzere şahsî bilgiler reklamcılar için altın madeni olabilir. Geliştiriciler tarafından üçüncü taraf izleyiciler aracılığıyla paylaşılırsa, istismar edici reklamcılıkla ilgili tasaları artırır ve bir bilgi güvenliği riskini temsil eder; yani, üçüncü bir tarafın ihlal edilme mümkünlüğü oluşabilir.
 • Uygunsuz reklamlar: Özellikle küçük çocukları maksat alan reklamlar, onların kendilerine pazarlama yapıldığını fark edememelerini istismar edebilir. Reklamlar uygunsuz içerik de içerebilir. 
 • Uygulama içi satın alımlar: Bazı uygulamalar, bilhassa oyun dünyasında kullanıcıların bir oturum sırasında alışveriş yapmalarına imkan tanır. Çocuklar, geliştiricilerin onları para harcamaya yönlendirmesine karşı daha hassas olabilirler. Bu da sonuçta bir ebeveyn olarak size değerliye mal olabilir.
 • Sınırlı ebeveyn kontrolü: Bazı çocuk uygulamaları, kâfi ebeveyn kontrolünden mahrumdur, bu da uygulamayı kullanırken çocuklarınızın maruz kaldığı riskleri en aza indirmenizi zorlaştırır.
 • Sınırlı saklılık bilgisi: Birçok yargı alanındaki düzenleyici gerekliliklere karşın çocuk uygulamaları, çocuğunuzun bilgilerinin nasıl kullanılacağını ve korunacağını belgisiz hale getiren opak kapalılık yahut güvenlik siyasetlerine sahip olabilir. 
 • Aşırı paylaşım: Bazı uygulamalar, çocukların öteki kullanıcılarla paylaştıkları bilgi ölçüsünü kısıtlamaları için sonlu ve bariz araçlar sunarak onları siber zorbalar, data hırsızları ve dolandırıcılar açısından risk altına sokabilir.
 • Uygunsuz içerik: Uygulamalar, çocuklarınızın öbür kullanıcılar tarafından paylaşılanlar da dahil olmak üzere yaş aralığına uygun olmayan içeriklere erişmesini sağlayabilir. Toplumsal medya siteleri, fotoğraf ve görüntü paylaşan potansiyel olarak büyük kullanıcı havuzu göz önüne alındığında bilhassa risklidir. Moderatörlerin uygunsuz bulunan içerikleri yakalaması ve kaldırması vakit alabilir.
 • Güvenlik riskleri: Mobil uygulamalar da değerli güvenlik riskleri oluşturmaktadır. Güvenlik düşünülerek tasarlanmamış olanlar güvenlik açıkları, yanlış yapılandırmalar ve bilgi şifreleme eksikliği üzere öteki riskleri içerebilir. Bu açıklar, tehdit aktörleri tarafından çocuğunuzun uygulama girişleri de dahil olmak üzere bilgilerini çalmak, onları premium fiyatlı hizmetlere kaydetmek yahut toplumsal medya ve oyun hesaplarını ele geçirmek için kullanılabilir. Alternatif olarak, siber şantaj yapmak için çocuğunuzun aygıtına erişimi kullanabilirler. 
İlginizi Çekebilir;  Manor Lords'un da Dahil Olduğu 3 Yeni Oyun DLSS Desteği Alıyor

 

Uygulamalardan kaynaklanan güvenlik riskleri nasıl azaltılır?

 1. Çocuklarınızla konuşun: Çocuklarınızı kişisel bilgilerini muhafazanın ehemmiyeti ve güvenlik ve zımnilik risklerinin muhtemel sonuçları hakkında eğitin. Açıklık siyaseti, çevrimiçi bilgi paylaşımı konusunda rastgele bir karar almadan evvel birinci başvuracakları kişinin siz olmanız gerektiği konusunda onlara inanç verin.
 2. Araştırmanızı yapın: Çocuğunuzun indirmek istediği rastgele bir uygulamayı müsaade vermeden evvel kesinlikle inceleyin. Zımnilik siyasetlerini ve kapalılık ve güvenlik konusundaki prestijlerini denetim edin. 
 3. Kontrolü elden bırakmayın: Çocuğunuzun mahremiyetine saygılı olun lakin uygulama kullanımlarını ve müsaadelerini izlemek için vakit zaman denetim edeceğinizi bilmelerini sağlayın. Neleri indirebileceklerini ve hangi özelliklere erişebileceklerini sınırlamak için ebeveyn denetim yazılımı kullanmayı düşünün (örneğin, iletileşme yahut toplumsal özellikleri devre dışı bırakmak). Bu tıp yazılımlar ayrıyeten inançlı gezinmeyi sağlayacak ve internet kullanım raporları sunacaktır.
 4. Güvenliğe odaklanın: Çocuğunuzun aygıtına saygın bir satıcıdan güvenlik yazılımı indirin. Her vakit en son yazılım sürümüyle şimdiki olduğundan ve parola muhafazalı olduğundan emin olun. Destekleyen tüm uygulamalar için iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) açın. Ve çocuğunuzun sadece resmi uygulama mağazalarından uygulama indirdiğinden emin olun.
 5. Reklamları engelleyin: Android yahut iOS’ta ilgili ayarlara girerek çocuğunuzun akıllı telefonunda reklam izlemeyi kapatın.
 6. Çocuk dostu uygulamalar seçin: Android aygıtlar için Google Play’de Çocuklar sekmesi altında “Öğretmen onaylı” uygulamaları arayın. Uygulamalar “yaşa uygunluk, tecrübe kalitesi, zenginleştirme ve keyif” kriterlerine nazaran derecelendirilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.