DOLAR 32,3185 0.02%
EURO 35,2798 0.66%
ALTIN 2.404,50-0,43
BITCOIN 22018411.54531%
İstanbul
29°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Bedrettin Dalan: “Hedef gözetmeden toplu katliam yapıyorlar”
  • Haberler34
  • Gündem
  • Bedrettin Dalan: “Hedef gözetmeden toplu katliam yapıyorlar”

Bedrettin Dalan: “Hedef gözetmeden toplu katliam yapıyorlar”

ABONE OL
16 Mayıs 2024 19:15
Bedrettin Dalan: “Hedef gözetmeden toplu katliam yapıyorlar”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Size bebeklerden ne ziyan gelecek? Amaç gözetmeden toplu katliam yapıyorlar” dedi.

Yeditepe Üniversitesi konferans salonunda Filistin, Gazze ve İsrail bahisli bilimsel toplantı gerçekleştirildi. Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Bağlantılar Kısmı Lider Yardımcısı Doç. Dr. İlkim Büke Okyar’ın konuşmacı olduğu toplantının moderatörlüğünü birebir fakülteden Dr. Öğrt. Üyesi Murat Arslan yaptı.

Toplantıya Yeditepe Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı Bedrettin Dalan, Rektör Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Tarih Kısmı Lider Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Kaya, Kamu İdaresi Kısım Lideri Doç. Dr. Deniz Tansi gibi birçok akademisyen, yönetici ve öğrenci katıldı.

Toplantıda konuşan Bedrettin Dalan, “Savaşın da kuralları var fakat hiçbir kural tanımıyorlar. Ölenlerin büyük çoğunluğu bebekler, saf beşerler. Size bebeklerden ne ziyan gelecek? Maksat gözetmeden toplu katliam yapıyorlar. Bırakın Müslüman ve Türk olmayı, dünyanın neresinde olursanız olun insanın kalbi dayanmaz. Ne yazık ki hala katliam devam ediyor. Bunu üniversitemiz kabul etmez, kabul etmek de mümkün değildir. Şunu da belirtmeliyim, her toplumun içinde yeterlisi de berbatı de var. Dünyanın her yerinde bu katliama karşı çıkan pek çok Yahudi de var” dedi.

“Türk İnsanı Vicdanlıdır”

Bedrettin Dalan, “İnsanlık bizden ders almak zorunda. Türk insanı vicdanlıdır. Tarih boyunca toplu katliam yapmamıştır. Savaşta bile insanlığını göstermiş, hiçbir düşmanını arttan vurmamıştır. Bunlar gökten mevt yağdırıyor. Ben milletimle iftihar ediyorum. Allah milletimizin birliğini beraberliğini bozmasın. Kurumumuz içindeki birlik ve beraberlik de bozulmasın. Burası sağlam bir Türk üniversitesidir” diye konuştu.

Gazzeli Mustafa, Sesini Duyurmak için Mektup Yazdı: Savaş Ruhlarımızı Parçalıyor, Hayallerimizi Yok Ediyor

Konuşmasına, Gazze’de hayatta kalmaya çalışan Mustafa’nın kendisine gönderdiği mektubu okuyarak başlayan Doç. Dr. İlkim Büke Okyar, “Mustafa, mektubunu sesini duyurmam için öğrencilerime okumamı istemişti. Gazze’nin kuzeyinde ayakta kalmış 4-5 binadan birinde yaşıyor. Kenti çeşitli sebeplerle terk edememiş, başka Filistinlilerle hayatta kalma çabası veriyor. Mustafa kendini şanslı görüyor, zira çekirdek ailesi hala hayatta. Ancak annesi ve babası ile birebir binada yaşamıyor. Mahalleler ortasında İsrail ordusunun denetimleri nedeniyle de birbirlerini göremiyorlar. Nadiren telefonla haberleşiyorlar” tabirlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Borusan Sanat'ta Bu Hafta

Doç. Dr. Okyar’ın okuduğu mektupta Mustafa, şu tabirler yer vermişti:

“Merhaba dünya, size Gazze’nin kalbinden yazıyorum. 8 aydan fazla süren acının içinden tecrübelerimi paylaşmayı umuyorum. Benim adım Mustafa, 23 yaşındayım. Bugün size kalbimde ağır bir acı ve kederle yazıyorum. Savaşın Gazze’yi yuttuğu yerde ailemin ve benim karşılaştığım acıları paylaşabilmek için yazıyorum. Savaşın ve bombaların başlangıcından bu yana daima bir kaygı ve kaygı içindeydik. Meskenimiz savaş uçaklarıyla zalimce bombalandıktan sonra her şey daha da berbatlaştı. İvedilikle kaçmak ve kendimize sığınacak bir yer bulmak zorunda kaldık. Bombalamayı takip eden anlar panik ve dehşet doluydu. Ne yapacağımızı ve nereye gideceğimizi bilmiyorduk. Kendimizi, sözlerin yetersiz kaldığı savaşın, hayatımızda bıraktığı yıkım ve kaybın boyutunu anlatmakta zorlandığımız bir durumda bulduk. Yalnızca konutumuzu değil, tıpkı vakitte güvenlik ve istikrar hissimizi de kaybettik. Hayallerimiz kül oldu. Geride, sahip olduğumuz her şeyi bıraktık. Artık boş ve enkaz halindeki sokaklar tek meskenimiz. Gazze’de hayatın her günü, ümitsizlik ve hayal kırıklığı etrafında acıyla resmedilen bir tuval üzere. Savaş ruhlarımızı parçalıyor ve hayallerimizi yok ediyor. Lakin geriye kalan tek şey dayanıklılık. Yüksek fiyatlar, yetersiz kaynaklar, ailemin yiyecek ve ilaç zahmeti içinde ezilmesine sebep oluyor. Bir öğün yemek bile ufukta ulaşılmaz bir hayal üzere görülüyor. Su ve elektrik olmaması yaşadığımız zorlukların düzeyini artırıyor. Uzun geceler karanlık gölgelerle üzerimize çöküyor. Acı dolu bir dünyada yaşıyor, hayatta kalmaya çalışıyoruz. Gazze’de özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı kaybettik. Refah üzerinden çıkış esasen değerliyken artık daha da yüksek fiyat uygulanması durumu daha da zorlaştırdı. Kişi başı 5 bin dolara ulaşan çıkış fiyatını ödemek imkânsız. Bu şartlar bizi geleceğimiz hakkında belirsizlik içinde yaşamaya zorluyor. Lakin bölgemize barış ve istikrarın geri geleceği ve böylelikle özgürlüğümüzü geri kazanabileceğimiz umuduyla yaşıyoruz. Bunlar benim hayattaki son sözlerim olabilir. Öyleyse dualarınızda beni unutmayın, güzel anılarla hatırlayın. Herkes için barış ve adaletin karar süreceği Gazze ve öteki yerlerde de insanların inanç içinde onurla yaşayacağı günü umut ediyorum”

İlginizi Çekebilir;  Yol Bakım Timi Kocaeli'nin her yerinde

“Kendimi ‘Daha Makus Olamaz’ Diye Düşünürken Buluyorum”

Sesi titreyerek konuşan Doç. Dr. Okyar,  “8 ayı geçen savaştan sonra, beni neyin beklediğini bilmiyorum. Dünyanın en mutsuz yeri haline gelen yerde ömür ve vefatın bir anlık imgesi, bedeni yanıklarla kaplı bebekler, uzuvları olması yerde kanlı bandajları olan çocuklar, annelerin kefenleri üzerinden bebeklerinin yüzlerini öpmesi üzere, bu merhametsiz savaşın manzaralarına bakarken, kendimi ‘daha makus olamaz’ diye düşünürken buluyorum. Sonra her şey çok daha berbat oluyor. İnsanlık çıtası yeni bir taban düzeye düşmeye devam ediyor. Gerçek şu, çatışmanın bir tarafı kendini anlatma hakkından yoksun kaldığında, eksik bir anlatımla kalıyoruz. Savaşın 7 Ekim’de başladığı söyleniyor, hem hayır hem de evet. 7 Ekim’deki taarruz, destanın yeni ve yıkıcı bir kısmını açtı fakat, bir küme için… Lakin daha büyük kıssa, çoğunuzun hayatından daha uzun müddettir devam ediyor” sözlerini kullandı.

“Acilen Ateşkes Yapılması ve Bu Yıkımın Durdurulması Lazım”

Doç. Dr. Okyar, “Gazze halkı hiç bu kadar kontaklı tıpkı vakitte da izole olmamıştı. Besin, su, ilaç, yakıt üzere insan hayatını sürdürmek için gerekli olan her şeyden yoksun bırakılmış durumdalar. Filistinliler uzun vakittir kıssalarını dünyaya anlatmayı, seslerinin duyulmasını hayal etti. Bugün seslerini yüksek ve net bir biçimde duyuruyorlar ancak ne kıymetine? Kitle takviyesi toplamak için kitle vefatları mi gerekiyor? Şayet adaletsizlik devam ediyorsa milyonlarca insanın haksızlığa uğradığını düşünmesi neye fayda? Acil ateşkes yapılması ve yıkımın durdurulması lazım, yerinden edinmeler sona ermelidir” dedi.

“Birlikte Var Olmak Mümkün”

Umudun olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Okyar, “Bu savaş şu anda sona ermelidir. Bildirimiz bu olmalıdır. İnsani yardımlara yapılan engellemeler sona ermelidir. Her iki taraftaki rehineler konutlarına dönmelidir. Lakin bu yalnızca başlangıçtır. Filistinliler, çoğumuzun doğal kabul ettiği şeyleri istiyor. Kendi mukadderatını tayin hakkı, kendi hayatlarını inançlı ve onurlu halde yönetme yetkisi, her şeyden değerlisi özgürlük. Bunlar İsrail ile barış içinde yan yana yaşayan hâkim bir Filistin devletinin kurulmasıyla mümkündür” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Sakarya Bike Fest'te Prolog Etabı

“Doğru Olanı Savunmadığımızda, Yanlış Olan Her Şeyi Onaylamış Oluruz.”

Okyar, “Filistin dayanışması gelip süreksiz bir trend haline gelmemelidir. Değişim mümkündür, bunu yapabiliriz. Adaletsizlik bilakis çevrilebilir. Köleliğin olmadığı, duvarların yıkıldığı bir gerçeklik mümkün. Bunun olabileceğini uzun vakittir yaptığım saha çalışmalarında görüyorum. Birlikte var olmak mümkün” dedi.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.