DOLAR 32,1788 -0.03%
EURO 34,9940 0.04%
ALTIN 2.428,66-0,02
BITCOIN 22251650.76967%
İstanbul
17°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Başkan Altay: “Tüm Türkiye’yi Konya’nın Tarihi ve Kültürel Mirasını Keşfetmeye Davet Ediyorum”
  • Haberler34
  • Gündem
  • Başkan Altay: “Tüm Türkiye’yi Konya’nın Tarihi ve Kültürel Mirasını Keşfetmeye Davet Ediyorum”

Başkan Altay: “Tüm Türkiye’yi Konya’nın Tarihi ve Kültürel Mirasını Keşfetmeye Davet Ediyorum”

ABONE OL
21 Mayıs 2024 14:51
Başkan Altay: “Tüm Türkiye’yi Konya’nın Tarihi ve Kültürel Mirasını Keşfetmeye Davet Ediyorum”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın güçlü kültürel mirasının ve tarihi dokusunun her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi cezbettiğini belirterek, “Konya’mızı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken müzelerimiz, kentimizin turizm potansiyelini artırıyor. Konya, kent merkezi ve 31 ilçesinde; tarih, kültür, sanat, bilim, gastronomi, tabiat ve spor alanında birçok tesis ve bedel barındırıyor. Müzeler Haftası vesilesiyle, tüm Türkiye’yi ve yurt dışından konuklarımızı hem bu kıymetli müzeleri ziyaret etmeye hem de Konya’mızın binlerce yıllık birikimiyle ortaya çıkan tarihi ve kültürel mirasını keşfetmeye davet ediyorum” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren müzeler, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya Modeli Belediyecilik” anlayışıyla misyona geldikleri birinci günden itibaren kentin varlıklı tarihini ve kültürel hem yaşatmak hem de tanıtmak gayesiyle gayret sarf ettiklerini söyledi.

Selçuklu dârülmülkü olan ve tarih boyunca birçok medeniyete mesken sahipliği yapan Konya’nın başta Mevlana Müzesi olmak üzere birçok kıymetiyle her yıl milyonlarca konuğu ağırladığını kaydeden Lider Altay, “Konya’mızın varlıklı kültürel mirası ve tarihi dokusu her geçen gün daha fazla ziyaretçiyi cezbediyor. Biz de kentimizin bu cazibesini ve turizm pastasından aldığı hissesi artırmak için kıymetli birçok projeyi hayata geçirdik. Bu kapsamda Konya Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde hizmet veren Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, Dârülkmülk Stant Sarayı, Taş Bina Dijital Tanıtım Merkezi, Konya Panorama Müzesi, Depo No:4, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi, Beyşehir Turizm Tanıtım Merkezi, İstiklal Harbi Şehitler Abidesi ve Koyunoğlu Müzesi üzere tesislerimiz kentimizin ruhunu ve tarihini gözler önüne seriyor. Kentimize bir de bisiklet müzesi kazandırmak için Kılıçarslan Kent Meydanı’ndaki çalışmalarımız son evreye geldi. Konya’mızı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu müze ve tesislerimiz, kentimizin turizm potansiyelini artırıyor. Yeniden, kentimizde Mevlana Müzesi ve belediyemizin yaptığı tesislerin dışında Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ilişkin Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi, İnce Minare Taş Eserler Müzesi, Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesi, Atatürk Müzesi üzere merkezde ve kimi ilçelerde müzeler, ören yerleri bulunuyor. Konya’mız, kent merkezi ve 31 ilçesinde; tarih, kültür, sanat, bilim, gastronomi, tabiat ve spor alanında birçok tesis ve bedel barındırıyor. Müzeler Haftası vesilesiyle, tüm Türkiye’yi ve yurt dışından konuklarımızı hem bu pahalı müzeleri ziyaret etmeye ve hem de Konya’mızın binlerce yıllık birikimiyle ortaya çıkan tarihi ve kültürel mirasını keşfetmeye davet ediyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Nilüfer Spotify'ın global EQUAL elçisi oldu

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı müzeleri ziyaret ederek farklı bir tecrübe yaşayan vatandaşlar da Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

ÇATALHÖYÜK TANITIM VE KARŞILAMA MERKEZİ

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Çatalhöyük’ün canlanması ve ziyaretçilerini tesirli bir halde karşılayabilmesi hedefiyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi, konukları ağırlama, bilgi sunma ve kültürel tecrübelerini zenginleştirme maksadıyla tasarlandı. Merkez, Türkiye’nin en büyük ahşap konstrüksiyonlu kamu binası olma özelliğini de taşıyor.

DÂRÜLKMÜLK STANT SARAYI

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kılıçarslan Meydanı’nda hayata geçirilen Darülmülk Stant Sarayı, Türkiye’nin varlıklı kültürel mirasını ziyaretçilere sunan eşsiz bir stant alanı. Bu stant sarayında, “Türkiye Selçuklu Hanedan Sergisi” ve “Türkiye Selçuklu Sikkeleri Sergisi” başlıkları altında iki değerli koleksiyon bulunuyor.

TAŞ BİNA DİJİTAL TANITIM MERKEZİ

1922 yılında tamamlanan ve uzun bir mühlet Kız Öğretmen Okulu olarak kullanılan daha sonra da yıllarca rektörlük binası olarak kullanılan yapı, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınarak restore edildi. Taş Bina ismiyle hizmete sunulan binada, Konya’nın tanıtıldığı dijital bir merkez, kültür-sanat alanları, konferans salonu bulunuyor. 

DEPO NO:4

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin en büyük ihya projesi Darülmülk Projesi kapsamında başarılı bir onarım sürecinden geçen Eski İnhisar Binası – Depo No: 4, kentin kültürel ve toplumsal hayatına kıymetli katkıda bulunuyor. Dârülmülk İhya Projesi’nin kentin kalbinde hayat bulan bir istasyonu olan Depo No:4; sanat galerisi, kafe ve  atölye üniteleriyle hizmet veriyor. 

KONYA PANORAMA MÜZESİ

Mevlana Müzesi karşısında, Aslanlı Kışla Caddesi üzerinde bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Panorama Müzesi’nin içinde Hz. Mevlana’nın hayatı, yaşadığı birtakım sembol anlar ile 1200’lü yılların Konya’sının canlandırıldığı müze alanı, stant alanı ve dünyadaki 25 mevlevihanenin maketinin yer aldığı iç avlu bulunuyor.

İlginizi Çekebilir;  Nilüfer'de dans dolu gece

İRFAN MEDENİYETİ ARAŞTIRMA VE KÜLTÜR MERKEZİ

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen İrfan Medeniyeti Araştırma Merkezi, Klâsik Türk İslam sanatına uygun formda bir külliye olarak inşa edilmiştir. Merkez içerisinde Konya Panorama Müzesi, Semâhâne, konferans salonu, atölye ve derslikler bulunmaktadır. 

İSTİKLAL HARBİ ŞEHİTLERİ ABİDESİ

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından İstiklal Harbi’nde şehit olan ecdadımızın aziz anısı için yaptırılan İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi’nde; başta İstiklal Harbi olmak üzere 1. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve iç güvenlik sırasında vatan uğruna canını feda eden şehitlerin isimlerinin yer aldığı iç avlu, Konya’nın o devrindeki toplumsal yapısını anlatan müze, tarihteki 16 Türk devletinin bayraklarının yer aldığı havuzlu yol ve Gaziler Lokali yer alıyor. 

BEYŞEHİR TURİZM TANITIM MERKEZİ 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Eşrefoğlu Camii’nin çabucak yanında bulunan merkezde, Beyşehir’in tarihi, kültürel ve coğrafik zenginlikleri tanıtılıyor. Merkezde, ziyaretçilerin Beyşehir, etrafındaki ilçeler ve Konya vilayet merkezinde kesinlikle ziyaret etmeleri gereken yerler, tatmaları önerilen lezzetler ve yol güzergâhları hakkında bilgi aktarılıyor.

KOYUNOĞLU MÜZESİ

Müzede arkeolojik eserler ile etnografik eserler sergilenmektedir. Müze bahçesinde bulunan İzzet Koyunoğlu’na ilişkin mesken restore edilerek tipik Konya konutu örneği olarak ziyarete açılmıştır. Binada eski ve yeni sivil mimari şekli bir ortada bulunmaktadır. Müze, yazma ve basma eserler bakımından çok zengindir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.