DOLAR 32,5070 0.71%
EURO 34,9638 0.08%
ALTIN 2.408,710,75
BITCOIN 2170230-1.21095%
İstanbul
29°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Başkan Altay OICC Genel Konferansı’na Katılan Misafirlere Teşekkür Etti
  • Haberler34
  • Gündem
  • Başkan Altay OICC Genel Konferansı’na Katılan Misafirlere Teşekkür Etti

Başkan Altay OICC Genel Konferansı’na Katılan Misafirlere Teşekkür Etti

ABONE OL
17 Mayıs 2024 16:18
Başkan Altay OICC Genel Konferansı’na Katılan Misafirlere Teşekkür Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konya’nın tarihi yerleri, altyapısı, kültürü ve paklığı ile dikkat çektiğini belirten iştirakçiler, mesken sahipliği için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti. Konya’nın misafirperverliğini en hoş halde yansıttıklarını lisana getiren Lider Altay, tüm iştirakçilere teşekkür etti.  Lider Altay, Gazze’de yaşanan İsrail soykırımının sona erdirilmesi için ortak hareket edilmesi ve Gazze’nin tekrar inşası konusunda ortak kararların alındığı konferansın tüm İslam alemi için iyi olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, İslam Başşehirleri ve Kentleri Teşkilatı’nın (OICC) 15. Genel Konferansı’na ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı’na mesken sahipliği yaptı.

OICC için Konya’ya gelen iştirakçiler, toplantılardan kalan vakitlerde teknik ve kültürel seyahatlerle kenti daha yakından tanıdı.

Mevlana Türbesi, Konya Bilim Merkezi, Tropikal Kelebek Bahçesi, Ecdat Bahçesi ve Japon Parkı’nı ziyaret ederek Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Tesisi’nde incelemelerde bulunan heyet, Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi ile İslam Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen sema ayin-i şerifini de izledi.

“KONYA’NIN MİSAFİRPERVERLİĞİNİ GÖSTERDİK”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya olarak OICC 15. Genel Konferansı’na ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı ile değerli bir tertibe daha mesken sahipliği yaptıklarını belirterek, katılan ve katkı sunan tüm konuklara teşekkür etti. Son derece değerli toplantıların yanında kentin tarihini ve kültürünü yakından tanımaları ile konuklara kültürel programlar da düzenlediklerini belirten Lider Altay, Konya’nın misafirperverliğini en hoş halde yansıttıklarını lisana getirdi.

Başkan Altay, Gazze’de yaşanan İsrail soykırımının sona erdirilmesi için ortak hareket edilmesi, İsrail soykırımının unutturulmaması ve Gazze’nin tekrar inşası konusunda ortak kararların alındığı konferansın tüm İslam alemi için güzel olmasını diledi.

“TEŞEKKÜRLER KONYA, TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE”

Filistin Ramallah Belediye Başkanı Issa Kassis, Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen sema ayin-i şerifi ile ilgili “Burada olmaktan ve daha evvel gereğince tanımadığım bu derin ve manevi kültürü yakından tanımaktan büyük onur duyuyorum. Bu nedenle Lider Altay’a cömertliği ve bizi öncelikle konferansa katılmaya daha sonra ise özgür vakitlerimizde böylesine hoş, manevi ve kültürel tecrübesi yaşamak için bu hoş kent Konya’ya davet ettiği için teşekkür ediyorum” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Keçiören Belediye Başkanı Dr. Mesut Özarslan koltuğunu 10 yaşındaki şehit kızı Melis Kara'ya devretti

Sema ayin-i şerifinin inanılmaz bir tecrübe olduğunu tabir eden Kassis, “Burada geçirdiğimiz bir saat beni sahiden manevi olarak gökyüzüne çıkardı. Bunu daha evvel yaşamamıştım. Burada izlediğimiz şeyin hakikaten harika olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler Konya, teşekkürler Türkiye” değerlendirmesinde bulundu.

“KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE BİR KARDEŞ BELEDİYE MUAHEDESİ İMZALAMAK İSTİYORUZ”

Bağdat Büyükşehir Belediye Başkanı Ammar Musa Kazım, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne daveti için teşekkür ederek, şunları söyledi:

“Burada bulunduğumuz kısa mühlet zarfında bu kentin çok seçkin bir kent olduğunu fark ettim. Bir mühendis gözüyle temizliğiyle, tertibiyle, tertibiyle dikkat çektiğini gördüm. Bilim Merkezi’nin değişik kısımlarla çocuklara, gençlere hizmet ettiğini gördüm, sahiden çok etkilendim. Belediyeler vatandaşlar için hizmet üreten kurumlardır ve vatandaşın yeterli bir hizmet alabilmesi için belediyelerin kendisini daima yenilemesi güncellemesi ve vatandaşa seçkin kaliteli bir hizmet götürmesi gerekiyor. Biz doğrusu karşılıklı yardımlaşmamız, dayanışmamız, deneyim paylaşımı sağlamak manasında hizmetlerimizin kalitesini artırmak bağlamında Konya Belediyesi’nin deneyimlerinden istifade etmek ve Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir Kardeş Belediye Mutabakatı imzalamak istiyoruz.”

“KENDİMİ KONYA’DA HİÇ GURBETTE HİSSETMİYORUM, KENDİMİ VATANIMDA ÜZERE HİSSEDİYORUM”

Filistin El Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh, Konya’yı daha evvel tekraren ziyaret ettiğini anımsatarak, “Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Kardeş Kent Muahedemiz var. Ben kendimi Konya’da hiç gurbette hissetmiyorum, kendimi vatanımda üzere hissediyorum. Konya altyapısı güçlü bir kent sistemli, pak bir kent, güçlü bir kent, sakin bir şehir“ dedi.

“SİYONİSTLERİN ASIL EMELİ MÜSLÜMANLARIN BİR ORTAYA GELMESİNİ ENGELLEMEK”

Konya’nın İsrail hücumları öncesi var olan El Halil kenti ile benzerlik gösterdiğini söz eden Sneineh, şöyle devam etti:

“İşgalin tabiatında ırkçılık, soykırım, ötekini inkar var. Şu an İsrail’in Filistin topraklarında yaşayan halka dönük uyguladığı siyasetler tehcir siyaseti. Onları zorla göçe yönlendirme ve kendi öz halkından boşalan toprakları Yahudileştirme ve oraları kendi toprakları haline getirme yönelişi var. Siyonistlerin başlatmış oldukları faaliyet, yürütmüş oldukları mezalim yalnızca Filistinlileri kendi topraklarından çıkarma ve orayı işgal etmekle sonlu değil. Siyonistlerin asıl gayesi Müslümanların bir ortaya gelmesini engellemek. Bu konuda da uyanık olmak, bunun farkına varmak lazım. İslam medeniyeti adalet temelleri üzerine konseyidir ve bu savaş adaletle zulüm, hakla batıl ortasında yürüyen bir savaştır. Türkiye ile Filistin ortasındaki bağlar tarihi bağlardır. Filistin davası karşısında Türkiye’nin duruşu çok kıymetlidir. Bu istikametiyle Türkiye’nin İslam ümmetinin birliğini sağlama, onların vahdetini gerçekleştirmede ortaya koyacağı tutum ve tavır nitekim çok değerli.”

İlginizi Çekebilir;  Seferihisar Belediye Meclisi ilk toplantısını yaptı

“DAYANIŞMAMIZ KARŞILIKLI OLARAK SÜRECEK”

Beyrut Belediye Meclisi Kent Kurulu Üyesi Muhammed Said Fatha ise çok sıcak halde karşılandıklarını, bunun kendilerini çok keyifli ettiğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uğur İbrahim Altay Bey’in başkanlığını yaptığı Belediyeler Birliği üyesi olarak burada bulunuyoruz. Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Beyrut Belediyesi ortasında daima devam edecek karşılıklı yardımlaşma ve dayanışmanın olmasını dilek ediyoruz. Bunun olacağına da inanıyoruz. Biz Konya’yı çok tertipli, pak ve tertipli bir kent olarak bulduk. Bu kısa müddet zarfında gördüklerimiz şunlar; tertemiz bir kent, caddeleri sokakları, parkları, tanzim edilmiş altyapı çalışmalarının güçlü olduğunu görüyoruz. Faal çalışmaları çok güçlü. Biz Konya’yı İslami çalışmaların yaygın olduğu bir merkez olarak biliyoruz, bir İslami kenti olarak biliyoruz. Bu dayanışmanın bu karşılıklı yardımlaşmanın sürecek olduğunu düşünüyorum, bunu temenni ediyorum.” 

57 İslam ülkesinden 187 üyesi bulunan İslam Başşehirleri ve Kentleri Teşkilatı’nın (OICC) 15. Genel Konferansı ve 33. Yönetim Kurulu Toplantısı 13-15 Mayıs tarihleri ortasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.