DOLAR 32,4707 0.6%
EURO 34,9729 0.1%
ALTIN 2.408,350,74
BITCOIN 2171699-0.8836%
İstanbul
29°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Adana’dan Dünyaya Sevgi, Dostluk ve Barış Mesajı

Adana’dan Dünyaya Sevgi, Dostluk ve Barış Mesajı

ABONE OL
19 Nisan 2024 16:45
Adana’dan Dünyaya Sevgi, Dostluk ve Barış Mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl on binlerce kişinin iştirakiyle Adana sokaklarını, caddelerini, konutlarını ve iş yerlerini  “turuncuya” çeviren “Nisan’da Adana’da-12. Memleketler arası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın başlaması dolayısıyla Adana Valisi Dr. Yavuz Selim Köşger, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kültür Yolu Şenlikleri Genel Müdürü Selim Terzi, Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Yücel Bayram ve Karnaval fikrinin öncüsü Nisan’da Adana’da Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt ile Karnaval Yöneticisi İlhami Günsel’in katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantı sonrasında lokal ve idari yöneticiler klâsik olarak elele tutuştular ve Adana’dan Türk halkı ile tüm dünyaya dostluk, kardeşlik ve birlik iletisini bir kere daha gönderdiler.

Adana Valisi Dr. Yavuz Selim Köşger: “Adana’nın ve ülkemizin turizminin gelişmesi ismine çok isabetli adımlar atıldı.”

Adana Valisi Dr. Yavuz Selim Köşger basın toplantısında yaptığı konuşmada, Adana’da Kültür Yolu Festivali’nin birincisini gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek;

“Burada Adana’nın tanıtımı ismine çok kıymetli bir iş yapıldığını görüyoruz. Düşünen ve katkı sunan herkese teşekkür ederiz. Adana’nın ve ülkemizin turizminin gelişmesi adına çok isabetli adımlar atılmış. Akdeniz’in en hoş mevsiminde bu türlü bir aktifliğin yapılması ve turizmin 12 aya yayılması stratejisi noktasında Portakal Çiçeği Karnavalı büyük değer taşıyor. Bu noktada Karnaval’ın Kültür Yolu Şenliği ile birlikte gerçekleştiriliyor olmasını hayli önemsiyorum. Hem sivil toplum, hem mahallî idareler, hem de merkezi yönetimlerin idaresinde eşgüdüm içerisinde çok başarılı bir çalışma yürüttük. 30’un üzerinde noktada binlerce kültürel aktiflik düzenledik. Adanalı hemşerilerimizle birlikte şehri ziyaret edenler de aktiflikleri doyasıya yaşadılar. Böylesi aktifliklerin içeriğini daha da artırarak 12 aya yayarak devam ettirmek istiyoruz. Bu noktada üzerimize düşeni bütün kurumlar olarak gerçekleştirmeye hedefliyoruz” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar: “Adana’nın tanıtılması için elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz ve Karnaval bu tanıtımların en kıymetlisi.”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da Adana’nın geçmişten bu güne sanatın, kültürün ve lezzetin kenti olduğunu kaydederek; 

“Karnaval, bütün kurumların birlik beraberlik içinde düzenlediği bir aktiflik oldu. Keşke öyle bir dijital teknoloji olsa da, burada portakal çiçeklerinin kokusunu tüm dünyaya gösterebilsek. Zira beşerler bu büyüleyici kokuyu teneffüs edebilmek için kesinlikle Adana’ya gelmek isteyeceklerdir. Adana olağanüstü güzellikleri barındıran bir kent. Tıpkı vakitte kültür ve sanat kenti olarak öne çıkıyor. Yapılan tüm şenliklere katkı sunuyoruz ve Adana’nın tanıtılması noktasında elimizden gelen çabası gösteriyoruz. Karnaval ise bu tanıtımların en kıymetlisi olarak öne çıkıyor. Bu noktada misafirperver Adanalı vatandaşlarımızın da Portakal Çiçeği Karnavalı’nı sahiplenmesi ve rol alması büyük ehemmiyet taşıyor. Daha evvel Karnavalı 3 gün yapıyorduk ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız sayesinde 1 haftaya yaydık. Adana bir tutkudur. Adana’ya bir sefer geldiğinizde her vakit gelmek istersiniz. Bu Karnaval’ın 12 yıldır büyüyerek sürdürülmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, 2000 Evler Mahallesi'nde hizmet vermeye başlayan bir kafeteryanın açılışına katıldı.

Karnaval Komitesi Başkanı Ali Haydar Bozkurt: “Karnaval, tüm dünyaya barış ve hoşgörü çağrısıdır.”

Karnaval Komitesi Başkanı ve Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, bu yıl 12’incisini düzenledikleri Memleketler arası Portakal Çiçeği Karnavalı için birinci günkü heyecanı duyduklarını belirterek “Yola çıkarken niyetimiz siyaset dışı, kimseyi ötekileştirmeyen, dostluk ve kardeşlik ortamını sağlamak amacındaydık. Bunu başardık. Bu gurur Adana’nındır. Bundan sonra ise maksadımız daha büyük. Bu karnavalı bitirdiğimiz üzere 13. yılın çalışmalarına başlıyoruz. Bundan sonraki Karnaval’da dünyanın bütün ülkelerinden çocukların Adana’ya geldiği bir Karnaval hayal ediyoruz. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili çalışmalarımız olacak. Nisan’da Adana’da olmanın hoşluğunu anlatmaya odaklanacağız. Yalnızca bir hafta değil Nisan ayının tamamında Adana’nın gezilmeye paha olduğunu anlatacağız” dedi.

Bozkurt, Karnaval ile Adana’nın akabinde bölgeyi tanıtmaya da başladıklarını söz ederek, “Bundan sonraki süreçte bilhassa yurt dışı tanıtımlarımızı artıracağız ve bölgemiz için turizm katkısının daha fazla olmasını hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllarda Karnaval periyodunda artık her yeri daha fazla süslememek, esnafımızdan dükkanları ve vatandaşlarımızın meskenlerini süslemelerini istiyoruz. Karnaval havasına daha da fazla bürünmeyi amaçlıyoruz. Ayrıyeten tüm kurumlardan daha fazla Adana sokaklarına turunç ağacı ekilmesi talebimiz var. Adım adım kentin ilgili kurumlarıyla iş birliği içerisinde yürüterek hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Karnavaldan ötürü esnafımız ve konuklarımız çok keyifli. Çoluk çocuk herkesin müsamaha içinde bir Karnaval geçiriyor. Bu yıldan başlayarak, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile  “Türkiye Kültür Yolu Festivali” iş birliği sayesinde çok daha fazla yerli ve yabancı turisti Adana’ya gelmesini bekliyoruz. Bu güçlü iş birliğinin sağladığı profesyonel aktiflik dayanağı ile birlikte yurt içi ve yurt dışı tanıtım takviyesi ve aynı zamanda program müddetinin 9 güne çıkmasıyla Adana iktisadının rekor düzeye ulaşacağını öngörüyorum. Bu yıl karnavalımız 5 milyar TL’nin üzerinde bir ekonomik pahaya ulaşacak. 12 sene evvel yola çıkarken bu karnavalın tüm dünyaya dostluk ve kardeşlik mesajı vereceğini belirtmiştik. Adana halkı da karnavalı o kadar hoş sahiplendi ki her yıl barış, hoşgörü çağrısı yapıyoruz” dedi.

Karnaval aktiflikleri 7’den 77’ye herkese hitap etti

13 Nisan’da başlayan Milletlerarası Portakal Çiçeği Karnavalı, “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” iş birliğiyle birlikte çok daha güçlü bir içeriğe sahip oldu. Rengarenk kostümler ve aksesuarla Karnaval Kortej geçişi ve Karnaval merasimi 20 Nisan Cumartesi günü on binlerce kişinin iştirakiyle gerçekleştirilecek. 21 Nisan Pazar günü sona erecek karnavalda çok sayıda eğlenceli aktifliğin yanı sıra kültürel ve sanatsal aktiviteler ile birlikte ilgi cazip projeler de yer alacak. 20 Nisan Cumartesi günü Adana Müzesi “Atatürk’ün Pilot Kenti Adana” Söyleşisi01 BURDA PGM Kortej Kostümleri Tasarım Müsabakası, İstasyon Meydanı’nda “Gazapizm” KonseriAdana Müzesi “Ediz Hun” Söyleşisi ve Atatürk Parkı’nda “Ömür Gedik” Konseri başta olmak üzere çok sayıda aktiflik gerçekleştirilecek.

İlginizi Çekebilir;  Borusan Contemporary 'nin güncel sergileri paralelinde düzenlediği konuşma serisi 27 Nisan'da başlıyor

21 Nisan Pazar günü de Portakal Çiçeği Karnaval KoşusuPortakal Çiçeği Su KortejiRengarenk FestAdana Müzesi’nde “Türkan Şoray ve Şoray Uzun” Söyleşisi ile Merkez Park’ta “KÖFN” Konseri seyirciyle buluşacak.

Yarışmalar kıyasıya rekabete sahne olacak

Renkli Dev Karnaval Korteji başta olmak üzere, klasikleşen Kortej Kostümleri Yarışı, Portakal Çiçeği Halk Koşusu, Portakal Çiçeği Satranç Turnuvası üzere bir çok aktiflikle; Karnaval rekabete açık müsabakalara da sahne olacak. 

Lezzetler yarışacak

Karnaval’da 20 Nisan’da “Portakallı Lezzetler Yarışması” da yer alacak. Kentin en kıymetli tarım eserlerinden olan narenciyeyi Adana’nın sevilen lezzetleriyle buluşturmanın amaçlandığı müsabakada onlarca lezzet yarışacak.

Devlet Tiyatroları da Karnaval’da

Ramazanoğlu Kültür Merkezi ile 01 Burda PGM, Devlet Tiyatrolarının kapalı gişe yapıtlarına konut sahipliği yapacak. Bunlar; “Kadınlar, Filler ve Saireler”, “Majestik”. “Radyo-yu Hümayun”, Yüzleşme” ve “Lobotomobilin Üç Seferi” isimli oyunlar olacak.

Çocuklar da unutulmadı

Merkez Park’ta, dokuz gün boyunca içinde birbirinden renkli aktivitelerin, atölye çalışmalarının, sahne şovlarının, tiyatroların, oyun alanlarının ve daha birçok aktifliğin yer aldığı “çocuk köyü” kurulacak. Çocukların ekranlardan tanıdığı çizgi sinema karakterlerinin sahne şovları, panayır çadırları, tematik oyun alanları, müzik, drama, dans, bale, TJK Pony Club Aktivitesi ve fotoğraf üzere sanat eğitimlerinin yapıldığı aktivite çadırları şenlik boyunca yer alacak.

Etkinlikler tüm Adana’ya yayılacak

Nisan’da Adana’da-Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda “Portakal Çiçeği Kamp Alanı Aktiflikleri, Su Korteji, Rengarenk Fest, Lezzet Aktiflikleri, Adana Hediyelikleri Stant Alanları üzere bir çok aktiflik de Adana’da karnaval ziyaretçilerinin iştirakiyle gerçekleştirilecek.

Hem cümbüş hem kültür-sanat 

Karnaval’da “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında 13-21 Nisan ortasında 9 gün boyunca Adana’da 30’dan fazla noktada birbirinden renkli etkinlikler gerçekleştirilecek. Memleketler arası platformlarda yapıtlarıyla büyük başarılara imza atan Refik Anadol’un “Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları” bilgi heykeli Anıt Müze’de sergilenecek.

İlginizi Çekebilir;  Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, bayram namazını Kurşunlu Camii'nde kılarak, namaz sonrası vatandaşlarla bayramlaştı

Atatürk Kültür Yolu’nda yapıtı Tren Garı’nda

Yapay zeka algoritması kullanarak üretilen “Atatürk Kültür Yolunda” isimli eser Tren Garı’nda olacak. Yapıtta, şenlik rotasındaki 16 kentin ikonik mimari yapıları, Türkiye’nin tarih ve kültür zenginliğinin değerli birer sembolü olarak karşımıza çıkacak. Atatürk’ün bu kentlerde ziyaret ettiği değerli yapılar, yapay zeka dayanaklı dijital sanatla yine hayat bulacak. Restore edilerek müzeye dönüştürülen Ulusal Mensucat Fabrikası, sanatla renklenecek. Şenliğe özel olarak hazırlanan birçok stant asırlık fabrika binasında yer alacak.

Anadolu Edition Standı büyüleyecek

“Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anadolu Edition” standı Adana Müze Kompleksi’nde görülebilecek. Gelenek ile gelecek ortasında kurulan bir köprüyü temsil eden stant, sanatın zenginliğini ve üniversal tesirini vurguluyor. Stant, Anadolu’nun derinliklerinde dijital sanatın yeni ve heyecan verici tabirleriyle birleşerek, sanatseverleri eşsiz bir keşfe çıkaracak.

Matrakçı Nasuh’un yapıtlarından oluşan stant Adana Müzesi’nde

Adana Müze Kompleksi’nde ayrıyeten özel olarak hazırlanan “Matraki: Bir Osmanlı Yıldızı’’ standına de konut sahipliği yapacak. Matrakçı Nasuh’un “Beyân-ı Menâzil-i Sefer-i Irâkeyn-i Sultân Süleymân Hân” yapıtındaki menzil rotası ile Türkiye Kültür Yolları Festivali’nin emsal noktalarından yola çıkarak hazırlanan bu özel stant Kent Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Fulya Alışır’ın “Arayış” standı Tarım Müzesi’nde

Sanatını organik kavramı üzerine kurgulayan Fulya Alışır’ın “Arayış” ismini verdiği standı, Tarım Müzesi’nde sanatseverlere sunulacak. Stant, pamuğun işlenebilir, şekillendirilebilir, yumuşak ve organik yapısı nedeniyle, bu organik gerecin organik formlarla ve bu forma eşlik eden köklerle her türlü kaynağıyla tekrar bağlanma seyahatinde olan insanı ele alacak.

18 metrelik dijital heykel

Müze Kompleksi bahçesine kurulan sahnede ayrıyeten konserler ve söyleşiler düzenlenecek. Güvenç Özel’in 18 metrelik “Holoflux” isimli dijital heykeli, Merkez Park’ta sergilenecek. Daima değişen formların, efektlerin ve tecrübelerin mimari bir dijital operası olarak yorumlanan eser, herkese eşsiz bir tecrübe sunacak.

Lezzet Atölyeleri

Adana Şefler Kulübü tarafından düzenlenecek atölyelerde herkes ilgi duyduğu programa katılabilecek.

Kamp Alanı Etkinlikleri

Kamp tutkunları da rota oluşturdu: Portakal Çiçeği Karnavalı… Kamp, karavan ve tabiat sporları tutkunları, karnaval müddetince Merkez Park’taki özel yerleşkede bir ortaya gelecek.

Portakal Çiçeği Karnavalı Memleketler arası Fotoğraf Yarışması 

Amatör ve profesyonel tüm fotoğrafçıların “Festivaller ve Karnavallar” temalı fotoğrafları ile katılabileceği bir yarış düzenleniyor. Böylelikle dünya üzerinde beş kıtada düzenlenen şenlik ve karnavallardan usta sanatkarların fotoğrafları Adana’ya geliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.