DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21669440.24636%
İstanbul
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

2024’ün ilk çeyreğinde, yüzde 16 yabancı turist artışı ve yüzde 7 daha fazla harcama gerçekleşti
  • Haberler34
  • Ekonomi
  • 2024’ün ilk çeyreğinde, yüzde 16 yabancı turist artışı ve yüzde 7 daha fazla harcama gerçekleşti

2024’ün ilk çeyreğinde, yüzde 16 yabancı turist artışı ve yüzde 7 daha fazla harcama gerçekleşti

ABONE OL
16 Mayıs 2024 19:00
2024’ün ilk çeyreğinde, yüzde 16 yabancı turist artışı ve yüzde 7 daha fazla harcama gerçekleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bireysel yabancı kartlı ödemelerin ülke bazlı dağılımı incelendiğinde İngiltere menşeli kartlar ciroda tepede yer aldı. Mısır menşeli kartlar ise geçen yıla nazaran büyüme rekoru kırdı.

Yabancıların en çok harcama yağtığı kentler sırasıyla İstanbul Antalya, İzmir, Ankara ve Muğla oldu.  

Ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren öncü küresel teknoloji şirketi Mastercard, 2024’ün birinci çeyreğine dair turizm trendleri raporunu yayınladı. Mastercard ve Maestro logolu yurt dışı kartlarının Türkiye’de ve seçilmiş öbür ülkelerde gerçekleştirilen POS harcamalarına nazaran hazırlanan rapor kapsamında 2023 ve 2024 yıllarının Ocak-Mart periyodunu kapsayan birinci üç aylık devirleri karşılaştırıldı.

Raporun sonuçlarına nazaran Türkiye’deki yabancı kartlı süreçler Ocak-Mart 2024 devrini kapsayan yılın birinci çeyreğinde büyümeye devam etti. 2023’ün birebir periyodunda yüzde 12 olan ciro bazlı büyüme yüzde 7, yüzde 1 olan adet bazlı büyüme/ziyaretçi sayısı ise yüzde 16 olarak gerçekleşti. Türkiye’de yapılan ferdi yabancı kartlı ödemelerin ülke bazlı dağılımı incelendiğinde İngiltere menşeli kartlarla yapılan harcama sıralamasında tepedeki yerini korurken, Mısır menşeli kartlar geçen yıla nazaran büyüme rekoru kırdı.

Avşar Gürdal: “Yerli ve yabancı ziyarteçilere sunduğumuz tecrübelerle turizmi destekliyor, iktisada katkımızı sürdürüyoruz”

Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Avşar Gürdal, Türkiye turizmini destekleyerek, iktisada katkılarını artırmayı hedeflediklerini söz ederek, “Ülkemizin turizm alanında kıymet teklifleri gün geçtikçe zenginleşiyor. Tarihten kültür sanata, gastronomiden seyahate kadar pek çok alandaki cazipliği destinasyon olarak ön plana çıkmasını sağlıyor. Biz de Mastercard olarak hem yerli hem de milletlerarası ziyaretçilere sunduğumuz eşsiz tecrübelerle, ülkemizin en beğenilen turistik destinasyonlardan biri olma durumunu pekiştirmeyi hedefliyoruz.
 

Bu çerçevede küresel Değer Biçilemez Platformumuz ile ülkemizin kıymetlerini tecrübelere dönüştürüyor, bu tecrübeler üzerinden Türkiye’nin destinasyonlarını yerli ve yabancı turistlere tanıtıyoruz. Şimdiki turizm trendleri raporumuza nazaran, Türkiye’deki yabancı kartlı süreçler 2024’ün birinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla ciro bazlı yüzde 7, adet bazlı ise yüzde 16 büyüme kaydetti. Kelam konusu ziyaretçi ve harcama artışları, bölüme yönelik yatırımlarımızın ve yenilikçi stratejilerimizin yalnızca kısa vadeli değil, tıpkı vakitte uzun vadeli olumlu tesirlerini de yansıtıyor. Bu datalar ve gelişmelerle birlikte turizm alanındaki yatırımlarımız ve yeniliklerimizle, ülkemiz iktisadına olan takviyemizi sürdüreceğiz” dedi.
 

İlginizi Çekebilir;  Midas'a 45 milyon dolarlık rekor yatırım!

İngilizler dorukta, Almanlar takipte

Buna nazaran Türkiye’de yabancı menşeli kartlarla yapılan süreçlerde en çok harcama (ciro) yapan birinci beş ülke kartları sırasıyla İngiltere (%17), Almanya (%12), Amerika (%6), Suudi Arabistan (%5), Hollanda (%4) halinde sıralandı. 

Suudi Arabistan’tan gelenler en çok giysi için harcadı

Raporun sonuçlarına nazaran restoran harcamaları yılın birinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir devrine nazaran önemli oranda artış göstererek giysi ve konaklama bölümlerinden hisse aldı. Suudi Arabistanlı turistler en çok giysi harcaması yapan kitle olurken, yüksek hacimli süreçlere de öncülük etti. İngiliz turistler sağlık/kozmetik dalları ile ön plana çıktı. Ocak-Mart 2024 devrinde ciro bazlı dal dağılımı giysi (%17), sıhhat (%14), market (%14), restoran (%13) ve konaklama (%12) biçiminde sıralandı. Ciro bazlı kent dağılımı ise İstanbul (%57), Antalya (%15), İzmir (%4), Ankara (%2), Muğla (%2) ve öbürleri (%19) olarak kayıtlara geçti. 

İzmir’de mücevherat ön plana çıktı

İngiliz turistler en fazla İstanbul’da restoran harcaması (%21) yaparken, Hollandalı turistler en çok Antalya’da giysi (%16) harcamaları gerçekleştirdi. Almanya’dan gelen turistler büyükşehirlerde restoran (%18), giysi (%16) ve sağlık/kozmetik (%13) kesimleri, İstanbul’da ABD’li turistler mücevherata (%15) yöneldi. Amerika menşeli kartlarla yapılan harcamaların büyüklüğü İstanbul’da %75 oranında sabit kalırken, mücevherat (%15) en çok harcama yaptıkları bölüm oldu. 

Rapora yansıyan öteki kıymetli sonuçlar özetle şöyle; 

  • Suudi Arabistanlı turistleren çok giysi harcaması  yapan kitle olurken (%36) yüksek hacimli süreçlere de öncülük etti.
  • Hollandalı turistler İstanbul (%21) ve İzmir’de (%18) daha çok restoran harcaması yaparken, Antalya (%16)  ve Ankara’da (%19) giysi harcamaları ile dikkat çekti. 
  • Birleşik Arap Emirlikleri menşeli kartlarda ciro büyüklüğünde İstanbul’da giysi (%38), konaklama (%12) ve restoran (%11) kesimleri ön plana çıktı. 
  • Ukrayna’dan gelen turistlerin harcamalarında giysi İstanbul (%24) ve İzmir (%13), market harcamaları ve İzmir öne çıkan bölümler olurken Edirne’de akaryakıt ve yakıt harcamalarında artış gerçekleşti. 
  • Azerbaycan’dan gelen turistler harcamaları İstanbul ve Ankara’da giysi ve sağlık/kozmetik kesimlerinde arttı. 
  • Bulgaristanlı turistler Marmara Bölgesi’nde sağlık/kozmetik, market ve giysi alanındaki alışverişlerle ön plana çıktı.
  • İsviçreli ziyaretçiler ise İzmir ve Muğla’da harcamalarını artırırken, Muğla’da yapı gereci dalında yapılan harcamalardaki artış kayıtlara geçti. 
İlginizi Çekebilir;  Ekonomik güven endeksi Mart ayında 100,0 iken, Nisan ayında %1,0 oranında azalarak 99,0 değerini aldı

*Nakit çekim süreçleri ve internet üzerinden yapılan kartlı harcamalar kapsam dışında bırakılmıştır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.